Na Wydziale Fizyki PW powstaje prototyp innowacyjnego magazynu energii

Inteligentne, oszczędne i ekologiczne gospodarowanie energią to dzisiaj jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi nasza cywilizacja. Wytwarzanie i magazynowanie energii jest również jednym z wiodących obszarów badań prowadzonych na Politechnice Warszawskiej.

W 2019 r. grupa badaczy z trzech jednostek naszej uczelni: Wydziału Fizyki, Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Elektrycznego została zaproszona do udziału w europejskim projekcie POWERSKIN+. Oprócz PW, biorą w nim udział inne renomowane uczelnie (m.in. Politechnika Turyńska, Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie), instytuty badawcze i wdrożeniowe (m.in. Instytut Fraunhofera, Instytut Pedro Nunesa) oraz firmy (m.in. Saule sp. z o.o., Flachglas Sachsen GmbH).  

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej, energooszczędnej fasady budynku, która będzie miała nie tylko doskonałe właściwości izolacyjne, ale również będzie w stanie przetwarzać za pomocą wbudowanych w nią paneli fotowoltaicznych energię słoneczną na energię elektryczną. 

Miło nam poinformować, że od dwóch lat istotny wkład w ten projekt wnosi zespół z Wydziału Fizyki na czele z dr. hab. inż. Michałem Marzantowiczem. Nasi koledzy i koleżanki konstruują właśnie prototyp magazynu energii, który ma gromadzić energię produkowaną przez fasadę. Warto podkreślić, że w projekcie po raz pierwszy zastosowano ogniwa litowo-jonowe „z odzysku”, które po okresie eksploatacji zostały wymontowane z pojazdów elektrycznych.  Zamiast poddawać takie ogniwa kosztownemu procesowi utylizacji, można je w ten sposób wykorzystać ponownie.  

Jak mówi dr Marzantowicz - “największym wyzwaniem w projekcie jest opracowanie elektronicznego układu zarządzania ogniwami, które na skutek zużycia znacznie różnią się pomiędzy sobą. W takim przypadku zastosowanie komercyjnych technologii nie zdaje egzaminu i konieczne jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań, które mają szansę zostać w przyszłości wdrożone na szerszą skalę”.  

Naszym badaczom gratulujemy pomysłu, a o rezultatach ich prac będziemy informowali na bieżąco.  

Strona internetowa projektu >>>