News
Pielęgnuj ciekawość, rozpocznij studia II stopnia
Trwa rekrutacja na stacjonarne studia magisterskie
Studencka wizyta w ICTER
Międzynarodowe Centrum Badań Oka (ICTER) po raz kolejny umożliwiło naszym studentom wizytę w swojej siedzibie. Organizatorami wycieczki naukowej byli dr inż. Piotr Sobotka (Wydział Fizyki) i mgr Piotr Węgrzyn (ICTER).
Fizyka Nowotworu z dr hab. Beatą Brzozowską
W nowym roku cykl otwieramy prelekcją pt. „Struktura toru cząstki oraz jej wpływ na uszkodzenia radiacyjne i naprawę DNA w komórkach ludzkich”. Seminarium odbędzie się 23 stycznia o 16.15 w sali 111 Gmachu Fizyki, tradycyjnie będzie można również skorzystać z transmisji online.
Nasi fizycy w strukturach warszawskiego PTF-u
W grudniu 2024 r. odbyły się wybory, w których członkowie Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego wybrali nowy zarząd. Przewodniczącym został dr inż. Krzysztof Petelczyc, a sekretarzem dr inż. Grzegorz Siudem.
Poznaj polski synchrotron!
Zapraszamy na spotkanie informacyjne z przedstawicielami linii badawczych synchrotronu Solaris, które odbędzie się 30 stycznia o 11.15 w sali 111 Gmachu Fizyki.
Internet rzeczy — warsztaty dla nauczycieli
Nauczycieli szkół średnich i podstawowych zapraszamy na bezpłatne warsztaty organizowane w ramach projektu IoT4schools. Zapisy są prowadzone na stronie iot.fizyka.pw.edu.pl.
Przełomy w fizyce? Mamy w nich udział
Redakcja pisma Physics World na liście dziesięciu najistotniejszych dokonań 2024 roku umieściła eksperyment CERN-owskiej grupy AEgIS, w ramach którego laserowo schłodzono atomy pozytonium. Znakomitą część zespołu AEgIS tworzą naukowcy z Politechniki Warszawskiej, w tym Wydziału Fizyki.
Daniel Hertzsch laureatem XXXIII Konkursu im. Profesora Adama Smolińskiego
Absolwent naszego wydziału zdobył nagrodę I stopnia za pracę dyplomową z zakresu optoelektroniki. W konkursie Polskiego Komitetu Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) wyróżniono także inną reprezentantkę Wydziału Fizyki PW, Alicję Kądzielę.
W CERNie, czyli u siebie
Marzenie naukowców i miłośników nauki z całego świata, symbol wszystkiego, co w nauce najlepsze. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN to miejsce, które fascynuje imponującą infrastrukturą, możliwościami, wyjątkowym statusem w świecie badawczym. To miejsce, które nasi fizycy mają szczęście nazywać swoim drugim domem. Odwiedziliśmy ich, żeby lepiej zrozumieć, na czym polega magia pracy w najsłynniejszym ośrodku naukowo-badawczym na świecie.
Spotkanie świąteczne
Zapraszamy na wydziałowe spotkanie świąteczne! Tradycyjnie już zobaczymy się w Auli Gmachu Fizyki, od niedawna noszącej imię Mieczysława Wolfkego. Wspólne świętowanie rozpoczniemy 19 grudnia o 14.30.
Jak wykorzystać właściwości wiązek Airy’ego?
Wiązki Airy’ego, fale świetlne o niezwykłych właściwościach, stały się tematem innowacyjnych badań naukowców z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, których wyniki opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma Optics Letters.
Konrad Kwatek w Radzie Młodych Uczonych PW
Zadaniem nowego gremium będzie wspieranie rozwoju młodych naukowców z naszej uczelni. Każda z dyscyplin naukowych na PW ma w zespole swojego reprezentanta.
Finał Three Minute Thesis z udziałem naszych doktorantów
Monira Shirajum i Błażej Żyliński wezmą udział w finale politechnicznej edycji konkursu, którego uczestnicy mają 180 sekund na to, by opowiedzieć o swoich badaniach w sposób zrozumiały, a przede wszystkim angażujący. Prezentacji będzie można wysłuchać 13 grudnia od 14.00 w sali 1.01 gmachu Rektorska 4. Wydarzenie będzie również transmitowane online.
Monika Halendy i Marta Kajkowska z grantami PRELUDIUM 23
Młode badaczki związane z Zakładem Optyki i Fotoniki zdobyły finansowanie Narodowego Centrum Nauki na realizację swoich projektów.
Krystian Rosłon na straży strategicznego systemu eksperymentu ALICE
Nasz fizyk obejmuje nową, ważną funkcję w strukturach grupy zajmującej się szybkim wyzwalaczem oddziaływań — FIT w detektorze ALICE.
Pożegnanie Olusia Wildowicza
Żegnamy małego Aleksandra Wildowicza, syna naszego doktoranta, Sebastiana Wildowicza. Pogrzeb odbędzie się 5 grudnia na cmentarzu w Starosielcach (Białystok, ul. św. Andrzeja Boboli).
Innowacyjne oprogramowanie do symulacji wnętrza gwiazdy neutronowej
Publikacja w Physical Review X
Sympozjum "Rewolucja w EKG — nowa szansa dla pacjentów"
Jak można spojrzeć na EKG z zupełnie innej perspektywy? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć prof. Teodor Buchner i dr inż. Tomasz Gradowski podczas I Sympozjum Innowacji Medycznych, które 13 grudnia odbędzie się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Rozwiązanie problemu syntezy grafenu w niskich temperaturach
Międzynarodowa grupa badaczy, w pracach której uczestniczył dr inż. Jakub Sitek, wyjaśniła, w jaki sposób można syntezować monokrystaliczny grafen w niskich temperaturach. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Angewandte Chemie.
Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla dr inż. Anieli Czudek
Nagroda została przyznana za wyróżniającą się rozprawą doktorską.
Quantum Technologies Seminar z Maciejem Zgirskim
Zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu Quantum Technologies Seminar. Gościem najbliższego spotkania będzie dr hab. inż. Maciej Zgirski (Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, MagTop). Zapraszamy 28 listopada o 12.15 do sali 111 Gmachu Fizyki, transmisja odbędzie się na platformie MS Teams.
Młodzi optycy z wizytą w PCO S.A.
Grupa studentek i studentów ostatniego semestru studiów inżynierskich razem z dydaktykami z naszego wydziału odwiedziła zakłady PCO S.A., czołowego polskiego producenta zaawansowanego sprzętu optoelektronicznego.
Dziękujemy za wsparcie zbiórki dla Aleksandra Wildowicza!
Zbiórka na leczenie i rehabilitację syna Sebastiana Wildowicza, naszego doktoranta, zakończona sukcesem. To także Państwa zasługa — fizykom i przyjaciołom naszego wydziału udało się zebrać aż 47 387 zł.