News
Szkło krzemianowe w uścisku ultra wysokich ciśnień
W Journal of Applied Physics ukazała się publikacja poświęcona strukturalnym i cieplnym właściwościom SiO2 poddanego ciśnieniom dochodzącym do 16 GPa. To efekt prac inż. Adama Puchalskiego i inż. Antona Hula realizowanych pod opieką naukową dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka we współpracy z prof. Pawłem Kęblińskim z Rensselaer Polytechnic Institute.
Ekologia informacji
W tekście Protect our environment from information overload opublikowanym w Nature Human Behaviour zespół badaczy z udziałem prof. Janusza Hołysta i dr. inż. Juliana Sienkiewicza podniósł temat przeciążenia informacyjnego. Autorzy przedstawili ważny postulat – zacznijmy traktować przestrzeń informacyjną z taką troską, z jaką staramy się dbać o środowisko naturalne.
Nowa perspektywa perowskitowa
Zespół z udziałem prof. Franciszka Kroka i dr. inż. Marcina Kryńskiego zbadał związek oparty na tytanianie sodowo-bizmutowym (NBT), który może stać się alternatywą dla bazujących na szkodliwym ołowiu materiałach wykorzystywanych m.in. w czujnikach i magazynach energii.
Warsztaty Masterclass — radioterapia
Fizykę i medycynę łączy fascynująca zależność, którą poznają uczestnicy wiosennych warsztatów masterclass z radioterapii. Uruchamiamy zapisy dla licealistów!
Nowotwory pod fizycznym nadzorem
Zespół badaczy z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa W. Fornalskiego opublikował artykuł poświęcony wykorzystaniu modelu Avramiego-Dobrzyńskiego, który może służyć zrozumieniu procesu akumulacji mutacji genetycznych prowadzących do rozwoju nowotworów. Tekst znalazł się w czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences.
Studenci z wizytą w Międzynarodowym Centrum Badań Oka — ICTER
Czwórka naszych magistrantów odwiedziła laboratoria wyjątkowego ośrodka naukowo-badawczego, który rozwija nowoczesne technologie wspierające diagnostykę i terapię chorób oczu.
Promieniowanie synchrotronowe — kurs dla doktorantów
Zachęcamy do udziału w cyklu szkoleń przygotowanym pod patronatem Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego. Rejestracja potrwa do 3 marca.
Dokumenty kandydatów na studia II stopnia
Zarejestrowanym w systemie IRK na studia II stopnia przypominamy o konieczności dostarczenia dokumentów do 9 lutego do 14.00.
Czeskie konsultacje jądrowe
Profesorowie Adam Kisiel i Daniel Kikoła odwiedzili Wydział Fizyki Jądrowej Politechniki Czeskiej w Pradze. Nasi fizycy mieli okazję zebrać wiedzę i doświadczenia, które wykorzystają przy modernizowaniu naszego programu studiów z zakresu energetyki jądrowej.
Nowe badania nad dwuwymiarowymi półprzewodnikami z grantem PRELUDIUM BIS
Projekt pod kierownictwem prof. Mariusza Zdrojka otrzymał finansowanie w ramach konkursu NCN na projekty badawcze realizowane przez doktorantów w szkołach doktorskich.
Letnia szkoła im. Enrico Fermiego
Włoskie Towarzystwo Fizyczne zaprasza studentów i doktorantów do udziału w letnich zajęciach z cyklu Nuclear Structure and Reactions from a Broad Perspective.
WOŚP na Politechnice Warszawskiej
Zapraszamy na uczelniany finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie koncerty, licytacje na żywo, zabawy i warsztaty dla dzieci i całych rodzin oraz spotkania ze światem nauki i techniki.
Zrównoważony rozwój zasilany wiedzą naukową
Bezpłatne internetowe kursy doszkalające dla małych i średnich przedsiębiorstw zostały uruchomione w ramach projektu europejskiego STAGE (Sustainable Transition to the Agile and Green Enterprise), którego PW jest partnerem.
Cząstki ciemnej materii poszukiwane
Eksperyment grupy dr. hab. inż. Georgiego Kornakova został opisany w artykule opublikowanym na łamach czasopisma The European Physical Journal C.
Rekrutacja na studia II stopnia
W systemie IRK trwa rejestracja dla kandydatów na 3- i 4-semestralne studia magisterskie na kierunkach fizyka techniczna oraz Photonics. Uwaga — rekrutacja została przedłużona do 8 lutego.
Wyniki prac dyplomowych naszego studenta opublikowane w Journal of Non-Crystalline Solids
Najważniejsze wyniki otrzymane w toku prac nad dyplomami inżynierskim i magisterskim Krzysztofa Gadomskiego zostały opublikowane w pracy pt. Synthesis and electrical properties of glassy and nanocrystalline LiFePO4.
Ważny przegląd naukowy dotyczący badań gwiazd neutronowych
W czasopiśmie Progress in Particle and Nuclear Physics (IF: 9,6) opublikowano przegląd naukowy Dense Nuclear Matter Equation of State from Heavy-Ion Collisions przygotowany przez prof. Hannę Zbroszczyk oraz naukowców społeczności zaangażowanej w badania z zakresu astrofizyki.