Nowe zarzÄ…dzenie Rektora ws. procedur obowiÄ…zujÄ…cych na uczelni w czasie pandemii

COVID alert – poziom 2

Funkcjonowanie Politechniki Warszawskiej w okresie epidemii COVID-19 okreÅ›la zarzÄ…dzenie Rektora nr 110/2021 z 18 listopada 2021 roku.

ZarzÄ…dzenie obowiÄ…zuje od 19 listopada 2021 roku.

Najważniejsze informacje, zasady i wytyczne

Zasady bezpieczeństwa

Osoby przebywające w pomieszczeniach i przestrzeniach zamkniętych na terenie Uczelni mają obowiązek:

• zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa.

Z obowiÄ…zku tego sÄ… zwolnieni:

• pracownicy przebywajÄ…cy na swoim stanowisku pracy w pomieszczeniu, w którym nie przyjmuje siÄ™ interesantów,
  • pracownicy przebywajÄ…cy na swoim stanowisku pracy oddzieleni od interesantów przegrodami (za wyjÄ…tkiem sytuacji, kiedy bezpoÅ›rednio obsÅ‚ugujÄ… interesantów),
  • osoby spożywajÄ…ce posiÅ‚ki i pijÄ…ce napoje,
  • osoby wypowiadajÄ…ce siÄ™ podczas prowadzenia zajęć i wystÄ…pieÅ„ publicznych.

Kierownicy jednostek majÄ… obowiÄ…zek:

• umieÅ›cić Å›rodki dezynfekujÄ…ce do rÄ…k w każdym pomieszczeniu dydaktycznym oraz przy stanowiskach obsÅ‚ugi studentów, doktorantów i osób z zewnÄ…trz,
  • zapewnić dezynfekcjÄ™ Å›rodków piÅ›mienniczych (po każdorazowym użyciu) przy stanowiskach obsÅ‚ugi studentów, doktorantów i osób z zewnÄ…trz,
  • wywiesić instrukcjÄ™ mycia rÄ…k i utrzymania higieny w pomieszczeniach sanitarnych.

Prowadzący zajęcia ze studentami i doktorantami mają obowiązek:

• wietrzania sal po każdych zajÄ™ciach.

Główni użytkownicy obiektów PW mają obowiązek:

• umieÅ›cić przy wejÅ›ciach do budynków urzÄ…dzeÅ„ do dezynfekcji rÄ…k ze stosownÄ… informacjÄ… (w jÄ™zyku polskim i angielskim),
  • czyÅ›cić i dezynfekować budynki uczelniane, sale dydaktyczne, klimatyzatory, urzÄ…dzenia sanitarne i powierzchnie dotykane przez wiele osób (porÄ™cze, stoÅ‚y obiadowe, sprzÄ™t sportowy, klamki do drzwi i okien, przyciski wind, pomoce dydaktyczne i edukacyjne itp.),
  • umieÅ›cić przy windach informacje (w jÄ™zyku polskim i angielskim) o zasadach korzystania z windy,
  • utworzyć lub aktualizować listy kontaktów w nagÅ‚ych wypadkach i umieÅ›cić je przy apteczkach pierwszej pomocy,
  • zabezpieczyć odpowiednie pomieszczenie przeznaczone do czasowej izolacji osób.

InformacjÄ™ o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem i odbywaniu kwarantanny oraz o każdej zmianie w tym zakresie należy zgÅ‚aszać na adres powiadomienia@pw.edu.pl. Pracownicy sÄ… także zobowiÄ…zani przekazać tÄ™ informacjÄ™ kierownikowi swojej jednostki, a studenci i doktoranci – Prodziekanowi ds. Studenckich.

Kształcenie

• ZajÄ™cia dydaktyczne odbywajÄ… siÄ™ w trybie stacjonarnym.
  • ZajÄ™cia w trybie zdalnym mogÄ… być prowadzone dla dużych grup wykÅ‚adowych i seminaryjnych.
  • W uzasadnionych przypadkach Rektor może podjąć decyzjÄ™ o realizacji zajęć w trybie częściowo zdalnym (mieszanym) lub zdalnym.
  • Szczegółowy sposób przeprowadzania zajęć okreÅ›la kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej (tj. Dziekan WydziaÅ‚u lub Dyrektor Kolegium).
  • Sposób organizacji egzaminów dyplomowych i zasady realizacji praktyk okreÅ›la kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej (tj. Dziekan WydziaÅ‚u lub Dyrektor Kolegium).

Wydarzenia i wizyty

• Wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, integracyjne oraz naukowe (tj. koncerty, konferencje, szkolenia itp.) mogÄ… odbywać siÄ™ w trybie stacjonarnym z uwzglÄ™dnieniem aktualnie obowiÄ…zujÄ…cych przepisów prawa i zasad bezpieczeÅ„stwa, po wczeÅ›niejszym powiadomieniu Rektora.
  • GoÅ›cie zagraniczni realizujÄ…cy wizytÄ™ na PW majÄ… obowiÄ…zek podpisać odpowiednie oÅ›wiadczenie zaÅ‚Ä…czone do zarzÄ…dzenia Rektora.

Organizacja pracy

Pracownicy pracują stacjonarnie, zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

W indywidualnych, szczególnie uzasadnionych przypadkach można wprowadzić pracę zdalną dla danego pracownika. Decyzję tę podejmuje:

• kierownik (w przypadku pracowników podstawowej lub ogólnouczelnianej jednostki organizacyjnej),
  • Prorektor ds. Ogólnych, Kanclerz lub Kwestor (w przypadku jednostek  organizacyjnych administracji centralnej podlegÅ‚ych – odpowiednio – Rektorowi, Kanclerzowi lub Kwestorowi),
  • Prorektor ds. Filii w PÅ‚ocku (w przypadku pracowników  Filii w PÅ‚ocku).