Aktualności

Nasza studentka i doktorantka laureatkami Stypendium pod choinkę

Zdjęcie laureatek Stypendium pod choinkę 2022 i dr inż. Agnieszki Siemion, prodziekan ds. studenckich

Daryna Budiakivska i Priyanka Roy Chowdhury znalazły się w gronie osób wyróżnionych za ponadprzeciętną aktywność naukową, zaangażowanie w życie uczelniane i aktywne promowanie Politechniki Warszawskiej.

Transformacja energetyczna według fizyków

Zdjęcie baterii

Od lat prowadzimy badania nad materiałami ważnymi z punktu widzenia magazynowania i konwersji energii. To tematyka intensywnie dyskutowana w ostatnim czasie — wpłynęły na to zmiany i wyzwania, z jakimi zmaga się współczesny świat. Podkreślił je również w swoim niedawnym wykładzie na Wydziale Fizyki prof. M. Stanley Whittingham, chemik, noblista, współtwórca baterii litowo-jonowych. Jak w ten strategiczny nurt badań wpisują się działania badaczy Wydziału Fizyki PW?

Kiermasz Świąteczny PW 2022

Grafika promująca Kiermasz Świąteczny Politechniki Warszawskiej

Na początku grudnia na placu przed Gmachem Głównym po raz kolejny pojawią się świąteczne domki. Zapraszamy do wspólnego świętowania podczas politechnicznego kiermaszu, który potrwa od 1 do 3 grudnia.

Zbiórka dla Ukrainy

Zdjęcie dłoni

Prowadzimy zbiórkę dla dzieci i cywilów z obwodu zaporoskiego — mieszkańców, którzy nie zdecydowali się na opuszczenie swoich domów, jak i uchodźców wewnętrznych z pobliskich regionów, w których życie uniemożliwiła rosyjska agresja zbrojna.

Nasz fizyk mistrzem solvingu

Zwycięska drużyna — Piotr Murdzia, Kacper Piorun i Piotr Górski (pierwszy od prawej), fot. Polski Związek Szachowy

Drużyna z dr. inż. Piotrem Górskim w składzie zdobyła złoty medal drużynowy podczas 45. mistrzostw świata w rozwiązywaniu zadań szachowych.

Wykład noblisty na Wydziale Fizyki

Profesor M. Stanley Whittingham, grafika: Nobel Media / Niklas Elmehed

Obejrzyj zapis spotkania z prof. M. Stanleyem Whittinghamem

Zapraszamy na wykład noblisty

Profesor M. Stanley Whittingham, grafika: Nobel Media / Niklas Elmehed

M. Stanley Whittingham z wizytą na Politechnice Warszawskiej

Jak dobrze wykorzystać defekt

Abstrakt graficzny obrazujący zachowanie sygnału fotoprądu

Materiały 2D to jedna z większych nadziei współczesnej elektroniki. W badaniach dr inż. Karoliny Czerniak-Łosiewicz uwaga jest skupiona na dwuwymiarowych dichalkogenkach metali przejściowych, które mogą być wykorzystane w optoelektronice: tworzeniu fotodetektorów, pamięci lub urządzeń imitujących działanie neuronów z wykorzystaniem światła. Kluczem jest umiejętne wprowadzenie defektów strukturalnych za pomocą łagodnej obróbki plazmą.

Studia z Indywidualną Opieką Naukową

Logo programu ION

Czym jest ION? To program Indywidualnej Opieki Naukowej dla studentów, którzy chcą wyjść poza ramy standardowej edukacji i uczestniczyć w pracach badawczych pod okiem naukowców z Wydziału Fizyki PW. Już 18 listopada odbędzie się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych taką formą studiowania.

Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej

Zdjęcie tableta

W czwartek 17 listopada dr hab. inż. Paweł Zabierowski wygłosi referat „Od ogniwa słonecznego do memrystora, czyli czy spinel CdIn2S4 jest dobry na wszystko?”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 12.15 do Audytorium Gmachu Fizyki.