PW włącza się w polski program rozwoju energetyki jądrowej

Zdjęcie rektorów, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz koncernu Orlen po podpisaniu listu intencyjnego

Sygnatariusze listu intencyjnego: rektorzy, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen

List intencyjny w sprawie opracowania programów kształcenia i uruchomienia kierunków studiów został podpisany 31 stycznia w Warszawie. Wśród sygnatariuszy znalazło się sześć polskich uczelni technicznych, w tym Politechnika Warszawska.

— Już ponad pół wieku temu kształciliśmy na Politechnice energetyków jądrowych — podkreśla Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba. – W pewnym momencie, ze względu na brak zainteresowania tematem w naszym kraju, ten kierunek wygasł. Mimo wszystko cały czas proponowaliśmy studentom przedmioty związane z energetyką jądrową i przygotowujące ich do pracy w tym sektorze. Uruchomiliśmy także dedykowane studia podyplomowe, które nieprzerwanie działają od 2010 roku. Teraz możemy wykorzystać te doświadczenia i wiedzę naszych ekspertów, tworząc atrakcyjną, szeroką ofertę edukacyjną dla osób, które chcą się związać zawodowo z tą dziedziną.

Rektor PW zwrócił uwagę, że wchodzimy w okres dynamicznej transformacji energetycznej. – Energetycy będą bardzo potrzebni, nie tylko jądrowi, ale też zajmujący się technikami wodorowymi, wiatrakami czy fotowoltaiką. Na Politechnice Warszawskiej kształcimy kadry dla całego sektora.

Jednym z ośrodków PW, które przyczyniają się do kształcenia tych kadr, jest właśnie Wydział Fizyki. Jak podkreśla prof. Adam Kisiel, nasi badacze działają wielotorowo, skupiając się nie tylko na fizyce jądrowej, lecz także fotowoltaice czy choćby tematyce magazynowania i konwersji energii.

List intencyjny w sprawie reaktywacji kształcenia na kierunku energetyka jądrowa podpisały Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska oraz Minister Edukacji i Nauki i Polski Koncern Naftowy Orlen.

Na podstawie: pw.edu.pl