Aktualności

Nasi doktoranci doskonalą się w tematyce fizyki wysokich energii

Na przełomie września i października dwójka doktorantów z naszego wydziału, Katarzyna Gwiździel i Jakub Zieliński, wzięła udział w European School for High-Energy Physics (ESHEP), dwutygodniowym cyklu szkoleniowym zorganizowanym przez CERN.

Prof. Hanna Zbroszczyk z ważnym stanowiskiem w strukturach FAIR

Prof. Hanna Zbroszczyk, w tle — budowa kompleksu FAIR

Nasza fizyk została wybrana przewodniczącą rady kolaboracji eksperymentu Compressed Baryonic Matter (CBM) w ośrodku FAIR w Darmstadt. Prof. Zbroszczyk będzie miała wpływ na kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania CBM i organizacji pracy zespołu.

Prof. Adam Kisiel ekspertem konferencji „Atom, klimat, bezpieczeństwo energetyczne”

Prof. Adam Kisiel (pierwszy z prawej) podczas panelu „Atom – niezbędny dla transformacji i dekarbonizacji polskiego sytemu energetycznego” w Senacie RP, fot. Wacław Gudowski

Podczas wydarzenia zorganizowanego 18 października w Senacie RP nasz fizyk uczestniczył w dyskusji dotyczącej atomu w kontekście transformacji i dekarbonizacji polskiego sytemu energetycznego.

Fizycy na dniu otwartym Studiotech Poland

Filip Włodarczyk prezentujący prowadzącemu imprezę stanowisko fizyków z PW i CEZAMAT-u

W czwartek 24 października w siedzibie Studiotech Poland, eksperta w dziedzinie IT, obrazu i dźwięku, odbył się dzień otwarty. Firma corocznie organizuje spotkanie dla wyselekcjonowanego grona wystawców z branży — nowością była obecność reprezentantów Wydziału Fizyki PW.

Kolej na fizyków! Wykład w Stacji Muzeum

Dr inż. Grzegorz Siudem

Prezentację „Od stacji do stacji: Złożoność sieci kolejowej oczami fizyka” poprowadzi dr inż. Grzegorz Siudem. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 października w Stacji Muzeum w Warszawie o 14.00.

MINIATURA dla dr. inż. Michała Kwaśnego

Dr inż. Michał Kwaśny w Laboratorium Optyki Nieliniowej

Wniosek „Fotopolimeryzowane topologiczne tekstury nematycznych ciekłych kryształów jako achromatyczne struktury fazowe do generowania wirów optycznych” został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 8 na pojedyncze działania naukowe.

Rozpowszechnianie wyników badań dzięki grantom dziekańskim

fot. Le Studium Loire Valley for Advanced Studies

Pod koniec września we francuskim Orleanie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca krystalizacji w szkłach i cieczach. W konferencji wzięło udział dwóch doktorantów z naszego wydziału: Maciej Nowagiel i Krzysztof Gadomski.

Festiwal Młodych Inżynierów wyróżniony

Dyplom Festiwalu Nauki dla organizatorów Festiwalu Młodych Inżynierów, fot. Joanna Kwiatkowska (Wydział Inżynierii Materiałowej)

Współorganizowane przez nas wydarzenie zajęło pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepsze spotkanie całodniowe tegorocznego Festiwalu Nauki.

Konferencja "5th ALICE Upgrade Week" z udziałem naszych fizyków

Reprezentujący Politechnikę Warszawską badacze i studenci, którzy wzięli udział w konferencji ALICE Upgrade Week

Studenci oraz pracownicy Politechniki Warszawskiej z Wydziałów Fizyki, Elektroniki i Technik Informacyjnych, Mechatroniki oraz Samochodów i Maszyn Roboczych, uczestniczyli w prestiżowej konferencji skupiającej się na tematyce modernizacji detektora ALICE (A Large Ion Collider Experiment), jednego z kluczowych instrumentów badawczych wykorzystywanych w CERN. W wydarzeniu, które odbywało się 07-11.10.2024 r., wzięły udział osoby zaangażowane w rozwój projektów badawczych związanych z wielkimi eksperymentami fizycznymi.

Zmarła dr Barbara Klein-Szymańska

Barbara Klein-Szymańska 1936-2024
16 października zmarła dr Barbara Klein-Szymańska, była adiunkt w Zakładzie 6 Instytutu Fizyki Politechniki Warszawskiej. Pracowała w grupie prof. Szymanowskiego zajmując się zagadnieniami rodzących się technik kserograficznych. Była tłumaczem trzytomowego Kursu Fizyki autorstwa B. Dietłafa i B. Jaworskiego. Była wspaniały dydaktykiem kształcącym wielu polskich fizyków.

Niech spoczywa w pokoju!