Science with X-ray Free Electron Lasers – kurs dla doktorantów
Zapraszamy do udziału w kursie organizowanym w ramach Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i BioMedycznych (WSD), poświęconym interdyscyplinarnym badaniom wykorzystującym lasery na swobodnych elektronach w różnych dziedzinach, w tym fizyce, materiałoznawstwie, chemii i biologii. Start zajęć online: 14 października.
Kurs obejmuje następujące treści:
- XFEL a źródła synchrotronowe i laserowe – różnice i podobieństwa.
- Źródła i parametry promieniowania XFEL.
- Oddziaływanie promieniowania rentgenowskiego z materią.
- Podstawowe rentgenowskie techniki badawcze: rozpraszanie wysoko- i nisko-kątowe, krystalografia i spektroskopia.
- Optyka i diagnostyka XFEL.
- Badania z użyciem XFEL: biologia, chemia, struktura atomowa materiałów, materiały w ekstremalnych warunkach ciśnienia i temperatury, magnetyzm, struktura elektronowa ciał stałych, nieliniowa optyka rentgenowska.
- Przygotowanie projektów badawczych na XFEL.
Wykład przeznaczony jest przede wszystkim dla doktorantów, również tych spoza Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i BioMedycznych (WSD). Studenci studiów magisterskich mogą wziąć udział za zgodą organizatorów.
Kurs będzie prowadzony w języku angielskim i realizowany zdalnie za pośrednictwem platformy ZOOM. W semestrze zimowym będzie odbywał się w każdy poniedziałek w godzinach 9:15-11:00. Kurs zakończy się testem z materiału wykładowego, którego zaliczenie jest wymagane i pozwoli uzyskać 2 punkty ECTS. Dodatkowy 1 punkt ETCS zostanie przyznany za pomyślnie ukończony projekt.
Osoby zainteresowane udziałem są proszone o wysłanie wiadomości na adres cd-xfel@ifpan.edu.pl