Dr K. Zberecki współautorem pracy w Applied Physics Reviews

Ilustracja z pracy w Applied Physics Reviews

Wyniki pracy sÄ… unikatowe

W ciągu kilku ostatnich lat nastąpiło znaczne zwiększenie zainteresowania magnetyzmem nanostruktur, a w szczególności materiałów dwuwymiarowych. Do materiałów takich należy mi.in. obszerna rodzina tzw. dichalkogenków metali przejściowych (transition-metal dichalcogenides, TMDs). Posiadają one bardzo obiecujące właściwości z punktu widzenia zastosowań np. w mikro-, nano- czy optoelektronice. Najnowsze publikacje wskazują również, że niektóre dichalkogenki (związki wanadu) mogą posiadać stabilne momenty magnetyczne, co pozwalałoby na ich użycie np. w nowoczesnych pamięciach typu MRAM.

W pracy, która niedawno ukazaÅ‚a siÄ™ w czasopiÅ›mie  Applied Physics Reviews (IF=19.2, 200 pkt MEiN), której współautorem jest pracownik naszego wydziaÅ‚u, dr K. Zberecki, uzyskano cienkie (gruboÅ›ci kilku atomów) warstwy magnetyczne tellurku chromu (CrTe2). Eksperyment przeprowadzony zostaÅ‚ na Uniwersytecie PoÅ‚udniowej Florydy (USF) w grupie pracujÄ…cej pod kierunkiem prof. M. Batzilla.

Próbki, uzyskane metodÄ… epitaksji z wiÄ…zek molekularnych (MBE) na podÅ‚ożu MoS2, zostaÅ‚y  scharakteryzowane za pomocÄ… dyfrakcji elektronów niskiej energii (LEED) oraz spektroskopii rentgenowskiej. NajważniejszÄ… częściÄ… byÅ‚o jednak badanie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci magnetycznych za pomocÄ… magnetycznego dichroizmu koÅ‚owego w zakresie promieniowanie rentgenowskiego (XMCD). Pomiary wykazaÅ‚y, że kilkuwarstwowe zwiÄ…zki CrTe2 posiadajÄ… stabilnÄ… konfiguracjÄ™ ferromagnetycznÄ…, charakteryzujÄ…cÄ…  siÄ™  temperaturami Curie rzÄ™du 160-190K, w zależnoÅ›ci od gruboÅ›ci warstwy. Otrzymany moment magnetyczny jest staÅ‚y i wynosi ok. 3.5 magnetona Bohra na jeden atom Cr, co zgadza siÄ™ z obliczeniami przeprowadzonymi przez dr Zbereckiego. Przedstawiona ilustracja pokazuje zmierzonÄ… zależność magnetyzacji od zewnÄ™trznego pola magnetycznego.

Wyniki pracy są unikatowe, gdyż obecnie lista dwuwymiarowych materiałów magnetycznych otrzymanych doświadczalnie jest bardzo krótka.

Zmierzona zależność magnetyzacji od temperatury dla dwuwarstwy CrTe2

Zmierzona zależność magnetyzacji od temperatury dla dwuwarstwy CrTe2.

Link bezpośredni do publikacji: