News

WOŚP na Politechnice Warszawskiej

Grafika zapowiadająca finał

W dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli 29 stycznia, w Gmachu Głównym PW odbędą się licytacje politechnicznych atrakcji, wyjątkowy koncert, zabawy z kołami naukowymi i organizacjami studenckimi oraz warsztaty. Zapraszamy!

Udany finisz „Mistrzów Dydaktyki”

Zdjęcie uczestników programu „Mistrzowie Dydaktyki”

Dobiegły końca trzysemestralne zintegrowane zajęcia tutoringowe z podstaw fizyki oraz podstaw i języków programowania prowadzone przez dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka. Jakie są wrażenia czwórki uzdolnionych studentów, którzy mieli okazję w nich uczestniczyć? 

Wydział Fizyki i CEZAMAT łączą siły dla elektroniki nowej generacji

Czujnik CMOS i schemat obwodu

Innowacyjna platforma do syntezy materiałów 2D i ich heterostruktur

Fizyka nowotworu — nowe seminarium naukowe

Acute myelocytic leukaemia

Nowotwór to obiekt badań wykraczający poza medycynę — to zagadnienie interdyscyplinarne, którym zajmują się także fizycy i matematycy. Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów możliwe było powstanie dziedziny, jaką jest fizyka nowotworu. Zapraszamy na seminarium z nowego cyklu poświęconego temu zagadnieniu. Pierwsze spotkanie już 25 stycznia.

ALICE w krainie… zderzeń z tarczą

Marcin Patecki

W cyklu ALICE w krainie… będziemy opisywać działania naszych badaczy realizowane w ramach CERN-owskiego eksperymentu, który ma pomóc w odpowiedzi na pytania dotyczące początków Wszechświata. Jednym z tych projektów jest zakończony przez dr. inż. Marcina Pateckiego schemat konfiguracji Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) do zderzeń wysokoenergetycznych protonów z tarczą wewnątrz detektora ALICE.

Zmarł prof. Rajmund Trykozko

nekrolog

Z przykrością informujemy, że zmarł prof. dr hab. Rajmund Trykozko, dyrektor Instytutu Fizyki w latach 1986-1990.

Jak się nie dać nadmiarowi informacji

Symboliczne zdjęcie internauty zasypywanego informacjami z sieci

Nowy projekt w ramach programu Horyzont Europa

Złote nanodomieszki

Ciekłe kryształy z fazą błękitną (Blue Phase Liquid Crystals, BPLCs) to obiecujące materiały, które mogą mieć ogromne znaczenie np. przy budowie wyświetlaczy ciekłokrystalicznych o ulepszonych parametrach elektrooptycznych czy w zaawansowanych urządzeniach fotonicznych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie ACS Nano zespół dr. inż. Kamila Orzechowskiego opisał badania nad nanocząstkami złota w roli nanodomieszek, które mogą wpływać na zmianę właściwości optycznych i zwiększenie stabilności termicznej ciekłych kryształów w fazie błękitnej.

Kontynuuj naukę na studiach II stopnia

Zdjęcie osoby przy komputerze

Od 10 stycznia do 3 lutego trwają zapisy na studia magisterskie, które rozpoczną się w semestrze letnim. Kandydaci mogą się rejestrować na stronie irk.pw.edu.pl.

Startuje projekt OMINO

Zdjęcie ilustrujące przeciążenie informacyjne

W czwartek 12 stycznia na Wydziale Fizyki odbędzie się spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt OMINO (Overcoming Multilevel INformation Overload) przygotowany pod kierownictwem prof. Janusza Hołysta. OMINO będzie pierwszym projektem koordynowanym przez Politechnikę Warszawską w ramach programu ramowego EU Horyzont Europa.

Wyróżnienia PKOpto 2022 dla naszych studentek

Studentki wyróżnione w konkursie PKOpto 2022

Trzy prace dyplomowe obronione na Wydziale Fizyki PW zostały nagrodzone w prowadzonym przez Polski Komitet Optoelektroniki XXXI konkursie im. prof. Adama Smolińskiego.

Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej

abstrakt graficzny

Zapraszamy na seminarium, podczas którego dr. inż. Marcin Kryński wygłosi referat pt. „Przewidywanie energii swobodnej materiałów krystalicznych metodą regresji procesu gaussowskiego”. Seminarium odbędzie się w czwartek 12 stycznia 2023 r. o godzinie 13.30 w Audytorium Fizyki.

