Młodzi, sprawni, wrażliwi na koronawirusa

Grafika przedstawiajÄ…ca serce

Naukowcy z Wydziału Fizyki razem z lekarzami szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie sprawdzili, jak nawet lekkie przechorowanie COVID-19 może wpływać na aktywność autonomicznego układu nerwowego młodych osób. O rezultatach ich prac możemy przeczytać w czasopiśmie Scientific Reports.

Do badania zaangażowano ok. 100 mężczyzn w wieku 20-25 lat. WÅ›ród nich znaleźli siÄ™ studenci SzkoÅ‚y Głównej SÅ‚użby Pożarniczej w Warszawie, w której znajdowaÅ‚o siÄ™ ognisko zakażeÅ„, do grupy kontrolnej wybrano zaÅ› studentów innych warszawskich uczelni. Sprawdzono aktywność autonomicznego ukÅ‚adu nerwowego u mÅ‚odych osób, w dobrej kondycji i bez żadnych chorób towarzyszÄ…cych w 4-6 tygodni po zakażeniu SARS-CoV-2.

– Każdy z uczestników miał wykonywany zestaw badań, w tym 24-godzinne badanie holterowskie, które może być wykorzystane do analizy zmienności rytmu serca (heart rate variability) – opowiada dr inż. Mateusz Soliński. – Analizując tę zmienność, możemy uzyskiwać informacje na temat aktywności autonomicznego układu nerwowego, czyli tej jego części, nad którą nie mamy bezpośredniej kontroli.

Do badania zmiennoÅ›ci rytmu serca zespół naukowców i lekarzy wykorzystaÅ‚ zarówno podstawowe, jak i zÅ‚ożone metody analizy sygnałów. – WÅ‚aÅ›nie metody nieliniowe, które nie sÄ… zbyt czÄ™sto wykorzystywane w praktyce klinicznej, ujawniÅ‚y subtelne, lecz istotne statystycznie różnice miÄ™dzy grupÄ… badanÄ… a kontrolnÄ… – mówi dr inż. Mateusz SoliÅ„ski. – To dlatego, że metody te dotykajÄ… problemów zÅ‚ożonoÅ›ci i efektów, których nie sposób dopatrzeć siÄ™ goÅ‚ym okiem, analizujÄ…c wykresy sygnałów.

Do jakich wniosków doszli badacze? Okazało się, że u ozdrowieńców zaobserwowano zmiany sprzężenia rytmów serca i oddechowego oraz wyższą aktywność układu przywspółczulnego, co może mieć związek z zaburzeniami krążenia płucnego u osób z COVID-19.

Więcej informacji w publikacji w Scientific Reports autorstwa: dr. inż. Mateusza Solińskiego, dr inż. Moniki Petelczyc, dr. hab. inż. Teodora Buchnera, mgr inż. Joanny Aftyki, prof. dr. hab. inż. Jana Jacka Żebrowskiego oraz lekarzy ze szpitala MSWiA: prof. Agnieszki Pawlak, prof. Roberta Gila, prof. Zbigniewa J. Króla.

Na podstawie: www.pw.edu.pl