Przedłużony nabór na studia II stopnia

Zdjęcie mikroskopu

Przypominamy ważne terminy

Współpraca popłaca!

Zdjęcie studentki i łazika marsjańskiego

Podczas konkursu łazików marsjańskich Anatolian Rover Challenge drużyna naszej studentki zdobyła specjalne wyróżnienie za pracę zespołu.

„Kanapki” z materiałów 2D dla elektroniki

Grafika ilustrująca materiał 2D

Materiały 2D od kilku lat robią furorę. Ich popularność zbudował grafen, który dzięki doskonałemu przewodnictwu elektrycznemu był i jest odmieniany przez wszystkie przypadki, nie tylko w środowisku naukowym. Świat materiałów dwuwymiarowych jest jednak o wiele bogatszy. Ich wytwarzaniem zajmuje się mgr inż. Jakub Sitek, którego badaniom został poświęcony najnowszy odcinek podcastu SciPod.

Rekrutacja na studia II i III stopnia (semestr zimowy 2022/2023)

Zdjęcie mikroskopu

Terminy, zasady, ważne informacje

Wydział Fizyki partnerem zrównoważonego rozwoju

Zdjęcie symbolizujące zrównoważony rozwój globalny

Zostaliśmy jednym z 14 partnerów w konsorcjum projektu STAGE — The Sustainable Transition to the Agile and Green Enterprise, którego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ścisłej współpracy z europejskim przemysłem.

Prof. Tomasz Woliński z tytułem Optica Senior Member

Grafika ze zdjęciem prof. Tomasza Wolińskiego i znakiem "Optica Senior Member"

Wyróżnienie jest dowodem uznania doświadczenia i osiągnięć zawodowych w dziedzinie optyki i fotoniki.

Ciecze zwykłe czy niezwykłe?

Zdjęcie wody

Chociaż woda jest najpowszechniejszą na Ziemi substancją i sami składamy się w znacznej mierze właśnie z niej, dla naukowców stanowi obiekt nie do końca poznany. O jej licznych anomaliach i relacji do wszystkich cieczy możemy przeczytać w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences. Współautorem publikacji jest prof. Jerzy Antonowicz.

Misja rodem z Marsa

Zdjęcie studentki

Daryna Budiakivska, nasza studentka i członkini Studenckiego Koła Astronautycznego, już 22 lipca wystartuje razem ze swoją drużyną w zawodach Anatolian Rover Challenge. Podczas imprezy zespół SKA zaprezentuje łazik marsjański Sirius II.

Rekrutacja na studia I stopnia — dziękujemy za złożenie dokumentów

Zdjęcie skaczących ze szczęścia studentów

Gratulujemy wszystkim przyjętym na studia!

Teleskop Jamesa Webba w pigułce

Fragment zdjęcia gromady galaktyk SMACS 0723, fot.: NASA, ESA, CSA, STScI.

Kilka dni temu NASA zaprezentowała zdjęcia, które pozwoliły obejrzeć niewielki, choć imponujący fragment Wszechświata. Uchwycenie zbioru gwiazd i galaktyk umożliwił kosmiczny teleskop Jamesa Webba. O tym wyjątkowym narzędziu, budzącym zachwyt nie tylko fizyków, opowiada dr inż. Filip Sala z Zakładu Optyki i Fotoniki.