Sympozjum Mieczysława Wolfkego za nami

Zdjęcie prawnuczek Mieczysława Wolfkego podczas sympozjum imienia tegoż

Sympozjum odwiedziły prawnuczki Mieczysława Wolfkego wraz z rodzinami

W setną rocznicę mianowania Mieczysława Wolfkego profesorem fizyki w Politechnice Warszawskiej i 75. rocznicę jego śmierci odbyło się na Wydziale Fizyki uroczyste sympozjum. Gośćmi byli znakomici goście zgromadzeni na Ogólnopolskim Forum Dziekanów Wydziałów Fizyki i Dyrektorów Instytutów Fizyki. Licznie przybyli także potomkowie prof. Wolfkego.

Sympozjum otworzył prof. Wojciech Wróbel, Dziekan Wydziału Fizyki, informując, że rok 2022 został ogłoszony przez Politechnikę Warszawską, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne i Komitet Fizyki PAN Rokiem Mieczysława Wolfkego. Następnie w imieniu Rektora Politechniki Warszawskiej głos zabrał prof. Mirosław Karpierz, obecnie Prorektor ds. Ogólnych, wcześniej — dziekan Wydziału Fizyki. Dalsze obrady prowadzone były przez organizatora sympozjum prof. Jerzego Garbarczyka.

Inauguracyjny wykład został poświęcony historii życia prof. Wolfkego. Przygotowany przez dr. Krzysztofa Petelczyca tekst zinterpretował i odczytał Robert Górski, artysta kabaretowy i scenarzysta. Dzięki temu słuchacze nie tylko poznali życiorys Mieczysława Wolfkego, ale mogli też doświadczyć emocji towarzyszących mu w różnych okresach życia. Odbiór wzmacniały efekty specjalne przygotowane przez Martynę Jakubowską i Leszka Pawlickiego. Monodram do obejrzenia na profilu Roku Mieczysława Wolfkego na Facebooku.

Następnie goście z naszego Wydziału, a także Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Wojskowej Akademii Technicznej przedstawili naukowe i organizacyjne osiągnięcia Mieczysława Wolfkego. Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow i prof. Michał Makowski opowiedzieli o holografii poczynając od pracy Wolfkego o obrazowaniu dwustopniowym z 1920 roku, przez Nagrodę Nobla dla Dennisa Gabora, odbierając którą przywołał on osiągnięcie Wolfkego, a kończąc na imponujących możliwościach dzisiejszych technik holograficznych badanych w naszej jednostce.

Po przerwie prof. Piotr Magierski zaprezentował badania niskotemperaturowe oraz historię modelowania cieczy kwantowych, do których należy pozbawiony lepkości, odkryty przez Wolfkego ciekły hel II. Głos zabrał także prof. Antoni Rogalski, który w nawiązaniu do referatu wygłoszonego przez Mieczysława Wolfkego w 1932 roku przedstawił problem współpracy fizyki i techniki — badań naukowych i gospodarki. Temat spotkał się z żywą dyskusją i okazał wzbudzać kontrowersje wśród fizyków. Sympozjum zakończył wykład prof. Jerzego Jarosza, który barwnie mówił o historii odkrywania górnych partii atmosfery za pomocą balonów.

Tematy poruszane na sympozjum zostały wydane w czasopiśmie Postępy Fizyki (2/2022), a zapis wideo całego wydarzenia dostępny jest w serwisie YouTube Politechniki Warszawskiej.