Nabór wniosków do konkursu START 2022

Grafika programu START

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej otwiera nabór wniosków do konkursu w programie START, w którym młodzi uczeni mogą zdobyć stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe. Nabór będzie prowadzony do 22 listopada br.

Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest prestiżowym wyróżnieniem dla najzdolniejszych młodych badaczy i badaczek, przyznawanym w dowód uznania dla ich dokonań naukowych. Mogą się o nie ubiegać naukowcy reprezentujący wszystkie dziedziny nauki, którzy w roku składania wniosku nie przekroczyli 30 r.ż.

W konkursie o stypendium oceniane są przede wszystkim jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego kandydata i kandydatki oraz najważniejsze osiągnięcie badawcze.

W ubiegÅ‚ych latach wysokość rocznego indywidualnego stypendium wynosiÅ‚a 28 tys. zÅ‚. Stypendium można przeznaczyć na dowolny cel.

W programie START przyznawane sÄ… również wyróżnienia kandydatom i kandydatkom, których osiÄ…gniÄ™cia naukowe zostaÅ‚y najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu i zostaÅ‚y uznane za wybitne.

Wnioski skÅ‚adane do konkursu START sÄ… także rozpatrywane w konkursie o stypendium im. prof. Barbary Skargi. StypendystÄ… w tym konkursie może zostać osoba, której badania wyróżniajÄ… siÄ™ odważnym przekraczaniem granic miÄ™dzy różnymi dziedzinami nauki, otwierajÄ… nowe perspektywy badawcze i tworzÄ… nowe wartoÅ›ci w nauce.

Od roku 2015 r. przyznawane jest także wyróżnienie im. prof. Adama Sobiczewskiego. Może je otrzymać laureatka lub laureat prowadzÄ…cy wysokiej jakoÅ›ci badania naukowe w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bÄ…dź astronomii.

W konkursie 2022 po raz pierwszy bÄ™dzie można otrzymać stypendium z wyróżnieniem im. prof. WacÅ‚awa Szybalskiego*, które bÄ™dzie przyznawane za nowatorskie osiÄ…gniÄ™cia w zakresie biotechnologii, genetyki lub biologii molekularnej, czyli w dziedzinach nauki uprawianych przez Fundatora. Wyróżnienie ustanowione zostaÅ‚o dziÄ™ki zapisowi testamentowemu prof. WacÅ‚awa Szybalskiego.

Stypendia wyróżnionych laureatów i laureatek zostaną podwyższone.

Program START oferuje również stypendia wyjazdowe, czyli Å›rodki na wyjazd do wybranego przez kandydata oÅ›rodka badawczego za granicÄ….

MÅ‚odych naukowców zainteresowanych udziaÅ‚em w konkursie zachÄ™camy do zapoznania siÄ™ z Regulaminem Programu Start InstrukcjÄ… przygotowania wniosku znajdujÄ…cymi siÄ™ stronie programu. W dokumentach tych można znaleźć m.in. szczegółowe informacje o etapach procedury konkursowej, kryteriach oceny oraz sposobie skÅ‚adania wniosków, a także o zasadach przyznawania stypendiów wyjazdowych.

Wnioski w konkursie START 2022 można skÅ‚adać od 24 wrzeÅ›nia do 22 listopada br. Wyniki zostanÄ… ogÅ‚oszone w drugim kwartale 2022 r.

Stypendia w konkursie 2022 zostanÄ… sfinansowane zarówno z budżetu FNP, jak i ze Å›rodków  przekazanych przez firmy, instytucje, prywatnych darczyÅ„ców oraz z wpÅ‚at  1% podatku dochodowego. Partnerami programu sÄ…: Narodowy Bank Polski (w ramach programu edukacji ekonomicznej) i Fundacja PZU.

Uwaga! Zgodnie z regulaminem stypendium START można otrzymać tylko raz.

Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia!

*Profesor Wacław Szybalski (1921-2020), ur. we Lwowie, wybitny polski uczony, genetyk, prekursor współczesnej biotechnologii i biologii molekularnej. Dzięki jego pionierskim badaniom powstały nowe dziedziny nauki, takie jak biologia syntetyczna i terapia genowa. Pracował m. in. na University of Wisconsin-Madison. Za swoje wybitne osiągnięcia otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Medycznej w Gdańsku, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został także uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.

WiÄ™cej informacji o sylwetce i dokonaniach prof. WacÅ‚awa Szybalskiego można znaleźć w filmie, znajdujÄ…cym siÄ™ pod tym LINKIEM.