Nasi doktoranci doskonalÄ… siÄ™ w tematyce fizyki wysokich energii

Na przełomie września i października dwójka doktorantów z naszego wydziału, Katarzyna Gwiździel i Jakub Zieliński, wzięła udział w European School for High-Energy Physics (ESHEP), dwutygodniowym cyklu szkoleniowym zorganizowanym przez CERN.

ESHEP jest przedsięwzięciem o sporej renomie — uczestnicy to grono osób wyselekcjonowanych spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów. Ci, którzy mają szansę dostać się do programu, mogą liczyć na kilkanaście dni specjalistycznych wykładów i innych aktywności.

John Ellis i "pingwini diagram", fot. Claudia Marcelloni, CERN

John Ellis i "pingwini diagram", fot. Claudia Marcelloni, CERN

Uczestnicy tegorocznej edycji zdobywali wiedzę m.in. z zakresu kwantowej teorii pola, bozonu Higgsa czy fizyki poza tzw. modelem standardowym. Zagadnienia były prezentowane przez wybitnych specjalistów, w tym przez Johna Ellisa, fizyka teoretycznego, który wyznaczył masę kwarka pięknego (beauty) przed eksperymentalnym odkryciem, a także opisał najbardziej popularne sposoby produkcji bozonu Higgsa. John Ellis słynie też z popularyzacji określenia Theory of Everything (Teoria Wszystkiego), jak również penguin diagram — specyficznych diagramów Feynmana opisujących oddziaływania słabe.

Ważnym elementem ESHEP jest panel poświęcony popularyzacji nauki, którego podsumowaniem jest specjalny konkurs. Jego uczestnicy losują tematy i mają za zadanie przygotować prezentację przedstawiającą wybrane zagadnienie w maksymalnie przystępny sposób. W tym roku wygrał zespół omawiający dotychczasowe poszukiwania ciemnej materii. W zwycięskim składzie znalazł się Jakub Zieliński, nasz doktorant. Jego drużyna otrzymała Penguin Prize, czyli diagram Feynmana podpisany przez samego Johna Ellisa.