Projekt nr 2016/23/B/ST2/01789

Zderzenia jąder atomowych przy niskich energiach w zależnej od czasu teorii funkcjonału gęstości energii

Kierownik projektu: Magierski Piotr

Wartość projektu: 669 200 PLN

Źródło finansowania: Projekty finansowane przez NCN - OPUS

Czas realizacji: 18.07.2017 - 17.07.2021

Zastosowana zostanie w pełni mikroskopowa metoda teoretyczna do badania zderzeń nadciekłych jąder atomowych przy niskich energiach. Spodziewamy się zaobserwować nowe zjawiska związane z powstaniem wzbudzenia solitonowego, wywołanego przez dynamikę par Coopera i manifestującego się w modyfikacji: energii kinetycznych i energii wzbudzeń fragmentów, oraz przekroju czynnego na fuzję.

Prowadzone przez nas symulacje komputerowe, w których po raz pierwszy uwzględniona zostanie dynamika par Coopera odpowiedzialnych za nadprzewodnictwo jądrowe, dostarczą niezwykle cennych informacji dotyczących mechanizmu reakcji jądrowych przy niskich energiach, a w szczególności reakcji prowadzących do syntezy jąder superciężkich.

Zderzenia jąder odgrywają ogromną rolę w zrozumieniu procesów tworzenia pierwiastków we Wszechświecie, a także mają kluczowe znaczenie w procesie pozyskiwania energii jądrowej.

Zastosowana zostanie teoria funkcjonału gęstości energii dla układów nadciekłych, która wymaga dużych mocy obliczeniowych. Stworzony przez nas software jest w stanie wykorzystać efektywnie największe superkomputery o architekturze hybrydowej (np. Titan w Oak Ridge National Laboratory, USA).