News

Noc Muzeów zaangażowała zmysły

Zdjęcie doktorantki wykonującej eksperyment

Za nami kolejne święto nocnych marków. Tym razem nasi goście mieli okazję uczestniczyć w pokazach „Zobacz, dotknij i posłuchaj fizyki”.

Wizyta minister Marii Mrówczyńskiej na Wydziale Fizyki PW

Zdjęcie uczestników spotkania

Nowoczesna gospodarka nie może istnieć bez fizyki. O tym, jak wzmacniać nauki fizyczne, aby odblokować ich innowacyjny potencjał, rozmawiali z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Emocjonujący wstęp do 25-lecia

Zdjęcia z turnieju siatkówki i quizu z okazji 25-lecia Wydziału Fizyki

Za nami pierwszy w historii turniej siatkówki w zabytkowej auli Gmachu Fizyki oraz quiz wiedzy z okazji jubileuszu ćwierćwiecza naszego wydziału. Wiele wskazuje na to, że nie ostatni.

Zmarł dr inż. Jerzy Kosiuczenko

Zdjęcie świeczki / fot. pixabay

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 9 maja 2024 roku w wieku 91 zmarł dr inż. Jerzy Kosiuczenko. Znakomity nauczyciel akademicki, wspaniały człowiek.

Dziekan na kadencję 2024-2028 wybrany

dr hab. inż. Wojciech Wróbel, prof. PW

10 maja 2024 r. JM Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof  Zaremba powołał na Dziekana Wydziału Fizyki PW dr. hab. inż. Wojciecha Wróbla, prof. PW, który został wskazany na to stanowisko przez Wydziałowe Kolegium Elektorów. 

Czas przystąpić do gry! Turniej 25-lecia

Grafika piłki siatkowej i znaku zapytania

Już w tę środę (15.05) w Auli Wydziału Fizyki rozegra się jubileuszowy turniej siatkówki, a dzień później (16.05) drużyny zbiorą się w audytorium i zmierzą się z quizem wiedzy. Zapraszamy do kibicowania!

Wiosna z fizyką

Kolaż zdjęć związanych z Wydziałem Fizyki PW

Noc Muzeów, Drzwi Otwarte i coś jeszcze — przyjdź i zostań na dłużej!

Wyjazdowe laboratorium fizyki reaktorowej

Studenci Wydziału Fizyki pod opieką mgr. Łukasza Koszuka w laboratorium fizyki reaktorowej

Ośmioro studentów naszego wydziału po raz pierwszy wzięło udział w laboratorium fizyki reaktorowej na Politechnice w Pradze. Grupa miała szansę wykonywać pomiary na pracującym reaktorze jądrowym VR-1. 

Oddech nanorurek

Struktura i spektroskopia Ramana „ogona” (pojedynczej rurki) oraz spirali (wiązki) zbudowanej ze zwiniętej pojedynczej nanorurki węglowej.

W artykule współautorstwa dr inż. Anny Wróblewskiej, który znalazł się w czasopiśmie naukowym Carbon (IF=10.9), został opisany eksperyment sprawdzający, jak różne formacje nanorurek węglowych wpływają na mody wibracyjne. Ich zrozumienie może pomóc w wytworzeniu materiałów przydatnych w sensorach i urządzeniach komunikacyjnych.

Spotkanie konsorcjum STAGE

Członkowie konsorcjum STAGE

W Sofii odbyło się piąte spotkanie konsorcjum STAGE, którego Politechnika Warszawska jest partnerem. Koordynatorami z ramienia PW są dr hab. inż. Tomasz Pietrzak, prof. PW, oraz dr Mirosław Brzozowy.

SFINKS 2024 — rejestracja prelegentów

Logo sympozjum SFINKS

Ruszyły zapisy na tegoroczne Sympozjum Fizyki Interdyscyplinarnej SFINKS'24, które odbędzie się 18 czerwca na Politechnice Warszawskiej. Zachęcamy studentów, doktorantów i doktorów do zgłaszania referatów za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://sfinks.fizyka.pw.edu.pl/. Udział w SFINKS'24 jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

LLM jako asystent nauczyciela akademickiego – seminarium dydaktyczne

Zdjęcie osoby korzystającej z laptopa

Zapraszamy na spotkanie online poświęcone wykorzystaniu dużych modeli językowych w dydaktyce. Seminarium odbędzie się 23 kwietnia (wtorek) o 15.00 na platformie MS Teams.

