News

Dobre praktyki dla dydaktyki akademickiej

Dr inż. Maja Maćkowiak-Pawłowska wraz ze swoją grupą warsztatową

Dr inż. Maja Maćkowiak-Pawłowska reprezentowała nasz wydział podczas ogólnopolskiej konferencji Viva Dydaktyka organizowanej 16-18 czerwca przez Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego.

Nagroda im. prof. Józefa Dygasa za pracę poświęconą analizie predykcyjnej

Kamil Orzechowski wraz z rodziną, władzami wydziału i promotorami z Wydziału Fizyki

Laureatem tegorocznej edycji konkursu na wyróżniającą pracę magisterską został Kamil Orzechowski.

OPUS 25 dla Daniela Wielanka

Dr inż. Daniel Wielanek

Grono laureatów kilku konkursów NCN powiększyło się — finansowanie otrzymały projekty z list rezerwowych, w tym „Badanie równania stanu silnie oddziaływającej materii w programie STAR-BES”, projekt zgłoszony w ramach konkursu OPUS 25 przez dr. inż. Daniela Wielanka.

Poznawanie tajników promieniowania synchrotronowego

Prof. Jerzy Antonowicz podczas seminarium

W pierwszej połowie czerwca członkowie naszej społeczności brali udział w międzynarodowym szkoleniu Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024), które odbywało się w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie.

Wizyta prof. Khrystyny Gnatenko

Prof. Gnatenko i grupa fizyków z naszego wydziału

Gościem czerwcowego spotkania z cyklu Quantum Technologies Seminar była prof. Khrystyna Gnatenko z Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franko.

Uroczyste zakończenie studiów I i II stopnia

Fotografia biretu

Dziekan i Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Fizyki zapraszają na uroczyste zakończenie studiów I i II stopnia, które odbędzie się w sobotę 15 czerwca o 12.00 w Audytorium Fizyki.

Konkurs fotograficzny z okazji 25-lecia wydziału

Rozmyte zdjęcie auli Wydziału Fizyki PW

Chwyć aparat w dłoń, zrób wspaniałe, inspirujące zdjęcia, a następnie pochwal się efektami!

Wystawa CERN-u oficjalnie otwarta!

Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Izabela Stępień oraz profesorowie Krzysztof Kurek, Krzysztof Zaremba i Alojzy Nowak podczas przecinania wstęgi

Razem z naszymi partnerami świętowaliśmy dziś otwarcie wystawy Accelerating Science, która została zorganizowana z okazji 70. rocznicy założenia Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych.

Rekrutacja na studia I stopnia

Zdjęcie studentów kierujących się w stronę Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej

Zarejestruj się — zostań fizykiem!

Zjazd UNSCEAR z udziałem naszego badacza

Polska delegacja do UNSCEAR

Za nami 71. sesja UNSCEAR, Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego. Uczestniczył w niej dr hab. inż. Krzysztof Fornalski, który pełni rolę wiceprzewodniczącego polskiej delegacji.

Odkryj tajemnice Wszechświata

Fragment multimedialnej wystawy Accelerating Science, fot. GovTech

Wystawa CERN Accelerating Science

Naukowcy z Wydziału Fizyki zbierają dane w eksperymencie mCBM w FAIR

Fizycy z PW w Darmstadt, siedzibie ośrodka FAIR: prof. Hanna Zbroszczyk, dr Daniel Wielanek, dr Diana Pawłowska-Szymańska, Julia Ejsmont oraz Wiktor Bogucki

Nasi fizycy kontynuują prace w Europejskim Ośrodku Badań Antyprotonów i Jonów (FAIR). Tym razem prowadzą badania w ramach przedsięwzięcia naukowego pod nazwą Compressed Baryonic Matter.

Drzwi Otwarte 2024

Zdjęcia z Drzwi Otwartych

Zajrzyj do nas i zostań na dłużej!

Odkryj tajemnice Wszechświata. Wystawa CERN-u na Politechnice Warszawskiej

Zdjęcie fragmentu instalacji wystawy Accelerating Science

Od Wielkiego Wybuchu, poprzez fascynujący świat materii, antymaterii i cząstek elementarnych, aż do największych eksperymentów współczesności prowadzonych dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów – zapraszamy w podróż po uniwersum CERN-u, czyli multimedialną wystawę Accelerating Science poświęconą Europejskiemu Ośrodkowi Badań Jądrowych.

