News
Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej
Zapraszamy na seminarium „Długoczasowe przemiany fazowe indukowane ciśnieniem w olejach roślinnych”, które 18 maja o 14.30 poprowadzi w Audytorium Fizyki dr inż. Leszek Pawlicki.
Staż Bekker NAWA dla naszego badacza
Dr inż. Jakub Sitek dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach programu stypendialnego im. Mieczysława Bekkera rozpoczął staż w IBS Center for Multidimensional Carbon Materials w Korei Południowej.
Grafenowe nanopłatki wielu zastosowań
W czasopiśmie naukowym Materials Today Advances (IF 9.9) znalazł się artykuł naszych badaczy poświęcony wielofunkcyjnemu niemetalicznemu nanokompozytowi polimerowemu mogącemu znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle lotniczym i kosmicznym.
Stypendium MEiN dla naszego studenta
Bartłomiej Kliś, student II roku fizyki technicznej, został wyróżniony stypendium Ministra Edukacji i Nauki przyznanym za znaczące osiągnięcia naukowe.
Fizyka nowotworu — kancerogeneza
Przed nami trzecie seminarium z serii przygotowanej przez zespół z Zakładu Fizyki Układów Złożonych. Czwartkową prelekcją pt. „Kancerogeneza, czyli jak powstają nowotwory” wygłosi prof. dr hab. n. med. Marek K. Janiak, były wieloletni kierownik Zakładu Radiobiologii i Ochrony Radiacyjnej Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Spotykamy się 20 kwietnia o 14.15 w sali 111 Gmachu Fizyki.
Okulary dla kręgosłupa
Krystian Gostomski ma już za sobą pierwsze boje z egzaminami podczas sesji. Jak się okazało, było to wyzwanie nie tylko dla umysłu, ale i ciała. Krystian swoje doświadczenia postanowił wykorzystać do stworzenia rozwiązania, które może pomóc studentom i wszystkim tym, którzy sporo czasu spędzają przy biurku i nie zawsze pamiętają o zachowaniu prawidłowej postawy.
Rentgenowskie lasery na swobodnych elektronach (XFEL) i ich zastosowania — seminarium wydziałowe
Zapraszamy na seminarium wydziałowe, które 13 kwietnia o 13.30 poprowadzi w Audytorium Fizyki dr. hab. Ryszard Sobierajski, prof. IF PAN.
Projekt STAGE dla zrównoważonego rozwoju firm
W zeszłym roku zostaliśmy jednym z 14 partnerów w konsorcjum projektu STAGE — The Sustainable Transition to the Agile and Green Enterprise, którego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przedsięwzięcie realizujemy w ścisłej współpracy z europejskim przemysłem. W tym roku planowane jest uruchomienie konkretnych działań dedykowanych sektorowi MŚP.
Fizyka PW niezmiennie na wysokim poziomie
Ministerstwo Edukacji i Nauki po ponownej analizie działalności naukowej w latach 2017–2021 przyznało dyscyplinie nauki fizyczne Politechniki Warszawskiej kategorię A.
Fizyka nowotworu — zapraszamy na seminarium
W czwartek 23 marca o 14.15 odbędzie się drugie seminarium w ramach cyklu Fizyka nowotworu. Prelegentem będzie prof. Dariusz Plewczyński (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego), który wygłosi wykład pt. „Badanie wieloskalowej separacji faz przy użyciu wybuchowej perkolacji z rozdzielczością pętli pojedynczej chromatyny”.
Wyniki konkursu YOUNG PW
Projekty trojga naszych młodych badaczy zakwalifikowano do finansowania w konkursie organizowanym w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na PW.
Nanokrystaliczne alluaudyty naszych fizyków pod lupą prof. Lindy Nazar
Dr hab. inż. Tomasz Pietrzak oraz mgr inż. Maciej Nowagiel wrócili z dwutygodniowej wizyty badawczej w grupie prof. Lindy Nazar na Uniwersytecie w Waterloo w Kanadzie. Celem było przygotowanie prototypowych baterii sodowych z wykorzystaniem zsyntezowanych przez grupę dr. Pietrzaka nanokrystalicznych materiałów katodowych o strukturze alluaudytu.
Rajmund Trykozko — wspomnienie
13 stycznia 2023 roku odszedł profesor doktor habilitowany Rajmund Trykozko. Wspominamy cenionego naukowca, nauczyciela akademickiego, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży.
Stypendia dla studentów przyjętych na studia II stopnia
Studenci przyjęci na studia II stopnia od semestru letniego w roku akademickim 2022/2023 mogą się ubiegać o przyznanie stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogi oraz stypendium Rektora.
Dr hab. Georgy Kornakov z grantem SONATA BIS
„Pęsety z antymaterii do edycji nuklearnej” to tytuł projektu zakwalifikowanego do finansowania w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki.
Dwie nowe prace naszych badaczy w Physical Review Letters
Artykuły autorstwa badaczy z grupy teorii jądra atomowego dotyczące gazów atomowych schłodzonych do temperatur bliskich zera bezwzględnego (rzędu nanokelwinów) ukazały się w prestiżowym czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego.
Wykład inaugurujący nowy semestr
Referat „Czy Nobel kwantowy 2022 jest z filozofii czy z technologii?” wygłosi 2 marca o 13.30 dr hab. inż. Teodor Buchner. Całą społeczność naszego wydziału zapraszamy z tej okazji do Audytorium Fizyki.
Prace naszych dyplomantów nagrodzone przez Polskie Towarzystwo Nukleoniczne
Trójka studentów, którzy prace inżynierskie obronili na Wydziale Fizyki PW, została wyróżniona w konkursie poświęconym atomistyce.
International Photonics Job Fair, 2nd Edition
We invite you to the second edition of the IPJF event, which will take place on May 12, 2023, in the Main Hall of the Warsaw University of Technology Physics Building (Koszykowa 75).
Nasza absolwentka najlepsza w konkursie PZPTS
Praca inżynierska Martyny Winnik zwyciężyła w 6. edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu nowatorskiego zastosowania tworzyw sztucznych organizowanego przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych.
PW włącza się w polski program rozwoju energetyki jądrowej
List intencyjny w sprawie opracowania programów kształcenia i uruchomienia kierunków studiów został podpisany 31 stycznia w Warszawie. Wśród sygnatariuszy znalazło się sześć polskich uczelni technicznych, w tym Politechnika Warszawska.
BIMEVOX-y w centrum uwagi
Artykuł poświęcony lokalnej strukturze przewodników jonów tlenu, BIMEVOX-ów, znalazł się na okładce styczniowego wydania Chemistry of Materials. Wyniki są efektem współpracy grupy badawczej prof. Franciszka Kroka (w skład której weszli: Aleksandra Dzięgielewska, Marcin Małys, Marcin Kryński) z zespołem dr. Isaaca Abrahamsa z Queen Mary University of London.