Grupa metali amorficznych i nanokrystalicznych

Grafika obrazująca tematykę, którą zajmuje się grupa metali amorficznych i nanokrystalicznych

Badania prowadzone w grupie dotyczą podstawowych zagadnień związanych ze strukturą atomową i elektronową metali amorficznych (tzw. szkieł metalicznych), a także ultraszybkich przemian fazowych w metalach, takich jak ich topnienie, krystalizacja i zeszklenie.

Prace doświadczalne prowadzone są ramach międzynarodowych projektów realizowanych w dużych, międzynarodowych ośrodkach badawczych: na synchrotronach (ESRF, DESY, Solaris) oraz rentgenowskich laserach na swobodnych elektronach (EuXFEL, SLAC, SwissFEL). Wykorzystywane techniki eksperymentalne to głównie rozpraszanie i absorpcja promieniowania rentgenowskiego. Ważnym elementem prowadzonych w grupie prac jest modelowanie komputerowe wykorzystujące symulacje metodami dynamiki molekularnej oraz obliczenia z pierwszych zasad.

Tematyka badawcza

• Struktura atomowa i elektronowa szkieł metalicznych
  • Krystalizacja, topnienie i zeszklenie w układach metalicznych
  • Symulacyjne i eksperymentalne badania atomowej struktury materii w warunkach wysokiego ciśnienia