Noc Muzeów na Wydziale Fizyki

Zapraszamy 14 maja w godz. 18:00-23:00.

Prof. Mieczysław Wolfke i holografia

Zapraszamy na pokazy dotyczące holografii, której prekursorem i pionierem jest Mieczysław Wolfke. Prezentowane będą techniki pozyskiwania obrazów przestrzennych, a zwiedzający przekonają się, że pokazy holograficzne to nowatorski sposób prezentacji przedmiotów i osób, które pozornie unoszą się w powietrzu lub pojawiają się w przestrzeni znikąd. W tym celu na stanowisku znajdą się lasery, elementy optyczne oraz wyświetlacz holograficzny 3D typu holobox.

  • Dwa pokazy w ciągu godziny, o pełnej godzinie oraz w połowie w Auli Gmachu Fizyki. Czas pokazu – ok. 20 min.

Czy woda zawsze zamarza w 0 °C?

Podczas spotkania wykorzystamy urządzenia dostępne w Pracowni Analizy Termicznej Wydziału Fizyki PW. Należą do nich różnicowy kalorymetr skaningowy oraz różnicowy analizator termiczny. Przygotujemy do pomiaru różne materiały, a następnie zbadamy ich właściwości cieplne. Odpowiemy na pytania:

  • czy woda zawsze zamarza w temperaturze 0 °C?
  • co to znaczy „mięknąć” z punktu widzenia termodynamiki?

Podczas spotkania będziemy mieli możliwość zmierzenia właściwości termicznych dowolnej substancji przygotowanej przez Gości (w stanie stałym)! Może to być np. cukier, proszek do pieczenia, mąka itp.

  • Pokazy w trybie ciągłym w Pracowni Analizy Termicznej (Gmach Fizyki, p. 12b)

Zobacz to, co niewidoczne!

Czy nie zastanawialiście się, czemu optyka jest taka interesująca? U nas w laboratorium twierdzimy, że dlatego, że ją WIDAĆ! Zapraszamy do zapoznania się ze światem optyki, pokażemy Wam, co to jest hologram i czym różni się od zdjęcia, zobaczycie, ile jest fizyki, a ile fantazji w wielu filmach dotyczących właśnie hologramów. Zobaczycie, że płomień świeczki da się zobaczyć na różne sposoby. Pokażemy, że ciepło też możemy zobaczyć. Jest jeszcze wiele ciekawych rzeczy, które robimy – przyjdź i się przekonaj, jakie są ciekawe!

  • Pokazy w trybie ciągłym w Laboratorium Informatyki Optycznej (Gmach Fizyki, p. 5)