Wystawa CERN-u oficjalnie otwarta!

Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Izabela Stępień oraz profesorowie Krzysztof Kurek, Krzysztof Zaremba i Alojzy Nowak podczas przecinania wstęgi

Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Izabela Stępień oraz profesorowie Krzysztof Kurek, Krzysztof Zaremba i Alojzy Nowak podczas przecinania wstęgi

Razem z naszymi partnerami świętowaliśmy dziś otwarcie wystawy Accelerating Science, która została zorganizowana z okazji 70. rocznicy założenia Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych.

Nowoczesna, interaktywna ekspozycja prezentuje osiągnięcia najbardziej prestiżowego laboratorium na świecie, a także wkład polskich badaczy – w tym naszych fizyków – w jego rozwój.

– Spotykamy się po to, żeby świętować 70 lat CERN-u. Z tej okazji ta fantastyczna wystawa przyjechała do nas, do Polski, i wędruje po kraju, a dziś otwieramy ją w Warszawie – zwrócił się do gości dziekan Wojciech Wróbel.

Rektor Krzysztof Zaremba podkreślił w swoim wystąpieniu, jak inspirującym środowiskiem pracy jest CERN. – To miejsce niezwykłe, mekka, do której trafiają ludzie, którzy mają ogromną pasję badania podstawowych tajemnic natury. Tam ma się przeświadczenie, że robi się rzeczy dla człowieka bardzo ważne. Odkrywamy, jaka jest struktura materii, jakie prawa rządzą różnymi oddziaływaniami. To, co jest dla mnie fascynujące, to to, że jak już odpowiemy na jakieś pytanie, pojawiają się kolejne. A żeby na nie odpowiedzieć, trzeba budować wielkie struktury eksperymentalne, takie jak m.in. struktury CERN-owskie – zaznaczył rektor Zaremba, który sam ma silne związki z tym wyjątkowym ośrodkiem.

Prof. Adam Kisiel, pełnomocnik rektora ds. energetyki jądrowej, zaznaczył, że jednym z celów wystawy jest przekonanie młodych ludzi do podjęcia ważnych decyzji dotyczących ich edukacji i kariery. – Mam nadzieję, że zachęcimy ich do podjęcia studiów na kierunkach związanych z naukami ścisłymi, a nawet do wyboru kariery naukowej. Dzięki temu zwiększymy liczbę kandydatów na nasze uczelnie, co przyniesie korzyści całej polskiej gospodarce i nauce.

Wystawa została zorganizowana dzięki współpracy partnerów zrzeszonych w konsorcjum Polska Fizyka Cząstek, a otwarcie warszawskie było możliwe dzięki kooperacji z Uniwersytetem Warszawskim, Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Instytutem Fizyki Jądrowej PAN oraz Centrum GovTech.

Wnętrze jednej z kapsuł wystawy Accelerating Science

Zwiedzający mogą skorzystać z trzech kapsuł, które pozwalają zrozumieć, co tak naprawdę badają naukowcy tworzący CERN i z jak zaawansowanych technologii korzystają. Integralną częścią wystawy są filmy, animacje i inne elementy uruchamiające wyobraźnię. Większe grupy, które chciałyby obejrzeć wystawę pod okiem przewodnika, zapraszamy do rejestracji: https://forms.office.com/e/GNRiYW2DhP.

Ekspozycja Accelerating Science będzie dostępna w auli Wydziału Fizyki do 2 lipca. Zapraszamy w dni powszednie oraz weekendy 8-9 czerwca oraz 15-16 czerwca.