News

Ostatnie dni zapisów na Konkurs Fizyczny PW

kula plazmowa

Do końca piątku 15 listopada można skorzystać z formularza rejestracyjnego. Nauczycieli zachęcamy do zgłaszania grup swoich uczniów, a uczniów bez opiekunów do samodzielnego zgłoszenia się do konkursu.

Nasi doktoranci doskonalą się w tematyce fizyki wysokich energii

Na przełomie września i października dwójka doktorantów z naszego wydziału, Katarzyna Gwiździel i Jakub Zieliński, wzięła udział w European School for High-Energy Physics (ESHEP), dwutygodniowym cyklu szkoleniowym zorganizowanym przez CERN.

Prof. Hanna Zbroszczyk z ważnym stanowiskiem w strukturach FAIR

Prof. Hanna Zbroszczyk, w tle — budowa kompleksu FAIR

Nasza fizyk została wybrana przewodniczącą rady kolaboracji eksperymentu Compressed Baryonic Matter (CBM) w ośrodku FAIR w Darmstadt. Prof. Zbroszczyk będzie miała wpływ na kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania CBM i organizacji pracy zespołu.

Prof. Adam Kisiel ekspertem konferencji „Atom, klimat, bezpieczeństwo energetyczne”

Prof. Adam Kisiel (pierwszy z prawej) podczas panelu „Atom – niezbędny dla transformacji i dekarbonizacji polskiego sytemu energetycznego” w Senacie RP, fot. Wacław Gudowski

Podczas wydarzenia zorganizowanego 18 października w Senacie RP nasz fizyk uczestniczył w dyskusji dotyczącej atomu w kontekście transformacji i dekarbonizacji polskiego sytemu energetycznego.

Fizycy na dniu otwartym Studiotech Poland

Filip Włodarczyk prezentujący prowadzącemu imprezę stanowisko fizyków z PW i CEZAMAT-u

W czwartek 24 października w siedzibie Studiotech Poland, eksperta w dziedzinie IT, obrazu i dźwięku, odbył się dzień otwarty. Firma corocznie organizuje spotkanie dla wyselekcjonowanego grona wystawców z branży — nowością była obecność reprezentantów Wydziału Fizyki PW.

Kolej na fizyków! Wykład w Stacji Muzeum

Dr inż. Grzegorz Siudem

Prezentację „Od stacji do stacji: Złożoność sieci kolejowej oczami fizyka” poprowadzi dr inż. Grzegorz Siudem. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 października w Stacji Muzeum w Warszawie o 14.00.

MINIATURA dla dr. inż. Michała Kwaśnego

Dr inż. Michał Kwaśny w Laboratorium Optyki Nieliniowej

Wniosek „Fotopolimeryzowane topologiczne tekstury nematycznych ciekłych kryształów jako achromatyczne struktury fazowe do generowania wirów optycznych” został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 8 na pojedyncze działania naukowe.

Rozpowszechnianie wyników badań dzięki grantom dziekańskim

fot. Le Studium Loire Valley for Advanced Studies

Pod koniec września we francuskim Orleanie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca krystalizacji w szkłach i cieczach. W konferencji wzięło udział dwóch doktorantów z naszego wydziału: Maciej Nowagiel i Krzysztof Gadomski.

Festiwal Młodych Inżynierów wyróżniony

Dyplom Festiwalu Nauki dla organizatorów Festiwalu Młodych Inżynierów, fot. Joanna Kwiatkowska (Wydział Inżynierii Materiałowej)

Współorganizowane przez nas wydarzenie zajęło pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepsze spotkanie całodniowe tegorocznego Festiwalu Nauki.

Konferencja "5th ALICE Upgrade Week" z udziałem naszych fizyków

Reprezentujący Politechnikę Warszawską badacze i studenci, którzy wzięli udział w konferencji ALICE Upgrade Week

Studenci oraz pracownicy Politechniki Warszawskiej z Wydziałów Fizyki, Elektroniki i Technik Informacyjnych, Mechatroniki oraz Samochodów i Maszyn Roboczych, uczestniczyli w prestiżowej konferencji skupiającej się na tematyce modernizacji detektora ALICE (A Large Ion Collider Experiment), jednego z kluczowych instrumentów badawczych wykorzystywanych w CERN. W wydarzeniu, które odbywało się 07-11.10.2024 r., wzięły udział osoby zaangażowane w rozwój projektów badawczych związanych z wielkimi eksperymentami fizycznymi.

Zmarła dr Barbara Klein-Szymańska

Barbara Klein-Szymańska 1936-2024

Zmarł dr Witold Kruczek

śp. dr Witold Kruczek

Konkurs Fizyczny — trwa nabór uczestników do XXIX edycji

Logo Konkursu Fizycznego Politechniki Warszawskiej

Uczniów i nauczycieli zachęcamy do rejestracji w formularzu zgłoszeniowym. Nabór potrwa do 15 listopada włącznie.

Świętujemy 25-lecie naszego wydziału

Grafika Gmachu Fizyki i znak 25-lecia wydziału

Sympozjum i zjazd absolwentów

Dlaczego fizyk dostał Nobla za sieci neuronowe?

Grafika symbolicznie prezentująca sieć, fot. freepik

Dr hab. inż. Julian Sienkiewicz i dr inż. Tomasz Gradowski komentują tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki.

Kawa przy sesji posterowej

Gmach Fizyki

Po wakacjach reaktywujemy czwartkową kawę z dziekanami — ta zaplanowana na 10 października będzie wyjątkowa, ponieważ będzie jej towarzyszyła wydziałowa sesja plakatowa. Zapraszamy 10 października o 11.45 (I piętro w Gmachu Fizyki).

Dlaczego fizyk dostał Nobla za sieci neuronowe?

fot. freepik/kjpargeter

Komentarz naszych fizyków

Bieg o Złotego Wróbla

Bieg o Złotego Wróbla z okazji 25-lecia Wydziału Fizyki

Aleksander Urbaniak naszym najszybszym fizykiem!

Rok akademicki 2024-2025

Dr hab. inż. Julian Sienkiewicz podczas wykładu inauguracyjnego Fizyka i AI – kto kogo „rozwiąże”?

Mamy już 25 lat — i czekamy na więcej!

Szkła metaliczne i ich wyjątkowe właściwości

Zuzanna Kostera podczas jednej z sesji plakatowych

Artykuł opisujący badania mgr inż. Zuzanny Kostery i jej promotorów, prof. Jerzego Antonowicza i dr. Przemysława Dzięgielewskiego, znalazł się w czasopiśmie New Journal of Physics.

Science with X-ray Free Electron Lasers – kurs dla doktorantów

Grafika promująca szkolenie Science with X-ray Free Electron Lasers

Zapraszamy do udziału w kursie organizowanym w ramach Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i BioMedycznych (WSD), poświęconym interdyscyplinarnym badaniom wykorzystującym lasery na swobodnych elektronach w różnych dziedzinach, w tym fizyce, materiałoznawstwie, chemii i biologii. Start zajęć online: 14 października.

Uczestniczymy w projekcie OMNIS2

logo projektu OMNIS

Potrzeby osób studiujących i kompetencje przyszłości – to główne motory zmian w ofercie dydaktycznej, nad którymi pracuje Politechnika Warszawska. Wydział Fizyki uczestniczy w projekcie „OMNIS2 Otwartość. Modernizacja. Nowoczesność. Integracja. Społeczność.”, który pozwala na unowocześnianie naszego programu studiów.

Nasi fizycy w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2023

Zdjęcie czasopism

Sześciu badaczy z naszego wydziału znalazło się w rankingu przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.

Kto kształtuje nowe koncepcje w sztucznej inteligencji — duże korporacje czy akademia?

Symboliczna grafika przedstawiająca sieć

Interdyscyplinarny zespół informatyków, fizyków i politologów z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego opublikował w czasopiśmie Journal of Informetrics artykuł, w którym analizuje wpływ przynależności autorów publikacji do największych korporacji technologicznych i informatycznych (powszechnie zwanych Big Tech) na przenoszenie się idei w nauce.

Monika Halendy z nagrodą konferencji ICOCN 2024

Monika Halendy podczas ceremonii wręczenia nagród na konferencji ICOCN 2024

Nasza doktorantka została nagrodzona w kategorii Best Student Paper podczas konferencji International Conference on Optical Communications and Networks, która odbyła się pod koniec lipca w chińskim Harbin.