News

Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej

abstrakt graficzny

Zapraszamy na seminarium, podczas którego dr. inż. Marcin Kryński wygłosi referat pt. „Przewidywanie energii swobodnej materiałów krystalicznych metodą regresji procesu gaussowskiego”. Seminarium odbędzie się w czwartek 12 stycznia 2023 r. o godzinie 13.30 w Audytorium Fizyki.

Przepis na prawdziwe obrazowanie 3D

Zdjęcie z pracowni

Zespół fizyków z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Białymstoku zaproponował nową metodę zapisu holograficznych obrazów 3D. Wyniki prac optyków znalazły się w czasopiśmie Nature Communications.

Szczęśliwych świąt

Kartka świąteczna

Bożego Narodzenia!

Uruchamiamy nowoczesne Wirtualne Laboratorium Komputerowe

Nasi studenci zyskali dostęp do narzędzia, które umożliwi im bezproblemowy, elastyczny dostęp do niezbędnych w codziennej pracy licencjonowanych programów.

Trwa nabór do Szkoły Doktorskiej PW

Zdjęcie mikroskopu

Do 8 stycznia 2023 roku kandydaci na studia III stopnia mogą się rejestrować i składać dokumenty w systemie irk.pw.edu.pl.

Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej

Abstrakt graficzny obrazujący zachowanie sygnału fotoprądu

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dr inż. Karolina Czerniak-Łosiewicz opowie o metodologii badań, modyfikacjach i zastosowaniu dwuwymiarowych dichalkogenków metali przejściowych jako materiałów optoelektronicznych. Seminarium odbędzie się 15 grudnia o 12.15 w Audytorium.

Nowe granty NCN dla naszych badaczy

Zdjęcie mikroskopu

Dofinansowanie w ramach konkursu OPUS 23 otrzymały dwa projekty z naszego wydziału.

Przepis na prawdziwe obrazowanie 3D

Zdjęcie z laboratorium optyki

Wyniki badań na łamach Nature Communications

Characterization of materials using synchrotron X-ray radiation at the European Synchrotron (ESRF) — seminarium wydziałowe

European Synchrotron (ESRF), fot. esrfsynchrotron

Zapraszamy na seminarium, które 8 grudnia poprowadzi dr Maciej Jankowski z Europejskiego Ośrodka Promieniowania Synchrotronowego w Grenoble.

Grafit na dużą skalę

Zdjęcie trojga spośród piątki twórców projektu

Zespół badaczy z naszego wydziału we współpracy z Wydziałem Chemicznym PW otrzymał dofinansowanie Inkubatora Innowacyjności 4.0 na realizację projektu, w ramach którego będzie możliwe zwiększenie produkcji grafitu interkalowanego do nanokompozytów polimerowych.

Nasza studentka i doktorantka laureatkami Stypendium pod choinkę

Zdjęcie laureatek Stypendium pod choinkę 2022 i dr inż. Agnieszki Siemion, prodziekan ds. studenckich

Daryna Budiakivska i Priyanka Roy Chowdhury znalazły się w gronie osób wyróżnionych za ponadprzeciętną aktywność naukową, zaangażowanie w życie uczelniane i aktywne promowanie Politechniki Warszawskiej.

Transformacja energetyczna według fizyków

Zdjęcie baterii

Od lat prowadzimy badania nad materiałami ważnymi z punktu widzenia magazynowania i konwersji energii. To tematyka intensywnie dyskutowana w ostatnim czasie — wpłynęły na to zmiany i wyzwania, z jakimi zmaga się współczesny świat. Podkreślił je również w swoim niedawnym wykładzie na Wydziale Fizyki prof. M. Stanley Whittingham, chemik, noblista, współtwórca baterii litowo-jonowych. Jak w ten strategiczny nurt badań wpisują się działania badaczy Wydziału Fizyki PW?

Kiermasz Świąteczny PW 2022

Grafika promująca Kiermasz Świąteczny Politechniki Warszawskiej

Na początku grudnia na placu przed Gmachem Głównym po raz kolejny pojawią się świąteczne domki. Zapraszamy do wspólnego świętowania podczas politechnicznego kiermaszu, który potrwa od 1 do 3 grudnia.

Zbiórka dla Ukrainy

Zdjęcie dłoni

Prowadzimy zbiórkę dla dzieci i cywilów z obwodu zaporoskiego — mieszkańców, którzy nie zdecydowali się na opuszczenie swoich domów, jak i uchodźców wewnętrznych z pobliskich regionów, w których życie uniemożliwiła rosyjska agresja zbrojna.

Nasz fizyk mistrzem solvingu

Zwycięska drużyna — Piotr Murdzia, Kacper Piorun i Piotr Górski (pierwszy od prawej), fot. Polski Związek Szachowy

Drużyna z dr. inż. Piotrem Górskim w składzie zdobyła złoty medal drużynowy podczas 45. mistrzostw świata w rozwiązywaniu zadań szachowych.

Wykład noblisty na Wydziale Fizyki

Profesor M. Stanley Whittingham, grafika: Nobel Media / Niklas Elmehed

Obejrzyj zapis spotkania z prof. M. Stanleyem Whittinghamem

Zapraszamy na wykład noblisty

Profesor M. Stanley Whittingham, grafika: Nobel Media / Niklas Elmehed

M. Stanley Whittingham z wizytą na Politechnice Warszawskiej

Jak dobrze wykorzystać defekt

Abstrakt graficzny obrazujący zachowanie sygnału fotoprądu

Materiały 2D to jedna z większych nadziei współczesnej elektroniki. W badaniach dr inż. Karoliny Czerniak-Łosiewicz uwaga jest skupiona na dwuwymiarowych dichalkogenkach metali przejściowych, które mogą być wykorzystane w optoelektronice: tworzeniu fotodetektorów, pamięci lub urządzeń imitujących działanie neuronów z wykorzystaniem światła. Kluczem jest umiejętne wprowadzenie defektów strukturalnych za pomocą łagodnej obróbki plazmą.

Studia z Indywidualną Opieką Naukową

Logo programu ION

Czym jest ION? To program Indywidualnej Opieki Naukowej dla studentów, którzy chcą wyjść poza ramy standardowej edukacji i uczestniczyć w pracach badawczych pod okiem naukowców z Wydziału Fizyki PW. Już 18 listopada odbędzie się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych taką formą studiowania.

Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej

Zdjęcie tableta

W czwartek 17 listopada dr hab. inż. Paweł Zabierowski wygłosi referat „Od ogniwa słonecznego do memrystora, czyli czy spinel CdIn2S4 jest dobry na wszystko?”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 12.15 do Audytorium Gmachu Fizyki.

Stypendia naukowe Rektora PW dla nauczycieli akademickich

Zdjęcie obrazujące podpisywanie dokumentu

Uzupełnione wnioski prosimy składać w sekretariacie Wydziału Fizyki do poniedziałku 21 listopada włącznie.

Nasi badacze w gronie najczęściej cytowanych

Zdjęcie czasopism

W zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2021 znaleźli się naukowcy związani z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Zagłosuj na Nauczyciela Roku

dr hab. inż. Teodor Buchner

W konkursie „Polska Times”, i.pl oraz Nasze Miasto został nominowany dr hab. inż. Teodor Buchner.

Wyraź swoją opinię

Ankieta wrzucana do urny

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej zmian na Wydziale Fizyki PW.

Urok detalu

Struktura wydrukowana dzięki Nanoscribe GT2

Na Politechnice Warszawskiej pojawiło się wyjątkowe urządzenie oferujące nieprzeciętne możliwości — to drukarka Nanoscribe Photonic Professional GT2, która pozwala wytwarzać obiekty trójwymiarowe w bardzo dużej rozdzielczości.