Aktualności

Internet rzeczy — warsztaty dla nauczycieli

Płytka Raspberry, fot. pxhere.com

Nauczycieli szkół średnich i podstawowych zapraszamy na bezpłatne warsztaty organizowane w ramach projektu IoT4schools. Zapisy są prowadzone na stronie iot.fizyka.pw.edu.pl.

Przełomy w fizyce? Mamy w nich udział

Część infrastruktury AEgIS, fot. Georgy Kornakov

Redakcja pisma Physics World na liÅ›cie dziesiÄ™ciu najistotniejszych dokonaÅ„ 2024 roku umieÅ›ciÅ‚a eksperyment CERN-owskiej grupy AEgIS, w ramach którego laserowo schÅ‚odzono atomy pozytonium. ZnakomitÄ… część zespoÅ‚u AEgIS tworzÄ… naukowcy z Politechniki Warszawskiej, w tym WydziaÅ‚u Fizyki. 

Życzenia bożonarodzeniowe

Świętujmy, radujmy się i dzielmy!

Daniel Hertzsch laureatem XXXIII Konkursu im. Profesora Adama Smolińskiego

Daniel Hertzsch i Michał Kwaśny podczas gali konkursowej, fot. SEP

Absolwent naszego wydziału zdobył nagrodę I stopnia za pracę dyplomową z zakresu optoelektroniki. W konkursie Polskiego Komitetu Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) wyróżniono także inną reprezentantkę Wydziału Fizyki PW, Alicję Kądzielę.

W CERNie, czyli u siebie

Zespół z PW na tle detektora ALICE

Marzenie naukowców i miłośników nauki z całego świata, symbol wszystkiego, co w nauce najlepsze. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN to miejsce, które fascynuje imponującą infrastrukturą, możliwościami, wyjątkowym statusem w świecie badawczym. To miejsce, które nasi fizycy mają szczęście nazywać swoim drugim domem. Odwiedziliśmy ich, żeby lepiej zrozumieć, na czym polega magia pracy w najsłynniejszym ośrodku naukowo-badawczym na świecie.

Spotkanie świąteczne

choinka

Zapraszamy na wydziałowe spotkanie świąteczne! Tradycyjnie już zobaczymy się w Auli Gmachu Fizyki, od niedawna noszącej imię Mieczysława Wolfkego. Wspólne świętowanie rozpoczniemy 19 grudnia o 14.30.

Jak wykorzystać właściwości wiązek Airy’ego?

Zdjęcie z laboratorium optyki nieliniowej na Wydziale Fizyki PW

Wiązki Airy’ego, fale świetlne o niezwykłych właściwościach, stały się tematem innowacyjnych badań naukowców z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, których wyniki opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma Optics Letters.

Konrad Kwatek w Radzie Młodych Uczonych PW

Rektor PW, prof. Krzysztof Zaremba, wraz z naszym fizykiem, dr. inż. Konradem Kwatkiem

Zadaniem nowego gremium będzie wspieranie rozwoju młodych naukowców z naszej uczelni. Każda z dyscyplin naukowych na PW ma w zespole swojego reprezentanta.

Finał Three Minute Thesis z udziałem naszych doktorantów

Błażej Żyliński i Monira Shirajum

Monira Shirajum i Błażej Żyliński wezmą udział w finale politechnicznej edycji konkursu, którego uczestnicy mają 180 sekund na to, by opowiedzieć o swoich badaniach w sposób zrozumiały, a przede wszystkim angażujący. Prezentacji będzie można wysłuchać 13 grudnia od 14.00 w sali 1.01 gmachu Rektorska 4. Wydarzenie będzie również transmitowane online.

Monika Halendy i Marta Kajkowska z grantami PRELUDIUM 23

Zdobywczynie grantów PRELUDIUM 23: (od lewej) Marta Kajkowska i Monika Halendy, fot. Sławomir Ertman

Młode badaczki związane z Zakładem Optyki i Fotoniki zdobyły finansowanie Narodowego Centrum Nauki na realizację swoich projektów.