News

Dwa sukcesy w konkursie CyberSummer@WUT-3

Kamil Orzechowski i Kordian Makulski

Granty badawcze na realizację projektów otrzymali Kordian Makulski i Kamil P. Orzechowski.

Superkomputer LUMI i kwantowe fenomeny

Wizualizacja stanu turbulencji kwantowej w ultrazimnym gazie Fermiego

Dr hab. inż. Gabriel Wlazłowski, prof. PW, wykorzystał możliwości superkomputera LUMI do zaawansowanych badań z zakresu mechaniki kwantowej. Nasz badacz właśnie zakończył projekt Turbulent Dynamics in Superfluid Fermi Systems prowadzony w ramach konkursu na pilotażowe granty obliczeniowe realizowane z wykorzystaniem infrastruktury najpotężniejszego europejskiego superkomputera.

Nasz fizyk w składzie delegacji do UNSCEAR

Dr inż. Krzysztof Fornalski wraz z pozostałymi członkami polskiej delegacji do UNSCEAR

W czerwcu do Wiednia zjechali członkowie stałego komitetu ONZ zajmującego się monitorowaniem danych dotyczących skutków działania promieniowania jonizującego. W składzie delegacji polskiej znalazł się dr inż. Krzysztof W. Fornalski, który pełni rolę zastępcy jej przewodniczącego.

Letni obóz naukowy 2023

Zdjęcie młodzieży w gmachu Politechniki Warszawskiej

Pomysł na końcówkę wakacji? Obóz naukowy Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej! Zapraszamy do zapisów na zajęcia, które będą się odbywały od 21 do 26 sierpnia.

Nasi fizycy aktywni w eksperymencie STAR

Reprezentanci Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej w Brookhaven National Laboratory

Mgr inż. Jędrzej Kołaś, dr Daniel Wielanek i prof. Hanna Zbroszczyk uczestniczą w zbieraniu danych eksperymentu STAR (Solenoidal Tracker At RHIC) przy akceleratorze RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) w znajdującym się w Stanach Zjednoczonych Brookhaven National Laboratory.

PW tradycyjnie wysoko w rankingu Perspektyw

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Politechnika Warszawska zajęła trzecie miejsce w zestawieniu najlepszych uczelni akademickich w Polsce, pierwsze w rankingu uczelni technicznych. Fizyka techniczna na PW jest druga w Polsce, a uzyskana punktacja — wyższa niż w zeszłym roku.

Wesprzyj młodego odkrywcę

Krystian Gostomski

Krystian Gostomski, student I roku fizyki technicznej, ma szansę dostać się do finału konkursu Explory dla młodych naukowców. Do 30 czerwca trwa głosowanie publiczności.

3 x POSTDOC PW

Zdjęcie przedstawiające kobietę piszącą na tablicy

W 4. edycji konkursu POSTDOC PW do finansowania skierowano trzy wnioski z naszego wydziału.

Promieniuj wiedzą! Darmowe warsztaty dla młodzieży

Licznik Geigera

Zapraszamy do zapisów na jednodniowe zajęcia dla uczniów szkół średnich i klas 7-8 szkół podstawowych, którzy są zainteresowani tematyką promieniotwórczości. Warsztaty poprowadzą specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Wydziału Fizyki PW.

Birety w górę!

Świeżo upieczeni absolwenci podrzucają birety w auli Gmachu Fizyki

Za nami uroczyste zakończenie studiów I i II stopnia. Dziękujemy za wspólne świętowanie!

Uroczystość zakończenia studiów

Zdjęcie biretu absolwenta

Dziekan i Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Fizyki zapraszają na uroczyste zakończenie studiów I i II stopnia, które odbędzie się w sobotę 17 czerwca o 11.00 w Audytorium Fizyki.

