Nowy sposób na elektrosmog

Zdjęcie przedstawiające badaczy przy pracy

Tani, lekki, elastyczny i — innowacyjny. Taki jest specjalny kompozyt opracowany przez zespół prof. Mariusza Zdrojka, który w swoich pracach skupił się na stworzeniu rozwiązania tłumiącego szkodliwe promieniowanie mikrofalowe.

Otaczające nas urządzenia i systemu elektroniczne emitują promieniowanie elektromagnetyczne — zarówno to pożyteczne, jak i zdecydowanie niepożądane, szkodliwe nie tylko dla innych urządzeń i zakłócające ich pracę, ale mające również negatywny wpływ na organizmy żywe.

Do ochrony przed elektrosmogiem zwykle wykorzystuje się metale. Te jednak nie są pozbawione wad. Największa z nich jest taka, że zamiast niwelować elektrosmog, jedynie go odbijają. Badacze z Wydziału Fizyki opracowali więc materiał niemetaliczny, zdolny do absorbowania szkodliwego promieniowania. Udało się go stworzyć dzięki wykorzystaniu tworzyw sztucznych i płatków grafenowych wytwarzanych przez zespół z PW.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, już za kilka miesięcy technologia opracowana przez zespół prof. Zdrojka pojawi się na rynku.

 Obejrzyj nagranie prof. Mariusza Zdrojka dla Newserii i dowiedz się więcej o projekcie

Zdjęcie profesora Mariusza Zdrojka

Projekt „Termoplastyczne nanokompozyty do efektywnego tłumienia promieniowania mikrofalowego” otrzymał finansowanie w trzeciej edycji programu TEAM-TECH realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Pomysł to wspólne przedsięwzięcie Wydziału Fizyki PW i zajmującej się nanokompozytami nanoEMI Sp. z o.o.

Zespół: prof. dr hab. inż. Mariusz Zdrojek (kierownik projektu), dr Anna Dużyńska, dr Anna Łapińska, dr inż. Anna Wróblewska, dr inż. Klaudia Żerańska-Chudek, Konrad Wilczyński, Milena Ojrzyńska, Karolina Filak, Agata Olszewska, Michał Maciałowicz.

Współpraca z firmą nanoEMI sp. z o.o.: dr inż. Krzysztof Jakubczak