News

Kawa przy sesji posterowej

Gmach Fizyki

Po wakacjach reaktywujemy czwartkową kawę z dziekanami — ta zaplanowana na 10 października będzie wyjątkowa, ponieważ będzie jej towarzyszyła wydziałowa sesja plakatowa. Zapraszamy 10 października o 11.45 (I piętro w Gmachu Fizyki).

Dlaczego fizyk dostał Nobla za sieci neuronowe?

fot. freepik/kjpargeter

Komentarz naszych fizyków

Bieg o Złotego Wróbla

Bieg o Złotego Wróbla z okazji 25-lecia Wydziału Fizyki

Aleksander Urbaniak naszym najszybszym fizykiem!

Rok akademicki 2024-2025

Dr hab. inż. Julian Sienkiewicz podczas wykładu inauguracyjnego Fizyka i AI – kto kogo „rozwiąże”?

Mamy już 25 lat — i czekamy na więcej!

Szkła metaliczne i ich wyjątkowe właściwości

Zuzanna Kostera podczas jednej z sesji plakatowych

Artykuł opisujący badania mgr inż. Zuzanny Kostery i jej promotorów, prof. Jerzego Antonowicza i dr. Przemysława Dzięgielewskiego, znalazł się w czasopiśmie New Journal of Physics.

Science with X-ray Free Electron Lasers – kurs dla doktorantów

Grafika promująca szkolenie Science with X-ray Free Electron Lasers

Zapraszamy do udziału w kursie organizowanym w ramach Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i BioMedycznych (WSD), poświęconym interdyscyplinarnym badaniom wykorzystującym lasery na swobodnych elektronach w różnych dziedzinach, w tym fizyce, materiałoznawstwie, chemii i biologii. Start zajęć online: 14 października.

Uczestniczymy w projekcie OMNIS2

logo projektu OMNIS

Potrzeby osób studiujących i kompetencje przyszłości – to główne motory zmian w ofercie dydaktycznej, nad którymi pracuje Politechnika Warszawska. Wydział Fizyki uczestniczy w projekcie „OMNIS2 Otwartość. Modernizacja. Nowoczesność. Integracja. Społeczność.”, który pozwala na unowocześnianie naszego programu studiów.

Nasi fizycy w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2023

Zdjęcie czasopism

Sześciu badaczy z naszego wydziału znalazło się w rankingu przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.

Kto kształtuje nowe koncepcje w sztucznej inteligencji — duże korporacje czy akademia?

Symboliczna grafika przedstawiająca sieć

Interdyscyplinarny zespół informatyków, fizyków i politologów z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego opublikował w czasopiśmie Journal of Informetrics artykuł, w którym analizuje wpływ przynależności autorów publikacji do największych korporacji technologicznych i informatycznych (powszechnie zwanych Big Tech) na przenoszenie się idei w nauce.

Monika Halendy z nagrodą konferencji ICOCN 2024

Monika Halendy podczas ceremonii wręczenia nagród na konferencji ICOCN 2024

Nasza doktorantka została nagrodzona w kategorii Best Student Paper podczas konferencji International Conference on Optical Communications and Networks, która odbyła się pod koniec lipca w chińskim Harbin.

25. inauguracja na Wydziale Fizyki coraz bliżej

Zdjęcie gmachu Wydziału Fizyki i znak 25-lecia

To będzie wyjątkowe, bo jubileuszowe rozpoczęcie roku akademickiego — a jednocześnie wstęp do kilku ważnych wydarzeń dla naszej społeczności. Zapraszamy do udziału!

Bliżej zrozumienia asymetrii materia – antymateria

Detektor STAR śledzący tysiące cząstek wytwarzanych przez każde zderzenie jonów w RHIC

Naukowcy naszego wydziału na łamach Nature opublikowali artykuł dotyczący pierwszej eksperymentalnej obserwacji antyhiperjądra. Prace były prowadzone w ramach eksperymentu STAR przy zderzaczu RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) Brookhaven National Laboratory.

Green Transition — free workshops for small and medium-sized enterprises

STAGE Forum 2024 graphic

We invite small and medium-sized enterprises to participate in workshops on tools and technologies enabling sustainable transition. It is a part of the STAGE Forum organized within the STAGE project Warsaw University of Technology is partnering with. The event is planned for September 27th.

