Aktualności

Seminarium dr. inż. Grzegorza Siudema

Symboliczne przedstawienie sieci, fot. freepik

Temat spotkania, które odbędzie się 10 kwietnia o 15.15 w Audytorium Fizyki, to „Agregowanie sieci złożonych i badanie uniwersalności ich rozkładów rangowych”. Prelekcja związana jest z planowanym wszczęciem procedury habilitacyjnej dr. Siudema.

Rusza współpraca z partnerem z Japonii

Brama torii, fot. K. Fornalski

Dzięki umowie podpisanej przez Wydział Fizyki PW i japoński instytut NIRS-QST (National Institute of Radiological Sciences będący częścią National Institutes for Quantum Science and Technology) badacze obydwu jednostek mają szansę prowadzić wspólne prace naukowe w obszarze biofizyki radiacyjnej. W działania zaangażowani są dr hab. inż. Krzysztof Fornalski i mgr inż. Julianna Krasowska.

Seminarium C-QuaNT

fot.: CERN, DKWOC, unsplash/Patrick Federi

Zapraszamy na otwarte seminarium inaugurujące działalność Centrum Doskonałości Technologii Kwantowych i Jądrowych C-QuaNT, które odbędzie się 8 kwietnia o 14.00 w Audytorium Fizyki. Wydarzenie otworzy prof. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Nauki.

Fizyka Nowotworu z algami Galdieria sulphuraria w tle

Ductal Carcinoma, fot. unsplash / National Cancer Institute

Podczas kolejnego seminarium z cyklu Fizyka Nowotworu dr hab. Zygmunt Szefliński przedstawi wpływ ploidalności na przebieg choroby popromiennej u ekstremofilnej algi Galdieria sulphuraria. Zapraszamy 10 kwietnia o 14.15 do s. 111 w Gmachu Fizyki.

Startuje C-QuaNT

Trzy filary działalności centrum C-QuaNT to technologie kwantowe, energetyka jądrowa i fizyka wysokich energii, fot. CERN, DKWOC, unsplash/Patrick Federi

Centrum Doskonałości Technologii Kwantowych i Jądrowych

Viktoriia Vlasenko z nagrodą Ministra Nauki

Viktoriia Vlasenko na terenie CERN-u

Nasza studentka znalazła się w gronie młodych osób wyróżnionych za sukcesy naukowe, artystyczne lub sportowe.

Fizycy będą uczestniczyli w pracach Centrum Wiarygodnej Sztucznej Inteligencji

Grafika dotycząca AI, fot. freepik/rawpixel

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) przyznała Politechnice Warszawskiej 30-milionowy grant na stworzenie jednostki mającej rozwijać technologie monitorowania i naprawiania aspektów AI związanym z bezpieczeństwem.

Efekty prac naszego doktoranta na łamach Nature Communications

Wizualizacja śladów cząstek rejestrowanych w zderzeniu jądrowym w detektorze NA61/SHINE

Badacze o łamaniu izospinu w oddziaływaniach silnych

Fizycy z PW podczas szkoły letniej na Uniwersytecie w São Carlos

Prowadzący trzeciej edycji São Carlos School on Glasses and Glass-Ceramics (10-15 marca 2025 r.), fot. ceramics.org

Adam Puchalski, Krzysztof Gadomski, Maciej Nowagiel, a także dr hab. inż. Tomasz K. Pietrzak, prof. PW, reprezentowali nasz wydział podczas organizowanej w brazylijskim São Carlos letniej szkoły poświęconej fizyce oraz naukom materiałowym o szkłach i materiałach typu szkło-ceramika.

Sieci neuronowe w fizyce — warsztaty

Grafika przedstawiająca wyobrażenie sieci neuronowej

Koło Naukowe Fizyki Komputerowej zaprasza na warsztaty z dr. inż. Marcinem Kryńskim, które odbędą się 29 marca o 11.00 w sali 111 Gmachu Fizyki.