Wyjazdowe laboratorium fizyki reaktorowej

Studenci Wydziału Fizyki pod opieką mgr. Łukasza Koszuka w laboratorium fizyki reaktorowej

Studenci Wydziału Fizyki pod opieką mgr. Łukasza Koszuka w laboratorium fizyki reaktorowej

Ośmioro studentów naszego wydziału po raz pierwszy wzięło udział w laboratorium fizyki reaktorowej na Politechnice w Pradze. Grupa miała szansę wykonywać pomiary na pracującym reaktorze jądrowym VR-1. 

Reaktor szkoleniowy VR-1 jest reaktorem badawczym lekkowodnym, o zerowej mocy, pracującym na wzbogaconym uranie. Reaktor zaprojektowany został przez czeskie przedsiębiorstwo ŠKODA JS i jest eksploatowany na Politechnice w Pradze od 1990 roku. Jego konstrukcja spełnia wymagania łatwego dostępu do rdzenia reaktora, dzięki czemu prowadzone są tu zajęcia dydaktyczne dla studentów, a także szkolenia wykwalifikowanej kadry przemysłu jądrowego. VR-1 jest reaktorem typu basenowego, zapewnia szybki i prosty dostęp do rdzenia reaktora, łatwe wkładanie i wyjmowanie różnych eksperymentalnych próbek i detektorów, a także łatwą i bezpieczną manipulację elementami paliwowymi. Lekka woda, używana jednocześnie jako moderator, reflektor i chłodziwo, stanowi również osłonę biologiczną, dzięki czemu możliwy jest dostęp do reaktora podczas jego pracy. 

Podczas tygodniowego szkolenia studenci zapoznali się z technikami pomiarowymi parametrów fizycznych rdzenia reaktora. Wykonali m.in. pomiar jego reaktywności trzema metodami, kalibrację pręta regulacyjnego, przeanalizowali zachowanie reaktora w stanie podkrytycznym, krytycznym i nadkrytycznym (w tym także w stanach przejściowych, spowodowanych różnymi zmianami reaktywności rdzenia), wyznaczyli współczynnik reaktywności próżni. Ciekawym doświadczeniem było także wykonanie eksperymentu krytycznego tą samą metodą, którą opracował i zastosował w pierwszym stosie atomowym Enrico Fermi. Metoda stosowana jest do dziś, w trakcie doprowadzania reaktora jądrowego po raz pierwszy do stanu krytycznego.

Najbardziej wyczekiwany przez młodych fizyków był ostatni dzień wizyty. Każdy student mógł się wówczas wcielić w rolę operatora reaktora VR-1, wykonując krok po kroku polecenia pod okiem profesjonalnego operatora.

Opiekunem grupy był mgr Łukasz Koszuk, nasz pracownik i przewodniczący Fundacji Forum Atomowe.

Politechnika Warszawska i Wydział Politechniki Warszawskiej od lat kształcą specjalistów z zakresu energetyki jądrowej, od niedawna uczestniczą też w polskim programie rozwoju tego sektora. Kandydatów na studia planujących karierę związaną z energetyką jądrową zapraszamy na studia I i II stopnia, które umożliwiają wybór przedmiotów i ścieżki specjalizacyjnej.