Aktualności
Monika Halendy z nagrodą konferencji ICOCN 2024
Nasza doktorantka została nagrodzona w kategorii Best Student Paper podczas konferencji International Conference on Optical Communications and Networks, która odbyła się pod koniec lipca w chińskim Harbin.
25. inauguracja na Wydziale Fizyki coraz bliżej
To będzie wyjątkowe, bo jubileuszowe rozpoczęcie roku akademickiego — a jednocześnie wstęp do kilku ważnych wydarzeń dla naszej społeczności. Zapraszamy do udziału!
Bliżej zrozumienia asymetrii materia – antymateria
Naukowcy naszego wydziału na łamach Nature opublikowali artykuł dotyczący pierwszej eksperymentalnej obserwacji antyhiperjądra. Prace były prowadzone w ramach eksperymentu STAR przy zderzaczu RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) Brookhaven National Laboratory.
Zielona transformacja — darmowe warsztaty dla firm
Zapraszamy małe i średnie przedsiębiorstwa do udziału w spotkaniach dotyczących narzędzi i technologii umożliwiających zrównoważony rozwój firm. Warsztaty są częścią dwudniowego wydarzenia STAGE Forum organizowanego w ramach projektu STAGE, którego Politechnika Warszawska jest partnerem — na Wydziale Fizyki spotykamy się już 27 września.
Grafenowy kamuflaż
Nasi fizycy opracowali nanokompozytowy materiał na bazie grafenu, którego unikalne właściwości mogą być wykorzystane w zastosowaniach militarnych. O wynikach swoich badań poinformowali na łamach czasopisma Optics Express.
Ochrona przed promieniowaniem jonizującym lekka jak grafen
Nasi fizycy we współpracy z ekspertami z Warszawy, Katowic i Łodzi zbadali nanokompozyty na bazie grafenu, które mogą być wykorzystane w materiałach służących ochronie radiologicznej. Wyniki badań znalazły się na łamach Scientific Reports.
Studenckie badania nad fazą delta tlenku bizmutu
Wyniki pracy inżynierskiej Viktorii Vlasenko zostały opublikowane w czasopiśmie Materials. Nasza studentka zsyntezowała różne układy szkieł bizmutanowych stosując wybrane czynniki szkłotwórcze (takie jak SiO2, GeO2, B2O3) oraz modyfikatory (takie jak Al2O3) i badała ich wpływ na procesy krystalizacji w tych materiałach.
Nowatorska identyfikacja cząstek w eksperymencie ALICE
Interdyscyplinarny zespół fizyków i informatyków z Politechniki Warszawskiej opublikował w czasopiśmie European Physical Journal C artykuł z wynikami prac usprawniających identyfikację cząstek, która jest jedną z najważniejszych zdolności eksperymentu ALICE zlokalizowanego na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN.
Dokończ rekrutację — pamiętaj o dokumentach
Ważna informacja dla kandydatów i kandydatek na studia I stopnia — od 19 do 24 lipca (z wyłączeniem weekendu) osoby zakwalifikowane powinny złożyć dokumenty w dziekanacie naszego wydziału.