Nowe badania nad dwuwymiarowymi półprzewodnikami z grantem PRELUDIUM BIS
Projekt pod kierownictwem prof. Mariusza Zdrojka otrzymał finansowanie w ramach konkursu NCN na projekty badawcze realizowane przez doktorantów w szkołach doktorskich.
Jak pogodzić miniaturyzację w świecie elektroniki i fotoniki z coraz większymi wymaganiami dotyczącymi użyteczności i wydajności urządzeń? Odpowiedzi można szukać w świecie materiałów 2D, których wyjątkowe właściwości są badane na naszym wydziale.
W projekcie Skalowalna, niskotemperaturowa synteza dwuwymiarowych półprzewodników do nowatorskich zastosowań w elektronice uwaga zostanie skupiona na znalezieniu alternatywy dla syntetyzowania materiałów 2D w temperaturach przekraczających limit 400°C. Rozwiązaniem może być technologia oparta na MOCVD (Metalorganic Chemical Vapour Deposition — chemicznym osadzaniu z fazy gazowej z wykorzystaniem substancji metaloorganicznych), wykorzystująca niższe temperatury. Dzięki niej ma być możliwe wytworzenie różnych półprzewodników 2D na podłożach dostosowanych do standardów przemysłowych, m.in. podłożach elastycznych czy w technologii CMOS. Co ważne, jakość tak otrzymanych półprzewodników miałaby nie odbiegać od tej, którą gwarantują procesy wysokotemperaturowe.
Pomysł wpisuje się także w trend poszukiwania rozwiązań sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. W parze z cennymi wynikami naukowymi i potencjałem technologicznym ma szansę pójść znalezienie mechanizmów umożliwiających zmniejszenie zużycia energii w procesie produkcji elektroniki.
Więcej o projekcie można przeczytać w streszczeniu na stronie NCN.
W 5. edycji konkursu PRELUDIUM BIS złożono 229 wniosków, do finansowania zakwalifikowano 43, w tym jeden z PW.
Cel konkursu PRELUDIUM BIS 5 to wspieranie kształcenia doktorantów w szkołach doktorskich i finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw. Integralną częścią realizacji projektu jest obowiązkowy staż zagraniczny, finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Kierownikiem projektu PRELUDIUM BIS jest promotor pracy doktorskiej, a doktoranci muszą zostać wybrani w otwartych konkursach.