Spotkanie informacyjne z prekandydatem na Dziekana Wydziału Fizyki PW

Zdjęcie auli Gmachu Fizyki PW

Otwarte spotkanie informacyjne z dr. hab. inż. Wojciechem Wróblem, profesorem uczelni, odbędzie się 11 kwietnia 2024 (czwartek) o 12.15 w Audytorium Fizyki.

Jubileuszowy turniej siatkówki i quiz

Grafika przedstawiająca osobę rozwiązującą zadania przy tablicy i siatkarza

Ruszyły zapisy!

Projekt OMINO zainteresował Chińczyków

Logotyp projektu OMINO

Reprezentanci Ambasady Chin w Warszawie odwiedzili Wydział Fizyki, by porozmawiać o głównych założeniach projektu OMINO koordynowanego przez prof. Janusza Hołysta.

Otwarcie Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych

Goście imprezy inaugurującej powstanie Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych

Szkolenie kadr i rozwój kompetencji niezbędnych do rozwoju sektora jądrowego oraz realizacji projektów jądrowych w Polsce – to główny cel polsko-amerykańskiej jednostki, której działalność oficjalnie zainaugurowano 3 kwietnia podczas wydarzenia zorganizowanego na naszym wydziale.

Młodzi fizycy ze stypendiami Ministra Nauki

Laureaci stypendium Ministra Nauki

Dwóch studentów związanych z naszym wydziałem — Anton Hul i Adam Puchalski — zdobyło stypendia ministerialne za znaczące osiągnięcia.

Quantum Technologies Seminar z Anną Minguzzi

Grafika promująca seminarium Quantum Technologies Seminar

Zapraszamy na seminarium, które 4 kwietnia o 12.15 poprowadzi badaczka związana z Laboratoire de Physique et Modélisation des Milieux Condensés oraz Université Grenoble Alpes. Spotkanie odbędzie się w sali 111 Gmachu Fizyki, transmisja na platformie MS Teams.

Życzenia

Grafika przedstawiająca jajo wyłaniające się ze struktury sferycznej

z okazji Świąt Wielkanocnych

Prof. Mirosław Karpierz Przewodniczącym Komitetu Fizyki PAN

Prof. Mirosław Karpierz

To już kolejny wybór prof. Karpierza do roli przewodniczącego. Obecna kadencja potrwa do 2028 roku.

International Photonics Job Fair, 3rd Edition

Illustration of the facade of the WUT Main Building

We invite you to the third edition of the IPJF event, which will take place on May 24, 2024, in the Main Hall of the Warsaw University of Technology Physics Building (Koszykowa 75).

Network geometry and multidimensional hyperbolic maps of real networks — wykład gościnny

Robert Jankowski

Zapraszamy na wykład Roberta Jankowskiego, który odbędzie się 28 marca w s. 111.

Fizyka nowotworu. Czy możliwe jest skuteczniejsze leczenie?

Ductual Carcinoma

Podczas najbliższego seminarium prof. Urszula Foryś wystąpi z prelekcją „Czy możliwe jest skuteczniejsze leczenie? Spojrzenie z perspektywy teorii sterowania”. Zapraszamy 21 marca o 16.15 do sali 111 lub na platformę MS Teams.

Szkło krzemianowe w uścisku ultra wysokich ciśnień

Symulowana struktura SiO2

W Journal of Applied Physics ukazała się publikacja poświęcona strukturalnym i cieplnym właściwościom SiO2 poddanego ciśnieniom dochodzącym do 16 GPa. To efekt prac inż. Adama Puchalskiego i inż. Antona Hula realizowanych pod opieką naukową dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka we współpracy z prof. Pawłem Kęblińskim z Rensselaer Polytechnic Institute.

25 lat Wydziału Fizyki

Symbol jubileuszu 25-lecia Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej

To już ćwierć wieku!