PW w rankingu QS by Subject

W najnowszej edycji rankingu QS by Subject ponownie zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce w kategorii Engineering & Technology. W kategorii Natural Sciences utrzymaliśmy trzecią pozycję w kraju. 

W zestawieniu QS by Subject: Engineering & Technology znalazły się trzy uczelnie z Polski. Politechnika Warszawska, która została sklasyfikowana na 230. miejscu (awans o 7 pozycji), Politechnika Wrocławska (w grupie miejsc 401-450) oraz Uniwersytet Warszawski (w grupie 501-520).

Kategoria Engineering & Technology obejmuje siedem szczegółowych dyscyplin. Są to: informatyka i systemy informacyjne, inżynieria chemiczna, inżynieria lądowa, elektrotechnika i elektronika, budowa maszyn, górnictwo oraz inżynieria petrochemiczna. 

Nasza Uczelnia jest notowana w pięciu z nich, w tym w czterech na pierwszym miejscu w Polsce:

  • informatyka i systemy informacyjne – 2. miejsce w Polsce (251-300 na świecie),
  • inżynieria chemiczna – 1. miejsce w Polsce (251-300 na świecie),
  • inżynieria lądowa – 1. miejsce w Polsce (151-200 na świecie),
  • elektrotechnika i elektronika – 1. miejsce w Polsce (201-250 na świecie),
  • budowa maszyn – 1. miejsce w Polsce (201-250 na świecie).

W obszarze Natural Sciences Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na 284. miejscu na świecie. W zestawieniu znalazło się siedem uczelni wyższych z Polski. Dwie z nich zajęły wyższą pozycję niż PW: Uniwersytet Warszawski (178. miejsce) oraz Uniwersytet Jagielloński (250. miejsce).

Do kategorii Natural Sciences zaliczanych jest dziewięć dyscyplin: chemia, nauki o ziemi i oceanografia, nauki o środowisku, geografia, geologia, geofizyka, nauki o materiałach, matematyka oraz fizyka i astronomia. 

Politechnika Warszawska jest klasyfikowana w czterech z nich, w tym w jednej na pierwszej pozycji w Polsce:

  • nauki o materiałach – 1. miejsce w Polsce (251-300 na świecie),
  • chemia – 3. miejsce w Polsce (301-350 na świecie),
  • matematyka – 3. miejsce w Polsce (301-350 na świecie),
  • fizyka i astronomia – 3. miejsce w Polsce (251-300 na świecie).

Ranking QS by Subject należy do grupy rankingów przygotowywanych przez firmę Quacquarelli Symonds, międzynarodowego eksperta w zakresie szkolnictwa wyższego. Główny ranking QS (QS World University Rankings) jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych, obok takich jak Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank.

Pełne wyniki są dostępne na stronie rankingu