Monika Halendy i Marta Kajkowska z grantami PRELUDIUM 23
Młode badaczki związane z Zakładem Optyki i Fotoniki zdobyły finansowanie Narodowego Centrum Nauki na realizację swoich projektów.
PRELUDIUM to konkurs, którego celem jest umożliwienie realizacji projektów badawczych osobom nieposiadającym jeszcze stopnia doktora. Akcent położony jest nie na rywalizację z bardziej doświadczonymi naukowcami, ale samodzielne prowadzenie procesu badawczego. Istotna jest również współpraca z opiekunem naukowym, który udziela kierownikowi projektu niezbędnego wsparcia.
Jak podkreślił organizator, w rozstrzygniętych konkursach finansowanie otrzymały m.in. projekty dotyczące nowatorskich rozwiązań, których rozwinięcie i zastosowanie może ułatwić w przyszłości funkcjonowanie społeczeństw — do tej kategorii możemy zaliczyć właśnie koncepcje naszych reprezentantek.
- Monika Halendy: Badanie trójwymiarowego uporządkowania molekuł ciekłokrystalicznych uzyskiwanego za pomocą nanorowków wytwarzanych techniką polimeryzacji dwufotonowej do zastosowania w przestrajalnych mikrourządzeniach fotonicznych (opiekun: prof. Tomasz R. Woliński).
- Ciekłe kryształy to unikalny rodzaj materiału, którego właściwości optyczne można płynnie przestrajać za pomocą bodźców zewnętrznych, takich jak napięcie, temperatura czy światło. Ta cecha otwiera szerokie możliwości w projektowaniu przestrajalnych urządzeń. Kluczowym wyzwaniem w takich aplikacjach jest precyzyjna kontrola uporządkowania molekuł ciekłokrystalicznych. Głównym celem naukowym tego projektu jest opracowanie i zbadanie nowej metody pozwalającej na powtarzalne wytwarzanie stabilnych trójwymiarowych topologii orientacji molekuł ciekłokrystalicznych na złożonych trójwymiarowych powierzchniach wytworzonych metodą nanodruku 3D. Projekt może przynieść nową wiedzę w zakresie rozszerzenia swobody projektowania urządzeń przestrajalnych. Rezultaty mogą znaleźć zastosowanie w rozwijających się technologiach, takich jak mikrowyświetlacze 3D stosowane w inteligentnych okularach, rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality - AR), rzeczywistości mieszanej (mixed reality - MR) lub zestawach rzeczywistości wirtualnej (virtual reality - VR), a nawet w nowego typu inteligentnych oknach (smart windows) i miniaturowych miękkich robotach.
- Przeczytaj streszczenie popularnonaukowe
- Marta Kajkowska: Przestrajalne struktury periodyczne uzyskane poprzez selektywną fotopolimeryzację kompozytów ciekłokrystalicznych w strukturach fotonicznych (opiekun: dr hab. inż. Piotr Lesiak, prof. PW).
- Efektem projektu będzie opracowanie nowych typów siatek długookresowych i możliwie światłowodowych siatek Bragga, które dzięki obecności materiału ciekłokrystalicznego są łatwo przestrajalne i wysoce czułe na czynniki zewnętrzne. Uważa się, że uzyskane wyniki mogą stanowić podstawę do opracowania wysoce czułych czujników światłowodowych, odpowiednich do pomiaru różnych wielkości fizycznych.
- Przeczytaj streszczenie popularnonaukowe