Aktualności

Soczewka rodem z Gwiezdnych Wojen

Zdjęcie dr. inż. Krzysztofa Petelczyca

Nauka nierzadko inspiruje się kulturą popularną. Takie były początki opracowanego na Wydziale Fizyki rozwiązania, które może się przyczynić do poprawy jakości widzenia u osób starszych.

Fizyk, kolarz, medalista

Zdjęcie Krzysztofa Łukasika ze srebrnym medalem

Krzysztof Łukasik, nasz absolwent, zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w kolarstwie górskim w maratonie.

Kolejny sukces w Rankingu Perspektyw

Zdjęcie przedstawiające rzeźbę wieńczącą Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Najlepsza uczelnia techniczna po raz 17., trzecia uczelnia w kraju po raz 6. z rzędu — tak przedstawiają się wyniki tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych Fundacji Perspektywy. Na podium znalazł się również nasz kierunek — fizyka techniczna.

Nowy sposób na elektrosmog

Zdjęcie przedstawiające badaczy przy pracy

Tani, lekki, elastyczny i — innowacyjny. Taki jest specjalny kompozyt opracowany przez zespół prof. Mariusza Zdrojka, który w swoich pracach skupił się na stworzeniu rozwiązania tłumiącego szkodliwe promieniowanie mikrofalowe.

Oddaj głos na holografię!

Grafika promująca głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

Trwa głosowanie na projekty zakwalifikowane do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wśród nich można znaleźć instalacje holograficzne upamiętniające najcenniejsze zdobycze kulturowe województwa mazowieckiego.

Letnie warsztaty dla uczniów — trwa nabór zgłoszeń

Zdjęcia dotyczące fizyki, chemii i matematyki

Licealistów o zainteresowaniach matematyczno-przyrodniczych zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych wakacyjnych warsztatach organizowanych w ramach projektu MatFizChemPW. 

Ludzkie interakcje okiem Giacomo Vaccario — seminarium wydziałowe

Zdjęcie prelegenta, napis z tytułem seminarium

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dr Giacomo Vaccario z ETH Zürich wygłosi referat Identifying friends and enemies based on how people interact. Seminarium odbędzie się 22 czerwca o 14:00 (sala 111).

Kwark powabny (nie)wielkiej wagi

Zdjęcie ukazujące widok eksperymentu ALICE w CERN

W ramach międzynarodowego eksperymentu ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów udało się ustalić masę kwarka powabnego. Wśród naukowców odpowiedzialnych za odkrycie są pracownicy i doktoranci z Politechniki Warszawskiej, w tym z Wydziału Fizyki.

Sympozjum Mieczysława Wolfkego za nami

Zdjęcie prawnuczek Mieczysława Wolfkego podczas sympozjum imienia tegoż

W setną rocznicę mianowania Mieczysława Wolfkego profesorem fizyki w Politechnice Warszawskiej i 75. rocznicę jego śmierci odbyło się na Wydziale Fizyki uroczyste sympozjum. Gośćmi byli znakomici goście zgromadzeni na Ogólnopolskim Forum Dziekanów Wydziałów Fizyki i Dyrektorów Instytutów Fizyki. Licznie przybyli także potomkowie prof. Wolfkego.

Zburz mury w 3 minuty

Grafika przedstawiająca scenę konkursu Falling Walls Lab

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Falling Walls Lab Warsaw, w którym można przedstawić swój własny pomysł na pokonanie ograniczeń istniejących w branży technologicznej, gospodarce, społeczeństwie czy nauce. Nabór zgłoszeń potrwa do 15 sierpnia. Finał już we wrześniu na Politechnice Warszawskiej.