Noc Muzeów zaangażowała zmysły

Zdjęcie doktorantki wykonującej eksperyment

Za nami kolejne święto nocnych marków. Tym razem nasi goście mieli okazję uczestniczyć w pokazach „Zobacz, dotknij i posłuchaj fizyki”.

Wizyta minister Marii Mrówczyńskiej na Wydziale Fizyki PW

Zdjęcie uczestników spotkania

Nowoczesna gospodarka nie może istnieć bez fizyki. O tym, jak wzmacniać nauki fizyczne, aby odblokować ich innowacyjny potencjał, rozmawiali z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Emocjonujący wstęp do 25-lecia

Zdjęcia z turnieju siatkówki i quizu z okazji 25-lecia Wydziału Fizyki

Za nami pierwszy w historii turniej siatkówki w zabytkowej auli Gmachu Fizyki oraz quiz wiedzy z okazji jubileuszu ćwierćwiecza naszego wydziału. Wiele wskazuje na to, że nie ostatni.

Zmarł dr inż. Jerzy Kosiuczenko

Zdjęcie świeczki / fot. pixabay

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 9 maja 2024 roku w wieku 91 zmarł dr inż. Jerzy Kosiuczenko. Znakomity nauczyciel akademicki, wspaniały człowiek.

Dziekan na kadencję 2024-2028 wybrany

dr hab. inż. Wojciech Wróbel, prof. PW

10 maja 2024 r. JM Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof  Zaremba powołał na Dziekana Wydziału Fizyki PW dr. hab. inż. Wojciecha Wróbla, prof. PW, który został wskazany na to stanowisko przez Wydziałowe Kolegium Elektorów. 

Czas przystąpić do gry! Turniej 25-lecia

Grafika piłki siatkowej i znaku zapytania

Już w tę środę (15.05) w Auli Wydziału Fizyki rozegra się jubileuszowy turniej siatkówki, a dzień później (16.05) drużyny zbiorą się w audytorium i zmierzą się z quizem wiedzy. Zapraszamy do kibicowania!

Wiosna z fizyką

Kolaż zdjęć związanych z Wydziałem Fizyki PW

Noc Muzeów, Drzwi Otwarte i coś jeszcze — przyjdź i zostań na dłużej!

Wyjazdowe laboratorium fizyki reaktorowej

Studenci Wydziału Fizyki pod opieką mgr. Łukasza Koszuka w laboratorium fizyki reaktorowej

Ośmioro studentów naszego wydziału po raz pierwszy wzięło udział w laboratorium fizyki reaktorowej na Politechnice w Pradze. Grupa miała szansę wykonywać pomiary na pracującym reaktorze jądrowym VR-1. 

Oddech nanorurek

Struktura i spektroskopia Ramana „ogona” (pojedynczej rurki) oraz spirali (wiązki) zbudowanej ze zwiniętej pojedynczej nanorurki węglowej.

W artykule współautorstwa dr inż. Anny Wróblewskiej, który znalazł się w czasopiśmie naukowym Carbon (IF=10.9), został opisany eksperyment sprawdzający, jak różne formacje nanorurek węglowych wpływają na mody wibracyjne. Ich zrozumienie może pomóc w wytworzeniu materiałów przydatnych w sensorach i urządzeniach komunikacyjnych.

Spotkanie konsorcjum STAGE

Członkowie konsorcjum STAGE

W Sofii odbyło się piąte spotkanie konsorcjum STAGE, którego Politechnika Warszawska jest partnerem. Koordynatorami z ramienia PW są dr hab. inż. Tomasz Pietrzak, prof. PW, oraz dr Mirosław Brzozowy.

SFINKS 2024 — rejestracja prelegentów

Logo sympozjum SFINKS

Ruszyły zapisy na tegoroczne Sympozjum Fizyki Interdyscyplinarnej SFINKS'24, które odbędzie się 18 czerwca na Politechnice Warszawskiej. Zachęcamy studentów, doktorantów i doktorów do zgłaszania referatów za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://sfinks.fizyka.pw.edu.pl/. Udział w SFINKS'24 jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.