Przepis na prawdziwe obrazowanie 3D

Zdjęcie z pracowni

Zespół fizyków z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Białymstoku zaproponował nową metodę zapisu holograficznych obrazów 3D. Wyniki prac optyków znalazły się w czasopiśmie Nature Communications.

Szczęśliwych świąt

Kartka świąteczna

Bożego Narodzenia!

Uruchamiamy nowoczesne Wirtualne Laboratorium Komputerowe

Nasi studenci zyskali dostęp do narzędzia, które umożliwi im bezproblemowy, elastyczny dostęp do niezbędnych w codziennej pracy licencjonowanych programów.

Trwa nabór do Szkoły Doktorskiej PW

Zdjęcie mikroskopu

Do 8 stycznia 2023 roku kandydaci na studia III stopnia mogą się rejestrować i składać dokumenty w systemie irk.pw.edu.pl.

Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej

Abstrakt graficzny obrazujący zachowanie sygnału fotoprądu

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dr inż. Karolina Czerniak-Łosiewicz opowie o metodologii badań, modyfikacjach i zastosowaniu dwuwymiarowych dichalkogenków metali przejściowych jako materiałów optoelektronicznych. Seminarium odbędzie się 15 grudnia o 12.15 w Audytorium.

Nowe granty NCN dla naszych badaczy

Zdjęcie mikroskopu

Dofinansowanie w ramach konkursu OPUS 23 otrzymały dwa projekty z naszego wydziału.

Przepis na prawdziwe obrazowanie 3D

Wyniki badań na łamach Nature Communications

Characterization of materials using synchrotron X-ray radiation at the European Synchrotron (ESRF) — seminarium wydziałowe

Zapraszamy na seminarium, które 8 grudnia poprowadzi dr Maciej Jankowski z Europejskiego Ośrodka Promieniowania Synchrotronowego w Grenoble.

Grafit na dużą skalę

Zdjęcie trojga spośród piątki twórców projektu

Zespół badaczy z naszego wydziału we współpracy z Wydziałem Chemicznym PW otrzymał dofinansowanie Inkubatora Innowacyjności 4.0 na realizację projektu, w ramach którego będzie możliwe zwiększenie produkcji grafitu interkalowanego do nanokompozytów polimerowych.

Nasza studentka i doktorantka laureatkami Stypendium pod choinkę

Zdjęcie laureatek Stypendium pod choinkę 2022 i dr inż. Agnieszki Siemion, prodziekan ds. studenckich

Daryna Budiakivska i Priyanka Roy Chowdhury znalazły się w gronie osób wyróżnionych za ponadprzeciętną aktywność naukową, zaangażowanie w życie uczelniane i aktywne promowanie Politechniki Warszawskiej.

Transformacja energetyczna według fizyków

Zdjęcie baterii

Od lat prowadzimy badania nad materiałami ważnymi z punktu widzenia magazynowania i konwersji energii. To tematyka intensywnie dyskutowana w ostatnim czasie — wpłynęły na to zmiany i wyzwania, z jakimi zmaga się współczesny świat. Podkreślił je również w swoim niedawnym wykładzie na Wydziale Fizyki prof. M. Stanley Whittingham, chemik, noblista, współtwórca baterii litowo-jonowych. Jak w ten strategiczny nurt badań wpisują się działania badaczy Wydziału Fizyki PW?

Kiermasz Świąteczny PW 2022

Grafika promująca Kiermasz Świąteczny Politechniki Warszawskiej

Na początku grudnia na placu przed Gmachem Głównym po raz kolejny pojawią się świąteczne domki. Zapraszamy do wspólnego świętowania podczas politechnicznego kiermaszu, który potrwa od 1 do 3 grudnia.

Zbiórka dla Ukrainy

Zdjęcie dłoni

Prowadzimy zbiórkę dla dzieci i cywilów z obwodu zaporoskiego — mieszkańców, którzy nie zdecydowali się na opuszczenie swoich domów, jak i uchodźców wewnętrznych z pobliskich regionów, w których życie uniemożliwiła rosyjska agresja zbrojna.