Dziesięć filarów nowotworzenia

Ductal Carcinoma

O tym, co musi się stać, żeby zdrowa komórka stała się nowotworowa, opowie podczas najbliższego seminarium z cyklu Fizyka nowotworu prof. dr hab. Marcin Kruszewski. Zapraszamy 15 czerwca o 14.15 do sali 111 Gmachu Fizyki, seminarium będzie również transmitowane online.

Kazimierz Antonowicz — życie i twórczość

Zdjęcie profesora Kazimierza Antonowicza

Zapraszamy na seminarium poświęcone postaci prof. Kazimierz Antonowicza, które poprowadzi prof. dr hab. Józef Szudy (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu). Spotkanie odbędzie się 15 czerwca o 13.30 w Audytorium Fizyki.

Trwa rekrutacja na studia

Zdjęcie przedstawiające studentów Wydziału Fizyki PW zmierzających w stronę Gmachu Fizyki

Zarejestruj się i dołącz do nas!

Grant SONATA na badania nowych elektrolitów stałych

dr inż. Konrad Kwatek

Projekt kierowany przez dr. inż. Konrada Kwatka otrzymał finansowanie w 18. edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki.

Seminarium pedagogiczne

Zdjęcie przedstawiające uczestników spotkania i zeszyt z notatkami

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu poświęconego nowoczesnym kompetencjom z obszaru kształcenia. Seminarium poprowadzi w środę 24 maja dr hab. inż. Teodor Buchner.

Drzwi Otwarte już za nami

Zdjęcie z laboratorium

Dziękujemy za udział, zapraszamy na studia!

Drzwi Otwarte

Grafika promująca Drzwi Otwarte na Politechnice Warszawskiej

Zapraszamy 20 maja od 10.00

Fizyka nowotworu

Ductal Carcinoma

Zapraszamy na kolejne seminarium z serii poświęconej nowotworom. W czwartek 18 maja prelekcję „Modelowanie wpływu poziomu pH w mikrośrodowisku guza na skuteczność terapii przeciwnowotworowych” wygłosi dr hab. Jan Poleszczuk, profesor Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Spotkanie odbędzie się o 14.15 w sali 111 Gmachu Fizyki. Transmisja online — MS Teams.

Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej

Grafika przedstawiająca olej

Zapraszamy na seminarium „Długoczasowe przemiany fazowe indukowane ciśnieniem w olejach roślinnych”, które 18 maja o 14.30 poprowadzi w Audytorium Fizyki dr inż. Leszek Pawlicki.

Staż Bekker NAWA dla naszego badacza

Logo programu stypendialnego im. Mieczysława Bekkera

Dr inż. Jakub Sitek dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach programu stypendialnego im. Mieczysława Bekkera rozpoczął staż w IBS Center for Multidimensional Carbon Materials w Korei Południowej.

Grafenowe nanopłatki wielu zastosowań

Zdjęcie SEM kompozytu

W czasopiśmie naukowym Materials Today Advances (IF 9.9) znalazł się artykuł naszych badaczy poświęcony wielofunkcyjnemu niemetalicznemu nanokompozytowi polimerowemu mogącemu znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle lotniczym i kosmicznym.

Maj z Wydziałem Fizyki

Zdjęcie przedstawiające kwitnące drzewo i logo Wydziału Fizyki

Zbliżające się wydarzenia

Stypendium MEiN dla naszego studenta

Grafika przedstawiająca mózg

Bartłomiej Kliś, student II roku fizyki technicznej, został wyróżniony stypendium Ministra Edukacji i Nauki przyznanym za znaczące osiągnięcia naukowe.

Spotkanie z przedstawicielami A*STAR

Grafika singapurskiej sieci instytutów A*STAR

Zachęcamy do udziału w spotkaniu z delegacją rządowej agencji A*STAR z Singapuru i rozmowy na temat współpracy naukowej oraz oferty stypendialnej dla studentów i młodych naukowców. Zainteresowani powinni się zarejestrować przez specjalny formularz.