Aktualności

Monika Halendy z nagrodą konferencji ICOCN 2024

Monika Halendy podczas ceremonii wręczenia nagród na konferencji ICOCN 2024

Nasza doktorantka została nagrodzona w kategorii Best Student Paper podczas konferencji International Conference on Optical Communications and Networks, która odbyła się pod koniec lipca w chińskim Harbin.

25. inauguracja na Wydziale Fizyki coraz bliżej

Zdjęcie gmachu Wydziału Fizyki i znak 25-lecia

To będzie wyjątkowe, bo jubileuszowe rozpoczęcie roku akademickiego — a jednocześnie wstęp do kilku ważnych wydarzeń dla naszej społeczności. Zapraszamy do udziału!

Bliżej zrozumienia asymetrii materia – antymateria

Detektor STAR śledzący tysiące cząstek wytwarzanych przez każde zderzenie jonów w RHIC

Naukowcy naszego wydziału na łamach Nature opublikowali artykuł dotyczący pierwszej eksperymentalnej obserwacji antyhiperjądra. Prace były prowadzone w ramach eksperymentu STAR przy zderzaczu RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) Brookhaven National Laboratory.

Zielona transformacja — darmowe warsztaty dla firm

Grafika promująca STAGE Forum 2024

Zapraszamy małe i średnie przedsiębiorstwa do udziału w spotkaniach dotyczących narzędzi i technologii umożliwiających zrównoważony rozwój firm. Warsztaty są częścią dwudniowego wydarzenia STAGE Forum organizowanego w ramach projektu STAGE, którego Politechnika Warszawska jest partnerem — na Wydziale Fizyki spotykamy się już 27 września.

Grafenowy kamuflaż

Elastyczność materiału opracowanego przez fizyków z PW zapewnia szeroki wachlarz zastosowań w technologii stealth

Nasi fizycy opracowali nanokompozytowy materiał na bazie grafenu, którego unikalne właściwości mogą być wykorzystane w zastosowaniach militarnych. O wynikach swoich badań poinformowali na łamach czasopisma Optics Express. 

Ochrona przed promieniowaniem jonizującym lekka jak grafen

Nanokompozyty grafenowe w formie cienkich płytek

Nasi fizycy we współpracy z ekspertami z Warszawy, Katowic i Łodzi zbadali nanokompozyty na bazie grafenu, które mogą być wykorzystane w materiałach służących ochronie radiologicznej. Wyniki badań znalazły się na łamach Scientific Reports

Studenckie badania nad fazą delta tlenku bizmutu

Viktoriia Vlasenko, studentka Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej

Wyniki pracy inżynierskiej Viktorii Vlasenko zostały opublikowane w czasopiśmie Materials. Nasza studentka zsyntezowała różne układy szkieł bizmutanowych stosując wybrane czynniki szkłotwórcze (takie jak SiO2, GeO2, B2O3) oraz modyfikatory (takie jak Al2O3) i badała ich wpływ na procesy krystalizacji w tych materiałach. 

Nowatorska identyfikacja cząstek w eksperymencie ALICE

Grafika: sygnał strat energii w detektorze TPC dla różnych typów cząstek w pędu cząstki podzielonej przez ładunek elektryczny

Interdyscyplinarny zespół fizyków i informatyków z Politechniki Warszawskiej opublikował w czasopiśmie European Physical Journal C artykuł z wynikami prac usprawniających identyfikację cząstek, która jest jedną z najważniejszych zdolności eksperymentu ALICE zlokalizowanego na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN.

Dokończ rekrutację — pamiętaj o dokumentach

Zdjęcie dokumentów

Ważna informacja dla kandydatów i kandydatek na studia I stopnia — od 19 do 24 lipca (z wyłączeniem weekendu) osoby zakwalifikowane powinny złożyć dokumenty w dziekanacie naszego wydziału.

Nowa szansa dla MŚP dzięki projektowi STAGE

Zdjęcie dłoni i drewnianych klocków symbolizujących filary zrównoważonego rozwoju

Wystartował nabór do ulepszonego, jeszcze bardziej przyjaznego programu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw pragnących rozwijać się w duchu zrównoważonego rozwoju. Wszystko w ramach inicjatywy STAGE, którą koordynujemy z ramienia Politechniki Warszawskiej.