Materiały 2D od kilku lat robią furorę. Ich popularność zbudował grafen, który dzięki doskonałemu przewodnictwu elektrycznemu był i jest odmieniany przez wszystkie przypadki, nie tylko w środowisku naukowym. Świat materiałów dwuwymiarowych jest jednak o wiele bogatszy. Ich wytwarzaniem zajmuje się mgr inż. Jakub Sitek, którego badaniom został poświęcony najnowszy odcinek podcastu SciPod.
Chociaż woda jest najpowszechniejszą na Ziemi substancją i sami składamy się w znacznej mierze właśnie z niej, dla naukowców stanowi obiekt nie do końca poznany. O jej licznych anomaliach i relacji do wszystkich cieczy możemy przeczytać w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences. Współautorem publikacji jest prof. Jerzy Antonowicz.
Zostaliśmy jednym z 14 partnerów w konsorcjum projektu STAGE — The Sustainable Transition to the Agile and Green Enterprise, którego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ścisłej współpracy z europejskim przemysłem.
Praca zespołu z Wydziału Fizyki PW spotkała się z zainteresowaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i została zacytowana w tegorocznym raporcie Digital solutions to health risks raised by the COVID-19 infodemic: policy brief.
Prof. Hanna Zbroszczyk i dr inż. Maria Stefaniak dołączają do zespołu odpowiedzialnego za współpracę z kadrą zarządzającą i administracją Brookhaven National Laboratory (BNL) oraz tworzenie planów badawczych i organizacyjnych.
Wydarzenia
2 |
Jesienna sesja egzaminacyjna00:00 - 15 Wrz 23:59 |
2 |
Egzamin uczelniany z języków obcych na poziomie B200:00 |