Aktualności

Fizyka nowotworu — kancerogeneza

Zdjęcie przedstawiające komórki rakowe

Przed nami trzecie seminarium z serii przygotowanej przez zespół z Zakładu Fizyki Układów Złożonych. Czwartkową prelekcją pt. „Kancerogeneza, czyli jak powstają nowotwory” wygłosi prof. dr hab. n. med. Marek K. Janiak, były wieloletni kierownik Zakładu Radiobiologii i Ochrony Radiacyjnej Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Spotykamy się 20 kwietnia o 14.15 w sali 111 Gmachu Fizyki.

Okulary dla kręgosłupa

Prototyp nakładki na okulary stworzony przez Krystiana Gostomskiego z pomocą dr. inż. Marcina Kryńskiego

Krystian Gostomski ma już za sobą pierwsze boje z egzaminami podczas sesji. Jak się okazało, było to wyzwanie nie tylko dla umysłu, ale i ciała. Krystian swoje doświadczenia postanowił wykorzystać do stworzenia rozwiązania, które może pomóc studentom i wszystkim tym, którzy sporo czasu spędzają przy biurku i nie zawsze pamiętają o zachowaniu prawidłowej postawy. 

Wielkanoc

Grafika wielkanocna

Życzenia świąteczne

Rentgenowskie lasery na swobodnych elektronach (XFEL) i ich zastosowania — seminarium wydziałowe

European XFEL

Zapraszamy na seminarium wydziałowe, które 13 kwietnia o 13.30 poprowadzi w Audytorium Fizyki dr. hab. Ryszard Sobierajski, prof. IF PAN.

Projekt STAGE dla zrównoważonego rozwoju firm

Zdjęcie mężczyzny przy panelach fotowoltaicznych

W zeszłym roku zostaliśmy jednym z 14 partnerów w konsorcjum projektu STAGE — The Sustainable Transition to the Agile and Green Enterprise, którego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przedsięwzięcie realizujemy w ścisłej współpracy z europejskim przemysłem. W tym roku planowane jest uruchomienie konkretnych działań dedykowanych sektorowi MŚP.

Fizyka PW niezmiennie na wysokim poziomie

Zdjęcie przedstawiające literę A

Ministerstwo Edukacji i Nauki po ponownej analizie działalności naukowej w latach 2017–2021 przyznało dyscyplinie nauki fizyczne Politechniki Warszawskiej kategorię A.

Fizyka nowotworu — zapraszamy na seminarium

Ductal Carcinoma

W czwartek 23 marca o 14.15 odbędzie się drugie seminarium w ramach cyklu Fizyka nowotworu. Prelegentem będzie prof. Dariusz Plewczyński (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego), który wygłosi wykład pt. „Badanie wieloskalowej separacji faz przy użyciu wybuchowej perkolacji z rozdzielczością pętli pojedynczej chromatyny”.

Wyniki konkursu YOUNG PW

Zdjęcie młodego naukowca trzymającego mikroskop

Projekty trojga naszych młodych badaczy zakwalifikowano do finansowania w konkursie organizowanym w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na PW.

Nanokrystaliczne alluaudyty naszych fizyków pod lupą prof. Lindy Nazar

Mgr. inż. Maciej Nowagiel

Dr hab. inż. Tomasz Pietrzak oraz mgr inż. Maciej Nowagiel wrócili z dwutygodniowej wizyty badawczej w grupie prof. Lindy Nazar na Uniwersytecie w Waterloo w Kanadzie. Celem było przygotowanie prototypowych baterii sodowych z wykorzystaniem zsyntezowanych przez grupę dr. Pietrzaka nanokrystalicznych materiałów katodowych o strukturze alluaudytu.

Rajmund Trykozko — wspomnienie

Fotografia prof. Rajmunda Trykozki

13 stycznia 2023 roku odszedł profesor doktor habilitowany Rajmund Trykozko. Wspominamy cenionego naukowca, nauczyciela akademickiego, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży.