Aktualności

Rozwiązanie problemu syntezy grafenu w niskich temperaturach

Epitaksjalny wzrost monokrystalicznego grafenu na Cu(111)

Międzynarodowa grupa badaczy, w pracach której uczestniczył dr inż. Jakub Sitek, wyjaśniła, w jaki sposób można syntezować monokrystaliczny grafen w niskich temperaturach. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Angewandte Chemie.

Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla dr inż. Anieli Czudek

Zdjęcie mikroskopu

Nagroda została przyznana za wyróżniającą się rozprawą doktorską.

Quantum Technologies Seminar z Maciejem Zgirskim

Grafika informująca o cyklu Quantum Technologies Seminar

Zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu Quantum Technologies Seminar. Gościem najbliższego spotkania będzie dr hab. inż. Maciej Zgirski (Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, MagTop). Zapraszamy 28 listopada o 12.15 do sali 111 Gmachu Fizyki, transmisja odbędzie się na platformie MS Teams.

Młodzi optycy z wizytą w PCO S.A.

Reprezentacja Wydziału Fizyki PW w siedzibie PCO S.A.

Grupa studentek i studentów ostatniego semestru studiów inżynierskich razem z dydaktykami z naszego wydziału odwiedziła zakłady PCO S.A., czołowego polskiego producenta zaawansowanego sprzętu optoelektronicznego.

Dziękujemy za wsparcie zbiórki dla Aleksandra Wildowicza!

Sebastian Wildowicz z synem Aleksandrem

Zbiórka na leczenie i rehabilitację syna Sebastiana Wildowicza, naszego doktoranta, zakończona sukcesem. To także Państwa zasługa — fizykom i przyjaciołom naszego wydziału udało się zebrać aż 47 387 zł.

Wizyta w instytucie CASUS w Görlitz

Tymon Orłowski, Marcin Kryński i Wiktoria Szopa

Dwójka naszych studentów, Wiktoria Szopa i Tymon Orłowski, razem z dr. inż. Marcinem Kryńskim odwiedziła polsko-niemieckie centrum badawcze, by wziąć udział w seminarium naukowym grupy zajmującej się uczeniem maszynowym w projektowaniu materiałów.

Ostatnie dni zapisów na Konkurs Fizyczny PW

kula plazmowa

Do końca piątku 15 listopada można skorzystać z formularza rejestracyjnego. Nauczycieli zachęcamy do zgłaszania grup swoich uczniów, a uczniów bez opiekunów do samodzielnego zgłoszenia się do konkursu.

Nasi doktoranci doskonalą się w tematyce fizyki wysokich energii

Na przełomie września i października dwójka doktorantów z naszego wydziału, Katarzyna Gwiździel i Jakub Zieliński, wzięła udział w European School for High-Energy Physics (ESHEP), dwutygodniowym cyklu szkoleniowym zorganizowanym przez CERN.

Prof. Hanna Zbroszczyk z ważnym stanowiskiem w strukturach FAIR

Prof. Hanna Zbroszczyk, w tle — budowa kompleksu FAIR

Nasza fizyk została wybrana przewodniczącą rady kolaboracji eksperymentu Compressed Baryonic Matter (CBM) w ośrodku FAIR w Darmstadt. Prof. Zbroszczyk będzie miała wpływ na kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania CBM i organizacji pracy zespołu.

Prof. Adam Kisiel ekspertem konferencji „Atom, klimat, bezpieczeństwo energetyczne”

Prof. Adam Kisiel (pierwszy z prawej) podczas panelu „Atom – niezbędny dla transformacji i dekarbonizacji polskiego sytemu energetycznego” w Senacie RP, fot. Wacław Gudowski

Podczas wydarzenia zorganizowanego 18 października w Senacie RP nasz fizyk uczestniczył w dyskusji dotyczącej atomu w kontekście transformacji i dekarbonizacji polskiego sytemu energetycznego.