Main Page » News »

Holo-komotywa — wykład w Stacji Muzeum

Hologram modelu lokomotywy i logo Stacji Muzeum

W fascynującą podróż po świecie optyki zabierze gości spotkania dr inż. Karol Kakarenko. W programie m.in. wspólne tworzenie hologramu modelu lokomotywy, który wzbogaci na stałe kolekcję muzeum. Wykład odbędzie się 22 lutego o 15.00 przy ul. Towarowej 3 w Warszawie.

Holografia to z greckiego zapis całego obrazu. To tak, jakby na szkiełku okienka zapisać cały zewnętrzny krajobraz wraz z możliwością zaglądania za przedmioty percepcji ich odległości. Pierwsze pomysły na takie hologramy pojawiły się ponad 100 lat temu w głowie Mieczysława Wolfkego. Niestety zostały na długo zapomniane i 65 lat temu, po wynalezieniu lasera, możliwa stała się ich realizacja.

Podczas wykładu dr Kakarenko pokaże, że światło nie zawsze biegnie po prostej i nie zawsze na zdjęciu od razu widać obraz. Wyjaśni, czym jest holografia i jak niewiele różni się od zdjęć, które wykonujemy aparatami fotograficznymi.

Spotkanie jest częścią cyklu „Energia i materia, czyli fizyka na kolei” organizowanego przez Stację Muzeum oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

 Zapraszamy 22 lutego o godz. 15:00 do Sali Lustrzanej Stacji Muzeum (Warszawa, ul. Towarowa 3). Wstęp wolny!