News
Naukowcy z Wydziału Fizyki zbierają dane w eksperymencie mCBM w FAIR
Nasi fizycy kontynuują prace w Europejskim Ośrodku Badań Antyprotonów i Jonów (FAIR). Tym razem prowadzą badania w ramach przedsięwzięcia naukowego pod nazwą Compressed Baryonic Matter.
Odkryj tajemnice Wszechświata. Wystawa CERN-u na Politechnice Warszawskiej
Od Wielkiego Wybuchu, poprzez fascynujący świat materii, antymaterii i cząstek elementarnych, aż do największych eksperymentów współczesności prowadzonych dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów – zapraszamy w podróż po uniwersum CERN-u, czyli multimedialną wystawę Accelerating Science poświęconą Europejskiemu Ośrodkowi Badań Jądrowych.
Noc Muzeów zaangażowała zmysły
Za nami kolejne święto nocnych marków. Tym razem nasi goście mieli okazję uczestniczyć w pokazach „Zobacz, dotknij i posłuchaj fizyki”.
Wizyta minister Marii Mrówczyńskiej na Wydziale Fizyki PW
Nowoczesna gospodarka nie może istnieć bez fizyki. O tym, jak wzmacniać nauki fizyczne, aby odblokować ich innowacyjny potencjał, rozmawiali z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Emocjonujący wstęp do 25-lecia
Za nami pierwszy w historii turniej siatkówki w zabytkowej auli Gmachu Fizyki oraz quiz wiedzy z okazji jubileuszu ćwierćwiecza naszego wydziału. Wiele wskazuje na to, że nie ostatni.
Zmarł dr inż. Jerzy Kosiuczenko
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 9 maja 2024 roku w wieku 91 zmarł dr inż. Jerzy Kosiuczenko. Znakomity nauczyciel akademicki, wspaniały człowiek.
Dziekan na kadencję 2024-2028 wybrany
10 maja 2024 r. JM Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba powołał na Dziekana Wydziału Fizyki PW dr. hab. inż. Wojciecha Wróbla, prof. PW, który został wskazany na to stanowisko przez Wydziałowe Kolegium Elektorów.
Czas przystąpić do gry! Turniej 25-lecia
Już w tę środę (15.05) w Auli Wydziału Fizyki rozegra się jubileuszowy turniej siatkówki, a dzień później (16.05) drużyny zbiorą się w audytorium i zmierzą się z quizem wiedzy. Zapraszamy do kibicowania!
Wyjazdowe laboratorium fizyki reaktorowej
Ośmioro studentów naszego wydziału po raz pierwszy wzięło udział w laboratorium fizyki reaktorowej na Politechnice w Pradze. Grupa miała szansę wykonywać pomiary na pracującym reaktorze jądrowym VR-1.
Oddech nanorurek
W artykule współautorstwa dr inż. Anny Wróblewskiej, który znalazł się w czasopiśmie naukowym Carbon (IF=10.9), został opisany eksperyment sprawdzający, jak różne formacje nanorurek węglowych wpływają na mody wibracyjne. Ich zrozumienie może pomóc w wytworzeniu materiałów przydatnych w sensorach i urządzeniach komunikacyjnych.
Spotkanie konsorcjum STAGE
W Sofii odbyło się piąte spotkanie konsorcjum STAGE, którego Politechnika Warszawska jest partnerem. Koordynatorami z ramienia PW są dr hab. inż. Tomasz Pietrzak, prof. PW, oraz dr Mirosław Brzozowy.
SFINKS 2024 — rejestracja prelegentów
Ruszyły zapisy na tegoroczne Sympozjum Fizyki Interdyscyplinarnej SFINKS'24, które odbędzie się 18 czerwca na Politechnice Warszawskiej. Zachęcamy studentów, doktorantów i doktorów do zgłaszania referatów za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://sfinks.fizyka.pw.edu.pl/. Udział w SFINKS'24 jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
LLM jako asystent nauczyciela akademickiego – seminarium dydaktyczne
Zapraszamy na spotkanie online poświęcone wykorzystaniu dużych modeli językowych w dydaktyce. Seminarium odbędzie się 23 kwietnia (wtorek) o 15.00 na platformie MS Teams.
Spotkanie informacyjne z prekandydatem na Dziekana Wydziału Fizyki PW
Otwarte spotkanie informacyjne z dr. hab. inż. Wojciechem Wróblem, profesorem uczelni, odbędzie się 11 kwietnia 2024 (czwartek) o 12.15 w Audytorium Fizyki.
Projekt OMINO zainteresował Chińczyków
Reprezentanci Ambasady Chin w Warszawie odwiedzili Wydział Fizyki, by porozmawiać o głównych założeniach projektu OMINO koordynowanego przez prof. Janusza Hołysta.
Otwarcie Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych
Szkolenie kadr i rozwój kompetencji niezbędnych do rozwoju sektora jądrowego oraz realizacji projektów jądrowych w Polsce – to główny cel polsko-amerykańskiej jednostki, której działalność oficjalnie zainaugurowano 3 kwietnia podczas wydarzenia zorganizowanego na naszym wydziale.
Młodzi fizycy ze stypendiami Ministra Nauki
Dwóch studentów związanych z naszym wydziałem — Anton Hul i Adam Puchalski — zdobyło stypendia ministerialne za znaczące osiągnięcia.
Prof. Mirosław Karpierz Przewodniczącym Komitetu Fizyki PAN
To już kolejny wybór prof. Karpierza do roli przewodniczącego. Obecna kadencja potrwa do 2028 roku.
International Photonics Job Fair, 3rd Edition
We invite you to the third edition of the IPJF event, which will take place on May 24, 2024, in the Main Hall of the Warsaw University of Technology Physics Building (Koszykowa 75).
Network geometry and multidimensional hyperbolic maps of real networks — wykład gościnny
Zapraszamy na wykład Roberta Jankowskiego, który odbędzie się 28 marca w s. 111.