Main Page » News »

Warsaw Science Nights — nocne o nauce rozmowy

Zdjęcie Zuzanny Podgórskiej autorstwa Beaty Muchowskiej

Wieczorne wyjście do miasta, spotkanie ze znajomymi, relaks, przekąski i… wykład o nauce. Zuzanna Podgórska, nasza doktorantka, wymarzyła sobie przedsięwzięcie, które pomogłoby w przemycaniu wiedzy naukowej w nieoczywistych okolicznościach, nieoczywistej grupie odbiorców. Pomysł udało się zrealizować — tak powstał cykl Warsaw Science Nights.

Centralnym punktem wydarzeń z serii WSN są 20-minutowe wykłady, których bohaterowie to młodzi naukowcy. Krótko, zwięźle i z estradową swadą opowiadają o wynikach badań i wyjaśniają je tak, żeby publiczność nie tylko zrozumiała dany temat, ale też poczuła się zaintrygowana, a wręcz zafascynowana.

Przemycić naukę

To zadanie o tyle wymagające, że wśród odbiorców z zasady nie ma ludzi zawodowo związanych z nauką — to goście klubokawiarni Warszawa Powiśle, często uczestniczący w Warsaw Science Nights niejako z przypadku. Na tym jednak polega urok wieczornych spotkań na warszawskim Powiślu.

Zuzanna Podgórska, pomysłodawczyni i prowadząca zauważa, że nauka powinna być dostępna dla każdego, kto świadomie zechce się na nią otworzyć. — A my, naukowcy powinniśmy w taki sposób komunikować naukowe treści, aby były zrozumiałe nie tylko w wąskim gronie ekspertów z danej dziedziny. Nawet trudne tematy można przedstawić w sposób interesujący i jednocześnie zrozumiały. Miałam pewne obawy, czy uda nam się przekonać publiczność do spędzania wolnego czasu w takiej niecodziennej formie. Pomysł jednak bardzo się spodobał i w kolejnych spotkaniach bierze udział coraz więcej osób. Mam poczucie, że ten projekt przy okazji odczarowuje stereotyp naukowca i oprócz dostarczania niezwykle wartościowej wiedzy pokazuje, że naukowcy są wspaniałymi, otwartymi ludźmi, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą i pasją.

Do tej pory odbyły się trzy spotkania z serii. Szlak przetarł Dariusz Aksamit, który próbował wyjaśnić, czy racjonalne jest nieracjonalne zachęcanie do racjonalnych zachowań. Podczas drugiego spotkania dr Magdalena Babiszewska-Aksamit z perspektywy antropologa fizycznego starała się odpowiedzieć na pytanie dlaczego Polki nie chcą mieć więcej dzieci. Kolejny wieczór poświęcono problemowi wolnej woli.

Konstruktywnie o kontrowersjach

— Słuchacze bardzo chętnie biorą udział w dyskusji, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, zadają naukowcom pytania — to znak, że poruszane tematy skłaniają do refleksji, są ciekawe i uniwersalne. Po ostatnim WSN organizatorzy wspólnie z uczestnikami przygotowali listę zagadnień, jakie będą poruszane podczas kolejnych spotkań — mówi Zuzanna Podgórska. Nie zabraknie tematów trudnych czy kontrowersyjnych, jak substancje psychoaktywne, seksualność czy długowieczność, zaprezentowanych na wysokim poziomie merytorycznym, ale jednocześnie w przyjemnej formule sprzyjającej wymianie myśli. 

Najbliższa okazja do wzięcia udziału w WSN już 27 września. Tym razem w klubie Warszawa Powiśle wystąpi Szymon Sobczyk, absolwent wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat zajmuje się zawodowo cyberbezpieczeństwem.

Cyberbezpieczeństwo — jak firmy bronią się przed hakerami? Wtorek, 27 września, 20.00

Zuzanna Podgórska jest absolwentką inżynierii biomedycznej, obecnie kończy doktorat w Zakładzie Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki PW. Naukowo zajmuje się dozymetrią promieniotwórczego gazu radonu oraz ochroną radiologiczną. Zuzanna kieruje polskim oddziałem Szwedzkiego Laboratorium Radonova Laboratories specjalizującego się w pomiarach radonu i konstrukcji urządzeń pomiarowych. Jest również popularyzatorką nauki, działa m.in. w stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki.

Kontakt: z.podgorska@rncheck.com