Aktualności
Szkła metaliczne i ich wyjątkowe właściwości
Artykuł opisujący badania mgr inż. Zuzanny Kostery i jej promotorów, prof. Jerzego Antonowicza i dr. Przemysława Dzięgielewskiego, znalazł się w czasopiśmie New Journal of Physics.
Science with X-ray Free Electron Lasers – kurs dla doktorantów
Zapraszamy do udziału w kursie organizowanym w ramach Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i BioMedycznych (WSD), poświęconym interdyscyplinarnym badaniom wykorzystującym lasery na swobodnych elektronach w różnych dziedzinach, w tym fizyce, materiałoznawstwie, chemii i biologii. Start zajęć online: 14 października.
Uczestniczymy w projekcie OMNIS2
Potrzeby osób studiujących i kompetencje przyszłości – to główne motory zmian w ofercie dydaktycznej, nad którymi pracuje Politechnika Warszawska. Wydział Fizyki uczestniczy w projekcie „OMNIS2 Otwartość. Modernizacja. Nowoczesność. Integracja. Społeczność.”, który pozwala na unowocześnianie naszego programu studiów.
Nasi fizycy w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2023
Sześciu badaczy z naszego wydziału znalazło się w rankingu przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.
Kto kształtuje nowe koncepcje w sztucznej inteligencji — duże korporacje czy akademia?
Interdyscyplinarny zespół informatyków, fizyków i politologów z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego opublikował w czasopiśmie Journal of Informetrics artykuł, w którym analizuje wpływ przynależności autorów publikacji do największych korporacji technologicznych i informatycznych (powszechnie zwanych Big Tech) na przenoszenie się idei w nauce.
Monika Halendy z nagrodą konferencji ICOCN 2024
Nasza doktorantka została nagrodzona w kategorii Best Student Paper podczas konferencji International Conference on Optical Communications and Networks, która odbyła się pod koniec lipca w chińskim Harbin.
25. inauguracja na Wydziale Fizyki coraz bliżej
To będzie wyjątkowe, bo jubileuszowe rozpoczęcie roku akademickiego — a jednocześnie wstęp do kilku ważnych wydarzeń dla naszej społeczności. Zapraszamy do udziału!
Bliżej zrozumienia asymetrii materia – antymateria
Naukowcy naszego wydziału na łamach Nature opublikowali artykuł dotyczący pierwszej eksperymentalnej obserwacji antyhiperjądra. Prace były prowadzone w ramach eksperymentu STAR przy zderzaczu RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) Brookhaven National Laboratory.
Zielona transformacja — darmowe warsztaty dla firm
Zapraszamy małe i średnie przedsiębiorstwa do udziału w spotkaniach dotyczących narzędzi i technologii umożliwiających zrównoważony rozwój firm. Warsztaty są częścią dwudniowego wydarzenia STAGE Forum organizowanego w ramach projektu STAGE, którego Politechnika Warszawska jest partnerem — na Wydziale Fizyki spotykamy się już 27 września.
Grafenowy kamuflaż
Nasi fizycy opracowali nanokompozytowy materiał na bazie grafenu, którego unikalne właściwości mogą być wykorzystane w zastosowaniach militarnych. O wynikach swoich badań poinformowali na łamach czasopisma Optics Express.