Optoeletronika

Jak sądzisz, czy wykorzystanie światła jako nośnika informacji będzie domeną XXI wieku?

Poznając tajniki optoelektroniki przekonasz się, że zestawienie laserów, układów fotonicznych i hologramów pozwala wykonywać różne operacje matematyczne praktycznie natychmiast. Po zgłębieniu techniki światłowodowej dowiesz się dlaczego przesyłanie informacji kablem miedzianym to przeżytek. Studia na specjalności optoelektronika przygotowują inżynierów w zakresie optycznego przetwarzania informacji, optoelektroniki światłowodowej (czujniki światłowodowe, układy przełączające sterowane światłem), holografii, zintegrowanych struktur optycznych i optyki nieliniowej. Za każdą z tych, może jeszcze enigmatycznych dla Ciebie, nazw kryje się niezwykłe zastosowanie światła w technologiach, często jeszcze nie wdrożonych na dużą skalę. Masz szansę stać się specjalistą w ich zakresie już dzisiaj. Wykorzystaj ją.

Ostatnie dwa semestry studiów inżynierskich po wyborze optoelektroniki jako obszaru swoich zastosowań koncentrują się oczywiście na optyce. Fizyka laserów daje szansę zrozumienia pracy laserów gazowych i półprzewodnikowych, warunki ich pracy oraz ograniczenia.

Szeroki dział wiedzy i umiejętności każdego specjalisty w zakresie optoelektroniki musi stanowić poznanie światłowodów, diod światłoczułych i przetworników światła. W ramach wykładu i zajęć praktycznych z zakresu układów optoelektronicznych dowiesz się i sprawdzisz własnymi rękami jak zbudować proste urządzenia oparte na świetle, które z powodzeniem służą w medycynie, telekomunikacji czy przemyśle. Sam zespawasz światłowód, wprzęgnięsz do niego światło i określisz jakość włókna badając tłumienie czy widmo prowadzonego światła.

Istotną częścią wiedzy jest najbardziej podstawowy dział optyki, czyli optyka falowa. To co poznałeś na zajęciach z Podstaw Optyki, a co może, z natłoku trudnych wyprowadzeń matematycznych wydało Ci się zbyt skomplikowane, tutaj dotkniesz badając soczewki czy siatki dyfrakcyjne, a przede wszystkim tworząc własne hologramy. Po laboratorium optyki falowej, naprawdę optyka zaczyna być zrozumiała. Wykład z optyki fourierowskiej zawiera zaś szereg informacji, które Cię zaskoczą. Dodawanie, odejmowanie, obliczanie całek i korelacji a nawet transformaty Fouriera za pomocą światła wymaga tylko kliku odpowiednio ustawionych soczewek. I wszystko działa praktycznie natychmiast!

logo optoelektroniki