Wyniki prac dyplomowych naszego studenta opublikowane w Journal of Non-Crystalline Solids

Wykres Arrheniusa przewodności elektrycznej badanych materiałów od odwrotności temperatury. Różne serie danych pokazują zależność przewodności od warunków wygrzewania (nanokrystalizacji) badanych w pracy materiałów szklistych LiFePO4.

Wykres Arrheniusa przewodności elektrycznej badanych materiałów od odwrotności temperatury. Różne serie danych pokazują zależność przewodności od warunków wygrzewania (nanokrystalizacji) badanych w pracy materiałów szklistych LiFePO4.

Najważniejsze wyniki otrzymane w toku prac nad dyplomami inżynierskim i magisterskim Krzysztofa Gadomskiego zostały opublikowane w pracy pt. Synthesis and electrical properties of glassy and nanocrystalline LiFePO4.

W swojej pracy Krzysztof wykorzystywał doświadczenie zgromadzone w Pracowni Amorficznych Przewodników Superjonowych w zakresie syntezy przewodzących elektronowo i jonowo szkieł tlenkowych. Podjął się próby zsyntezowania szklistego analogu popularnego obecnie materiału katodowego do baterii litowo-jonowych: LiFePO4. Badania realizował pod opieką dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka, prof. PW, we współpracy z dr inż. Dominiką Buchberger z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

— TrochÄ™ siÄ™ namÄ™czyliÅ›my przy tym materiale. Od poczÄ…tku wiedzieliÅ›my, że nie bÄ™dzie Å‚atwo, gdyż zwiÄ…zki zawierajÄ…ce dużo żelaza sÅ‚abo siÄ™ szklÄ…. Jednakże podjÄ…Å‚em wyzwanie i spróbowaÅ‚em zsyntezować szklisty LiFePO4 — mówi Krzysztof Gadomski, obecnie doktorant na PW. — Za pierwszym razem nie wyszÅ‚o. Za drugim też nie. SyntezÄ™ próbowaÅ‚em przeprowadzić ok. 20 razy. ZmienialiÅ›my wszystko: czas i temperaturÄ™ wytopu, substraty, metodÄ™ syntezy. Nic nie pomagaÅ‚o. Za każdym razem materiaÅ‚ częściowo krystalizowaÅ‚. A planowany termin obrony zbliżaÅ‚ siÄ™ nieubÅ‚aganie. ZmÄ™czeni ciÄ…gÅ‚ymi niepowodzeniami stwierdziliÅ›my wiÄ™c, że robimy ostatniÄ… syntezÄ™, aby sprawdzić powtarzalność naszych wyników. PamiÄ™tam ten dzieÅ„ jakby to byÅ‚o wczoraj. W koÅ„cu wyszÅ‚o! Po ponad roku pracy udaÅ‚o siÄ™ otrzymać w peÅ‚ni szklisty odpowiednik LiFePO4, cel mojej pracy inżynierskiej — wspomina swoje dyplomowe zmagania autor opisanych prac. — Na poczÄ…tku patrzyliÅ›my wraz z promotorem z lekkim niedowierzaniem na dyfraktogram szklistej próbki. Jednak powtórzyÅ‚em syntezÄ™ jeszcze 5 razy i w każdym przypadku uzyskaliÅ›my szkÅ‚o. A to wszystko dziÄ™ki chÄ™ci sprawdzenia powtarzalnoÅ›ci niesatysfakcjonujÄ…cych syntez — podsumowuje Krzysztof.

Następnie materiał poddawany był procesowi termicznej nanokrystalizacji, która doprowadziła do znaczącego wzrostu przewodności elektronowej. Niestety, właściwości elektrochemiczne wytworzonych w ramach pracy prototypowych baterii litowych okazały się umiarkowane. Można sądzić, że pomimo wysokiej przewodności elektronowej znaczący (negatywny) wpływ na końcową pojemność katody miał zbyt duży udział pozostałej w materiale fazy szklistej.

— Publikacja Krzysztofa pokazuje, że warto wytrwale dążyć do jasno postawionego sobie celu i nie bać się wybierać ambitne tematy prac dyplomowych — czyli te obarczone pewnym ryzykiem… — podsumowuje dokonanie swojego obecnego doktoranta prof. Tomasz Pietrzak. I dodaje, że studenci naszego wydziału byli do tej pory współautorami w ponad połowie współtworzonych przez niego publikacji z listy JCR. Pokazuje to, że proponowana tematyka prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich realnie koresponduje ze światowym poziomem badań w dziedzinie joniki ciała stałego.

Z treścią całej publikacji można się zapoznać na stronie https://authors.elsevier.com/a/1iHK854fBHU6P.

Journal of Non-Crystalline Solids (IF=3.5, 70 pkt.) jest renomowanym czasopismem gromadzÄ…cym wokół siebie ekspertów interesujÄ…cych siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami  chemicznymi, elektrycznymi, optycznymi i mechanicznymi szeroko rozumianych materiałów amorficznych.