Studenci z wizytą w Międzynarodowym Centrum Badań Oka — ICTER

Zdjęcie studentów w laboratorium ICTER

Tajniki badań oka zgłębiali: Dominika Słoma, Damian Walong, Tomasz Nałęcz, Adrian Traczewski, fot. ICTER

Czwórka naszych magistrantów odwiedziła laboratoria wyjątkowego ośrodka naukowo-badawczego, który rozwija nowoczesne technologie wspierające diagnostykę i terapię chorób oczu. 

Podczas wizyty zainicjowanej przez dr. inż. Piotra Sobotkę i dr. Łukasza Kornaszewskiego z ICTER młodzi fizycy mieli szansę dowiedzieć się więcej m.in. o innowacyjnym zastosowaniu wirusów w terapii oczu, poznać praktyczny wymiar koncepcji takich jak tomografia optyczna i uczestniczyć w interaktywnych pokazach.  

Jak podkreślają nasi studenci, na co dzień specjalizujący się w kierunki fizyki medycznej, szczególną wartość miał dla nich multidyscyplinarny charakter odwiedzin w ICTER. Dużą rolę odegrało tu laboratorium biologii okulistycznej i tematyka neurofizyki i szerzej — neuronauki.

— Nasi studenci w ramach wykładu Optoelektroniczne metody w diagnostyce medycznej poznają nowoczesne metody diagnostyczne, dzięki którym możemy rozpoznawać wiele niekorzystnych zmian w naszym organizmie za pomocą światła. Laboratoria zorganizowane w ICTER miały na celu pokazanie w praktyce, jak działa optyczna tomografia oka. Nowoczesne laboratoria to najistotniejszy element kształcenia studentów fizyki technicznej — podkreśla dr inż. Piotr Sobotka.

— Zajęcia w ICTER uświadomiły nam, że w Polsce są prowadzone unikalne badania na skalę światową. Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak istotne z naukowego punktu widzenia są to prace — podsumowują studenci. 

Na podstawie: publikacja ICTER