Przedmioty specjalistyczne

Fizyka jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy, składającą się z wielu gałęzi. Wychodząc na przeciw zainteresowaniom studentów, powstały cztery specjalizacje, które rozwijane są w stopniu zainteresowanym. W trakcie trwania pierwszych pięciu semestrów, spotkasz się z przedmiotami odsłaniającymi tajniki danych specjalizacji oraz przedstawiających perspektywy i możliwości wykorzystania tej wiedzy w praktyce:

Wstęp do fizyki jądrowej

Wykrycie cząstek elementarnych, czyli tych najmniejszych części składowych  otaczającego nas Wszechświata, jest nie lada wyzwaniem fizyki jądrowej. Laboratoria, w których rozpędzane są cząstki do prędkości bliskich prędkości światła i miejsca, w których odkrywa się nowe rodzaje cząstek zajmują ogromną powierzchnię. To, co się w nich dzieje, jednocześnie przeraża nas i fascynuje. To tutaj znajdziesz najlepsze potwierdzenie słuszności teorii Einsteina. Fizyka jądrowa pomoże Ci poznać strukturę otaczającego nas Wszechświata, przekaże wiedzę dotyczącą reakcji jądrowych i zjawisku promieniotwórczości, a ukaże praktyczne zastosowania poruszanych kwestii.

 Podstawy optyki

Światło jest formą fali elektromagnetycznej. Taką szczególną formą, która tworzy cały nasz świat. Wystarczy pomyśleć, że gdybyśmy widzieli inny zakres fal, to szyba nie byłaby przeźroczysta, a nasze ciała mogłyby świecić w ciemności. O ile w ogóle w nocy byłoby ciemno... Podstawy optyki to sztuka poskramiania światła. Soczewki, zwierciadła, światłowody - wszystkie te wynalazki pozwalają nam kontrolować światło i sprawiać, aby pracowało ono na naszą korzyść. I to pracowało z prędkością światła...

 Wstęp do fizyki ciała stałego

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czym jest ciało stałe? Niby wiesz, że zbudowane jest z atomów i niby masz świadomość, że między tymi atomami są puste przestrzenie, ale jakoś trudno to sobie wyobrazić gdy patrzy się na stół czy białą kartkę papieru. Wstęp do fizyki ciała stałego to ukazanie bogactwa zjawisk, które występują w sieciach krystalicznych ciał stałych. Od przenoszenia drgań aż po oddziaływanie ze światłem - poznanie ciał stałych prowadzi do możliwości ich kontroli a następnie tworzenia nowych niezwykłych materiałów.

 Fizyka statystyczna i termodynamika

Przedmiot ten nauczy Cię opisywać układy cząstek za pomocą zjawisk termodynamicznych w sposób klasyczny oraz za pomocą opisu statystycznego. Dowiesz się jakie przemiany mogą zachodzić w układach i jak zmieniają się wtedy poszczególne parametry termodynamiczne. Wiedza ta pozwoli Ci zrozumieć m.in. dlaczego zimą na drogach rozsypywana jest sól i dlaczego w Himalajach nie można ugotować jajka na twardo. Co więcej, dowiesz się, że zastępując cząsteczki gazu ludźmi, to zależności między ludźmi zachowują się podobnie jak zależności między cząsteczkami gazu.