News
Design Chemical Complexity — seminarium
Zapraszamy na seminarium, które 2 listopada poprowadzi Istvan Lagzi z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Techniczno-Ekonomicznego w Budapeszcie.
Ważny system eksperymentu ALICE współnadzorowany przez fizyków z PW
Maciej Czarnynoga, Monika Kutyła oraz Krystian Rosłon pełnią funkcje ekspertów nadzorujących pracę FIT (The Fast Interaction Trigger) — szybkiego indykatora oddziaływań w eksperymencie ALICE (A Large Ion Collider Experiment).
Zamień się w kroplę i opanuj nadciekłość
Studenci Koła Naukowego Fizyki Komputerowej (KNFK) razem z zespołem Koła Twórców Gier POLYGON stworzyli grę, która pomaga zrozumieć zjawisko nadciekłości – stanu cieczy, którego odpowiednikiem w świecie ciała stałego jest całkowity zanik oporu.
Fizyka nowotworu — seminarium powraca
Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na 6. seminarium z cyklu Fizyka nowotworu. Bioelektryczne aspekty rozwoju nowotworu przedstawi dr hab. inż. Teodor Buchner. Spotykamy się 19 października o 16.15 w sali 111 oraz na platformie MS Teams.
Nasi fizycy w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2022
Pięciu badaczy z naszego wydziału znalazło się w rankingu przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.
Seminarium wydziałowe
Zapraszamy na seminarium Opinion dynamics models: road to consensus, które poprowadzi prof. Parongama Sen z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Kalkucie. Spotkanie odbędzie się 12 października o 12.15 w sali 111.
Nagroda Nobla z fizyki w 2023 roku
Nagrodę dla Pierre'a Agostiniego, Ferenca Krausza i Anne L'Huillier komentuje dr. inż. Cezariusz Jastrzębski.
Interaktywny poradnik dla nowych studentów PW
Zaczynasz swoją przygodę na Politechnice Warszawskiej i najważniejszych informacji zebranych w jednym miejscu? Skorzystaj z interaktywnego przewodnika dostępnego na platformie edukacyjnej leon.pw.edu.pl.
Elektrolit stały bohaterem najlepszej pracy magisterskiej roku 2022/2023
Nowy rok akademicki to nowe wyzwania. Ci, którzy mają przed sobą wyzwanie napisania pracy dyplomowej, mogą się zainspirować pracą laureatki ostatniej edycji nagrody im. prof. Józefa Dygasa — Aleksandry Cuper.
Sukcesy młodych fizyków podczas Sympozjum Młodych Naukowców 2023
Podczas sympozjum, które odbyło się 18-20 września na Wydziale Fizyki UW, nasz wydział godnie reprezentowali doktoranci – Klaudia Pachulska i Maciej Nowagiel – oraz student I stopnia – Adam Puchalski.
48. Zjazd Fizyków Polskich
Na początku września w murach Politechniki Gdańskiej odbył się kolejny Zjazd Fizyków Polskich organizowany przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. W obradach, sesjach naukowych i dydaktycznych oraz dyskusjach wzięła udział także reprezentacja naszego wydziału.
Głos z PW na konferencji „Atom dla Polski”
O tym, jaką rolę Politechnika Warszawska odgrywa w tworzeniu kadr dla sektora energetyki nuklearnej i dlaczego młodzi ludzie bez obaw mogą wiązać swoją przyszłość z naszą uczelnią, opowiedział podczas wtorkowej konferencji na Wydziale Zarządzania UW prof. Adam Kisiel, pełnomocnik Rektora PW ds. energetyki jądrowej.
Inauguracja roku akademickiego 2023/2024
Zapraszamy na uroczystość, która odbędzie się w poniedziałek 2 października o 14.00 w Audytorium Gmachu Fizyki.
O mikrostrukturach falowodowych na łamach Scientific Reports
W czasopiśmie naukowym wydawanym przez Nature Portfolio opublikowano artykuł naszych fotoników, którzy zajęli się wytwarzaniem ciekłokrystalicznych okresowych mikrostruktur falowodowych. Zadaniem tych struktur jest sterowanie propagacją światła za pomocą m.in. zewnętrznego pola elektrycznego, światła lub temperatury.
Udany eksperyment synchrotronowy w Diamond Light Source
Duet naszych badaczy, dr inż. Przemysław Dzięgielewski i prof. Jerzy Antonowicz, ma za sobą owocny pobyt w brytyjskim Didcot, siedzibie jednej z najnowocześniejszych placówek synchrotronowych na świecie.
Ostatni dzień na złożenie dokumentów
Do 12 września włącznie zarejestrowani kandydaci mogą składać dokumenty wymagane w rekrutacji na studia II stopnia.
Festiwal Młodych Inżynierów powraca!
W sobotę 16 września zapraszamy na wydarzenie organizowane w ramach 27. Festiwalu Nauki. Pięć wydziałów PW znowu połączy siły, żeby młodszym i starszym pokazać różnorodność inżynierskiego świata i zaprosić do wspólnego odkrywania jego możliwości.
Warsztaty inaugurujące działalność Sieci Centrów Doskonałości XFEL
Instytut Fizyki PAN zaprasza na spotkania, które odbędą się 14-15.09.2023 w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W trakcie warsztatów zaprezentowane zostaną najnowsze prace naukowe prowadzone z użyciem rentgenowskich laserów na swobodnych elektronach – XFEL.
Wyniki pracy inżynierskiej naszego studenta opublikowane w Crystals
Najważniejsze wyniki zgromadzone przez Pawła Polaka podczas realizacji jego pracy inżynierskiej przygotowanej pod opieką naukową dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka ukazały się w czasopiśmie Crystals (IF = 2.7).
Przedłużone zapisy na studia II stopnia
Kandydaci mają czas na rejestrację do 11 września, a już zarejestrowane osoby powinny dostarczyć wymagane dokumenty do 12 września włącznie.
Są widoki na elektronikę 2D w skali przemysłowej
Publikacja grupy dr. inż. Jakuba Sitka w ACS Applied Materials & Interfaces
Wakacje w CERNie
Między czerwcem a wrześniem w największym europejskim ośrodku badań jądrowych CERN łatwo trafić na reprezentantów Wydziału Fizyki PW. Nasi naukowcy i studenci biorą czynny udział w zbieraniu i analizowaniu danych do kilku ważnych eksperymentów.
Wyniki prac naszych fizyków w Journal of Power Sources
W specjalnym numerze czasopisma naukowego poświęconego elektrochemicznej konwersji energii opublikowano nową pracę zespołu dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka zrealizowaną we współpracy z Uniwersytetem Wileńskim.