Czeskie konsultacje jądrowe

Profesorowie Adam Kisiel i Daniel Kikoła podczas wizyty w Politechnice Czeskiej w Pradze

Zespół z PW podczas wizyty w praskim ośrodku, fot. FJFI ČVUT v Praze

Profesorowie Adam Kisiel i Daniel Kikoła odwiedzili Wydział Fizyki Jądrowej Politechniki Czeskiej w Pradze. Nasi fizycy mieli okazję zebrać wiedzę i doświadczenia, które wykorzystają przy modernizowaniu naszego programu studiów z zakresu energetyki jądrowej. 

— Dzięki wizycie studyjnej mogliśmy zobaczyć infrastrukturę związaną z kształceniem w zakresie fizyki reaktorowej i inżynierii jądrowej, ale też porozmawiać o tym, jak praska politechnika organizuje nauczanie w tych obszarach. W szczególności byliśmy zainteresowani doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem reaktora szkoleniowych VR-1 i zestawu podkrytycznego VR-2 w szkoleniu kadr dla energetyki jądrowej — mówi prof. Daniel Kikoła, jedna z osób pracujących nad modyfikacją programów studiów na Wydziale Fizyki. Fizycy z PW mieli też możliwość podejrzeć tokamak Golem i laboratoria chemii jądrowej. 

Delegacja z Politechniki Warszawskiej, w skład której wszedł też prof. Grzegorz Niewiński z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, rozmawiała z czeskimi partnerami o możliwościach szerszej współpracy praskiej politechniki z naszą uczelnią. 

Wizyta naszych profesorów to tylko jej początek — już w najbliższym semestrze grupa ośmiorga studentów naszego wydziału po raz pierwszy weźmie udział w laboratorium fizyki reaktorowej na Politechnice w Pradze. Młodzi fizycy będą wykonywać pomiary parametrów pracującego reaktora jądrowego VR-1.