Main Page » News »

30-lecie Polski w CERN

Grafika "30 lat Polski w CERN"

Pełnoprawnym członkiem CERN Polska została 1 lipca 1991.

CERN, Europejska Organizacja Badań Jądrowych w Genewie, zajmuje się badaniami fundamentalnych własności elementarnych składników materii. W dniu dzisiejszym obchodzimy okrągłą rocznicę przystąpienia do organizacji. Od 1 lipca 1991 Polska jest pełnoprawnym członkiem CERN, a nasza biało-czerwona flaga już od 30 lat powiewa na maszcie przed wjazdem na teren ośrodka. Setki naukowców z Polski brało udział w prowadzonych w CERN badaniach oraz pomagało konstruować znajdujące się tam akceleratory i detektory.

Podniesienie polskiej flagi w CERN 21 czerwca 1991 r. Fot. CERN.

Podniesienie polskiej flagi w CERN 21 czerwca 1991 r. Fot. CERN.

Wydział Fizyki z Politechniki Warszawskiej od lat prowadzi szeroko zakrojone badania związane z różnymi eksperymentami w CERN. Od wielu lat nasi naukowcy i studenci biorą udział w eksperymencie ALICE na Wielkim Zderzaczu Hadronów, oraz w eksperymencie SHINE na SPS. Grupa z Naszego Wydziału przewodniczy również polskim naukowcom, którzy włączyli się w 2020 roku do eksperymentu Aegis na Deceleratorze Antyprotonów. Wielu z naszych absolwentów wyjechało do Genewy, by pomagać budować przyszłe akceleratory czy dalej zgłębiać podstawową naturę materii.

Z okazji 30-lecia przystąpienia Polski do CERN planowane jest opublikowanie cyklu artykułów, jak również nagrań ze wspomnień Polskich naukowców nt. różnych aspektów współpracy CERN. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę PL30CERN gdzie będzie można znaleźć więcej informacji. 

A wszystkich studentów Naszego Wydziału zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych związanych z CERN czy naturą cząstek elementarnych zapraszamy do kontaktu z Pracownią Reakcji Ciężkich Jonów HIRG (hirg@pw.edu.pl). 

Linki:

  1. Artykuł w PAUzie Akademickiej “O tym jak Polska stała się państwem członkowskim CERN” http://pauza.krakow.pl/190_192_2_4_2012.pdf 
  2. Konwencja o CERN (Dziennik Ustaw): https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2003/s/2/19