Grafenowy kamuflaż

Elastyczność materiału opracowanego przez fizyków z PW zapewnia szeroki wachlarz zastosowań w technologii stealth

Nasi fizycy opracowali nanokompozytowy materiał na bazie grafenu, którego unikalne właściwości mogą być wykorzystane w zastosowaniach militarnych. O wynikach swoich badań poinformowali na łamach czasopisma Optics Express. 

Ochrona przed promieniowaniem jonizującym lekka jak grafen

Nanokompozyty grafenowe w formie cienkich płytek

Nasi fizycy we współpracy z ekspertami z Warszawy, Katowic i Łodzi zbadali nanokompozyty na bazie grafenu, które mogą być wykorzystane w materiałach służących ochronie radiologicznej. Wyniki badań znalazły się na łamach Scientific Reports

Studenckie badania nad fazą delta tlenku bizmutu

Viktoriia Vlasenko, studentka Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej

Wyniki pracy inżynierskiej Viktorii Vlasenko zostały opublikowane w czasopiśmie Materials. Nasza studentka zsyntezowała różne układy szkieł bizmutanowych stosując wybrane czynniki szkłotwórcze (takie jak SiO2, GeO2, B2O3) oraz modyfikatory (takie jak Al2O3) i badała ich wpływ na procesy krystalizacji w tych materiałach. 

Nowatorska identyfikacja cząstek w eksperymencie ALICE

Grafika: sygnał strat energii w detektorze TPC dla różnych typów cząstek w pędu cząstki podzielonej przez ładunek elektryczny

Interdyscyplinarny zespół fizyków i informatyków z Politechniki Warszawskiej opublikował w czasopiśmie European Physical Journal C artykuł z wynikami prac usprawniających identyfikację cząstek, która jest jedną z najważniejszych zdolności eksperymentu ALICE zlokalizowanego na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN.

Dokończ rekrutację — pamiętaj o dokumentach

Zdjęcie dokumentów

Ważna informacja dla kandydatów i kandydatek na studia I stopnia — od 19 do 24 lipca (z wyłączeniem weekendu) osoby zakwalifikowane powinny złożyć dokumenty w dziekanacie naszego wydziału.

Nowa szansa dla MŚP dzięki projektowi STAGE

Zdjęcie dłoni i drewnianych klocków symbolizujących filary zrównoważonego rozwoju

Wystartował nabór do ulepszonego, jeszcze bardziej przyjaznego programu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw pragnących rozwijać się w duchu zrównoważonego rozwoju. Wszystko w ramach inicjatywy STAGE, którą koordynujemy z ramienia Politechniki Warszawskiej.

Nasza doktorantka nagrodzona podczas konferencji poświęconej fizyce hadronów

Laboni Manna z prof. Barbarą Erazmus, specjalistką z zakresu fizyki jądrowej

Laboni Manna otrzymała drugą nagrodę w konkursie na najlepszą prezentację podczas konferencji Present and future perspectives in Hadron Physics, która odbyła się w czerwcu w Narodowym Laboratorium Instytutu Fizyki Jądrowej we włoskim Frascati.

Fizyka techniczna w nowej odsłonie

Zdjęcia związane z różnymi gałęziami fizyki

Dowiedz się, jak fizyka techniczna i fotonika łącząc się, stworzyły nową jakość

Rentgenowski laser na swobodnych elektronach ujawnia sekrety mechanizmu topnienia

abstrakt graficzny

Zespół naukowców z udziałem prof. Jerzego Antonowicza opublikował artykuł, który rzuca nowe światło na zagadnienie ultraszybkiego topnienia metali.

Zbiórka na leczenie syna Sebastiana Wildowicza

Sebastian Wildowicz z synem

Są chwile, gdy trzeba działać razem — pomóżmy naszemu doktorantowi, Sebastianowi Wildowiczowi, zebrać środki na leczenie i rehabilitację jego 2-letniego syna Olusia.

Praktycznie o magazynowaniu energii

Jedno ze stanowisk w laboratorium magazynowania i przetwarzania energii elektrycznej

W Gmachu Mechatroniki powstała pracownia laboratoryjna z serią stanowisk do prowadzenia unikalnych eksperymentów dotyczących wytwarzania, magazynowania i zarządzania energią ze źródeł odnawialnych.

Dobre praktyki dla dydaktyki akademickiej

Dr inż. Maja Maćkowiak-Pawłowska wraz ze swoją grupą warsztatową

Dr inż. Maja Maćkowiak-Pawłowska reprezentowała nasz wydział podczas ogólnopolskiej konferencji Viva Dydaktyka organizowanej 16-18 czerwca przez Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego.