Main Page » News »

Konferencja "5th ALICE Upgrade Week" z udziałem naszych fizyków

Reprezentujący Politechnikę Warszawską badacze i studenci, którzy wzięli udział w konferencji ALICE Upgrade Week

Studenci Politechniki Warszawskiej wraz z organizatorami praktyk oraz prof. dr. hab. inż. Adamem Kisielem i dr. hab. Georgym Kornakovem, prof. PW, przed głównym wejściem do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN

Studenci oraz pracownicy Politechniki Warszawskiej z Wydziałów Fizyki, Elektroniki i Technik Informacyjnych, Mechatroniki oraz Samochodów i Maszyn Roboczych, uczestniczyli w prestiżowej konferencji skupiającej się na tematyce modernizacji detektora ALICE (A Large Ion Collider Experiment), jednego z kluczowych instrumentów badawczych wykorzystywanych w CERN. W wydarzeniu, które odbywało się 07-11.10.2024 r., wzięły udział osoby zaangażowane w rozwój projektów badawczych związanych z wielkimi eksperymentami fizycznymi.

Studenci Angelika Szor, inż. Mikołaj Kucharski i Ignacy Mermer wzięli udział w tegorocznej edycji programu SPARC (Student Practices for Advanced Research Project), zorganizowanej przez mgr. inż. Macieja Czarnynogę oraz mgr. inż. Krystiana Rosłona, pracowników naszego wydziału. Program ten pozwolił studentom zdobyć praktyczne doświadczenie w międzynarodowym środowisku badawczym, co obecnie przekłada się na ich wysokie zaangażowanie w rozwój zaawansowanych technologii w ramach projektu ALICE.

W czasie praktyk do głównych zadań studentów należało realizowanie projektów o zróżnicowanej tematyce – od projektów mechanicznych po rozwój systemu SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Każdy z uczestników przygotował również dokumentację techniczną swojego projektu. Praktyki zakończyły się prezentacją wyników przed międzynarodowym zespołem zaangażowanym w projekt ALICE.

Pracownicy Politechniki Warszawskiej współpracujący z CERN odgrywają kluczową rolę w implementacji nowych rozwiązań technologicznych, w tym rozwoju mechaniki detektorów i tworzeniu systemów DCS (Detector Control System). Ich udział w modernizacji detektora ALICE podkreśla znaczenie polskich naukowców w globalnych projektach badawczych klasy Big Science. Konferencja w Krakowie stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń między uczelniami technicznymi a międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, wzmacniając pozycję Politechniki Warszawskiej jako partnera w czołowych projektach naukowych.

Aktywne uczestnictwo pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej w tak istotnym wydarzeniu to kolejny dowód na istotny wkład polskiej nauki i technologii w badania na skalę światową.

oprac.: Maciej Czarnynoga