Kwantowy wkład w obronność
Dobiegają końca prace nad prototypem komputera kwantowego do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych. W konsorcjum odpowiedzialnym za realizację projektu, którego liderem jest Politechnika Warszawska, pracują również naukowcy z Wydziału Fizyki.
— Budowa pierwszego komputera kwantowego w Polsce pozwala na zdobycie unikalnych kompetencji m.in. w zakresie inżynierii kwantowej. W interdyscyplinarnym zespole, który pracuje nad budową, integracją i wykorzystaniem komputera kwantowego zbudowanego z pułapki jonowej, nie mogło zabraknąć fizyków — podkreśla dr inż. Piotr Sobotka, zaangażowany w realizację projektu.
Nad jedynym takim w skali kraju rozwiązaniem pracuje zespół konsorcjantów: Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT), Politechnika Śląska oraz SONOVERO R&D Sp. z o.o. pod przewodnictwem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Efekty projektu pn. „Opracowanie modularnej infrastruktury komputera kwantowego do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych” (MIKOK) mają wpłynąć na bezpieczeństwo państwa, szczególnie w sferze cyberbezpieczeństwa, bezpiecznego transferu danych oraz przetwarzania dużych ilości informacji. Z opracowanych rozwiązań skorzystają m.in. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.
Instytucją finansującą projekt jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju