Main Page » News »

Zamień się w kroplę i opanuj nadciekłość

Zrzut ekranu z gry SuperFluid

Zrzut ekranu z gry SuperFluid

Studenci Koła Naukowego Fizyki Komputerowej (KNFK) razem z zespołem Koła Twórców Gier POLYGON stworzyli grę, która pomaga zrozumieć zjawisko nadciekłości – stanu cieczy, którego odpowiednikiem w świecie ciała stałego jest całkowity zanik oporu.

Podczas eksperymentów w laboratorium szalony profesor doprowadza do eksplozji maszyny do schładzania cieczy… i sam się tą cieczą staje. Gracz wciela się w rolę profesora przemienionego w kroplę ciekłego helu.

Hel występuje w takim stanie jedynie w ekstremalnie niskich temperaturach, bliskich zeru bezwzględnemu (-273°C). Dopiero wtedy ciecz ujawnia własności kwantowe i charakteryzuje się nadciekłością.

– Gracz może zmienić swój stan skupienia, przechodząc ze stanu ciekłego do nadciekłego. W stanie ciekłym może skakać i poruszać się, ale stopniowo traci część siebie i ostatecznie wyparowuje. W stanie nadciekłym gracz porusza się w linii prostej i nie może zmieniać kierunku. Zyskuje jednak możliwość wspinania się po ścianach i nie traci już płynu – wyjaśnia Andrzej Makowski ze Szkoły Doktorskiej PW, związany z KNFK. – Projekt ma prezentować różnice między nadciekłym i zwykłym stanem cieczy poprzez specjalne mechaniki oraz logiczne zagadki – dodaje młody fizyk.

Zadaniem studentów było zapoznanie się z naturą zjawiska nadciekłości i zaimplementowanie wybranych jej elementów do gry w przystępnej formie. Współpraca dwóch kół przebiegała w ramach projektu mentorskiego, w którym doświadczeni programiści i graficy z koła POLYGON tworzyli bardziej zaawansowane elementy, a studenci z KNFK byli wsparciem merytorycznym. Studenci uczyli się od doświadczonych kolegów i koleżanek, jak korzystać z silnika Unity, designu i grafiki, przygotowywali też podstawowe funkcjonalności. 

W planach jest rozwój gry, przede wszystkim stworzenie dodatkowych poziomów. Wśród jeszcze niezrealizowanych pomysłów jest też wprowadzenie mechaniki kapilar czy dodatkowych wyzwań w postaci przeszkód o podwyższonej temperaturze przyspieszających wyparowywanie kropli. Twórcy zapraszają wszystkich chętnych do współpracy i dalszego rozwijania projektu.

Grę można znaleźć na stronie: zuleonka.itch.io/superfluid-game

Pełna lista osób zaangażowanych w stworzenie gry pojawi się wkrótce