Aktualności
ALICE w krainie… zderzeń z tarczą
W cyklu ALICE w krainie… będziemy opisywać działania naszych badaczy realizowane w ramach CERN-owskiego eksperymentu, który ma pomóc w odpowiedzi na pytania dotyczące początków Wszechświata. Jednym z tych projektów jest zakończony przez dr. inż. Marcina Pateckiego schemat konfiguracji Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) do zderzeń wysokoenergetycznych protonów z tarczą wewnątrz detektora ALICE.
Zmarł prof. Rajmund Trykozko
Z przykrością informujemy, że zmarł prof. dr hab. Rajmund Trykozko, dyrektor Instytutu Fizyki w latach 1986-1990.
Złote nanodomieszki
Ciekłe kryształy z fazą błękitną (Blue Phase Liquid Crystals, BPLCs) to obiecujące materiały, które mogą mieć ogromne znaczenie np. przy budowie wyświetlaczy ciekłokrystalicznych o ulepszonych parametrach elektrooptycznych czy w zaawansowanych urządzeniach fotonicznych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie ACS Nano zespół dr. inż. Kamila Orzechowskiego opisał badania nad nanocząstkami złota w roli nanodomieszek, które mogą wpływać na zmianę właściwości optycznych i zwiększenie stabilności termicznej ciekłych kryształów w fazie błękitnej.
Kontynuuj naukę na studiach II stopnia
Od 10 stycznia do 3 lutego trwają zapisy na studia magisterskie, które rozpoczną się w semestrze letnim. Kandydaci mogą się rejestrować na stronie irk.pw.edu.pl.
Startuje projekt OMINO
W czwartek 12 stycznia na Wydziale Fizyki odbędzie się spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt OMINO (Overcoming Multilevel INformation Overload) przygotowany pod kierownictwem prof. Janusza Hołysta. OMINO będzie pierwszym projektem koordynowanym przez Politechnikę Warszawską w ramach programu ramowego EU Horyzont Europa.
Wyróżnienia PKOpto 2022 dla naszych studentek
Trzy prace dyplomowe obronione na Wydziale Fizyki PW zostały nagrodzone w prowadzonym przez Polski Komitet Optoelektroniki XXXI konkursie im. prof. Adama Smolińskiego.
Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej
Zapraszamy na seminarium, podczas którego dr. inż. Marcin Kryński wygłosi referat pt. „Przewidywanie energii swobodnej materiałów krystalicznych metodą regresji procesu gaussowskiego”. Seminarium odbędzie się w czwartek 12 stycznia 2023 r. o godzinie 13.30 w Audytorium Fizyki.
Przepis na prawdziwe obrazowanie 3D
Zespół fizyków z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Białymstoku zaproponował nową metodę zapisu holograficznych obrazów 3D. Wyniki prac optyków znalazły się w czasopiśmie Nature Communications.