Aktualności

III Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy

Grafika Fotonicznych Targów Pracy

Najbliższa edycja wydarzenia już 24 maja, zapraszamy!

Network geometry and multidimensional hyperbolic maps of real networks — wykład gościnny

Robert Jankowski

Zapraszamy na wykład Roberta Jankowskiego, który odbędzie się 28 marca w s. 111.

Fizyka nowotworu. Czy możliwe jest skuteczniejsze leczenie?

Ductual Carcinoma

Podczas najbliższego seminarium prof. Urszula Foryś wystąpi z prelekcją „Czy możliwe jest skuteczniejsze leczenie? Spojrzenie z perspektywy teorii sterowania”. Zapraszamy 21 marca o 16.15 do sali 111 lub na platformę MS Teams.

Szkło krzemianowe w uścisku ultra wysokich ciśnień

Symulowana struktura SiO2

W Journal of Applied Physics ukazała się publikacja poświęcona strukturalnym i cieplnym właściwościom SiO2 poddanego ciśnieniom dochodzącym do 16 GPa. To efekt prac inż. Adama Puchalskiego i inż. Antona Hula realizowanych pod opieką naukową dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka we współpracy z prof. Pawłem Kęblińskim z Rensselaer Polytechnic Institute.

25 lat Wydziału Fizyki

Symbol jubileuszu 25-lecia Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej

To już ćwierć wieku!

Ekologia informacji

Mężczyzna stojący pod parasolem chroniącym go przed "deszczem danych" — grafika z oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji

W tekście Protect our environment from information overload opublikowanym w Nature Human Behaviour zespół badaczy z udziałem prof. Janusza Hołysta i dr. inż. Juliana Sienkiewicza podniósł temat przeciążenia informacyjnego. Autorzy przedstawili ważny postulat – zacznijmy traktować przestrzeń informacyjną z taką troską, z jaką staramy się dbać o środowisko naturalne.

Nasi fizycy w przełomowym eksperymencie CERN-u

Część aparatury AEgIS

Publikacja w Physical Review Letters

Nowa perspektywa perowskitowa

Przemieszczenia jonów tlenu i bizmutu – schemat graficzny

Zespół z udziałem prof. Franciszka Kroka i dr. inż. Marcina Kryńskiego zbadał związek oparty na tytanianie sodowo-bizmutowym (NBT), który może stać się alternatywą dla bazujących na szkodliwym ołowiu materiałach wykorzystywanych m.in. w czujnikach i magazynach energii.

Warsztaty Masterclass — radioterapia

Zdjęcie sprzętu do radioterapii

Fizykę i medycynę łączy fascynująca zależność, którą poznają uczestnicy wiosennych warsztatów masterclass z radioterapii. Uruchamiamy zapisy dla licealistów!

Nowotwory pod fizycznym nadzorem

Komórki raka piersi, fot. National Cancer Institute

Zespół badaczy z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa W. Fornalskiego opublikował artykuł poświęcony wykorzystaniu modelu Avramiego-Dobrzyńskiego, który może służyć zrozumieniu procesu akumulacji mutacji genetycznych prowadzących do rozwoju nowotworów. Tekst znalazł się w czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences